Edukacja na nowych zasadach
12 października w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach odbyło się kolejne już spotkanie przedstawicieli ekologicznych organizacji pozarządowych, współpracujących z Funduszem. W naradzie uczestniczyła Gabriela Lenartowicz – prezes zarządu Funduszu, a także Adam Liwochowski – zastępca prezesa i Jerzy Suchy – przedstawiciel organizacji ekologicznych w Radzie Nadzorczej.
Była to okazja do podsumowania dotychczasowej aktywności społecznych organizacji, działających na rzecz ochrony środowiska oraz zaprezentowania zmian w przyszłorocznych zasadach i procedurach korzystania z dofinansowania ze środków WFOŚiGW na cele pozainwestycyjne.
Prezentując zmiany w przyszłorocznych zasadach i procedurach rozpatrywania wniosków o dofinansowanie zwracano uwagę przede wszystkim na fakt, iż po raz pierwszy w historii Funduszu wnioski z zakresu edukacji ekologicznej będą kwalifikowane tylko dwa razy w roku. Zadania rozpoczynające się w pierwszym półroczu przyjmowane będą do końca stycznia, a w drugim półroczu – do końca lipca. Dotyczy to zadań takich jak: konkursy ekologiczne o zasięgu wojewódzkim, wspieranie programów edukacji ekologicznej, realizowanych przez organizacje ekologiczne poprzez zakup niezbędnych pomocy dydaktycznych i sprzętu, programy edukacji, realizowane przez ośrodki edukacji i informacji ekologicznej, jednorazowe publikacje, promujące ochronę środowiska.
Zgodnie z nowymi zasadami rozpatrywania aplikacji o uzyskanie dotacji, Fundusz nie będzie dofinansowywał zadań zrealizowanych przed dniem złożenia wniosku. Natomiast wnioski o przyznanie wsparcia finansowego na zadania związane z edukacją ekologiczną, ochroną przyrody i profilaktyką zdrowotną dzieci winny być złożone co najmniej na 30 dni przed rozpoczęciem finansowania. Rozliczenie dotacji po upływie 30 dni od terminu, określonego umową, wiązać się będzie z pomniejszeniem dotacji o pięć procent.
(eco)