Zabić kalorie, ale jak?
Dobre rady na poprawę zdrowia, urody i samopoczucia.
Wiosna to czas, kiedy wielu z nas po włożeniu do szafy ciepłych kurtek i płaszczy, zaczyna bacznie oglądać w lustrze swoje odbicie. Zapytaliśmy specjalistów, jak najlepiej zadbać o siebie na wiosnę.
Kto nie zna sytuacji, kiedy po zimie, chcąc wskoczyć w zeszłoroczne spodnie doznaje sporego rozczarowania? Aby zaradzić tego typu niespodziankom, specjaliści zalecają ćwiczenia, które nie tylko pozwolą zadbać o kondycję, ale również spalić trochę niepotrzebnych kalorii. – Wszystko zależy od preferencji. Można zadbać o siebie chodząc na spacery, kąpiąc się w basenie, jeżdżąc na rowerze, chodząc na fitness czy na inne formy ruchowe – wymienia Dariusz Kluger kierownik basenu i rehabilitacji Fundacji Elektrowni Rybnik. – Można też zadbać o siebie z innej strony. Pomyśleć np. o masażach gorącymi kamieniami, bańkami chińskimi czy stemplami. Jest to specyficzna forma masażu dla tych, którzy chcą się zrelaksować i odprężyć – dodaje Kluger.
Pozycje yoginów
Innym sposobem na „podreperowanie” swojej kondycji są ćwiczenia gimnastyczne. Ostatnio popularna staje się joga. Gimnastyczne pozycje joginów przywędrowały do nas ze Wschodu, gdzie są nie tylko szeregiem ćwiczeń, ale przede wszystkim filozofią, na której opiera się codzienne życie. W skrócie można powiedzieć, że joga to umiejętne połączenie ćwiczeń i oddechów, ale podstawą jest relaksacja ciała i ducha. – W praktyce jogi bierze udział całe ciało. To nie jest tak, że robi się ćwiczenia na jeden czy drugi mięsień. Zaangażowane są wszystkie mięśnie, stawy, a także umysł. Fakt, że rozluźniamy ciało związany jest z koncentracją – mówi Kornelia Popek trener jogi z Pracowni Yogi i działań twórczych. – Jeżeli się rozluźniamy i ćwiczymy, ćwiczenia działąją bardzo głęboko na wszystie partie mięśni. Zasady praktykowania jogi są bardzo proste, ale różne od gimnastyki. Każdy ruch w gimnastyce wykonujemy w pewnym wysiłku, z myślą, że napinam się, aby coś zrobić. W jodze podejście jest zupełnie inne, mianowicie zrobię coś, najpierw się rozluźniając. Ruch jest wolny, dlatego działanie dociera bardzo głęboko, nie powodując napięć i efektów typu zakwasy, znanych z normalnych ćwiczeń – dodaje instruktorka. Nie ma ograniczeń wiekowych do rozpoczęcia praktykowania jogi. Każdy może spróbować ćwiczeń, które będą odpowiednie do fizycznych możliwości.
Sauna też pomaga
Inną formą zadbania o swoje ciało jest sauna. Nie jest jednak przeznaczona dla wszystkich. – Przeciwwskazaniami są np. niewydolność serca, zaburzenia układu krążenia, nadciśnienie. Jest to zabieg bardzo obciążający organizm, ale można go z dużymi efektami stosować przez cały rok. W związku z różnicami temperatur między wysoką w komorze sauny, a niską w basenie, znakomicie kształci się układ odpornościowy organizmu – tłumaczy Kluger. Alternatywą dla mniej wytrwałych, którzy chcieliby uzyskać efekty zbliżone do tradycyjnej sauny może być kabina na podczerwień. W tradycyjnej saunie rzymskiej czynnikiem nośnym jest wysoka temperatura, na zasadzie czego następuje parowanie organizmu. – W kabinie na podczerwień czynnikiem, który działa jest promieniowanie podczerwone. Ono oddziałuje dopiero na przeszkodę, na którą natrafi. W momencie, kiedy przed źródło promieniowania postawimy człowieka, na skutek pochłonięcia promieni, dochodzi do wytworzenia wewnętrznego ciepła, które nie musi objawiać się spoceniem organizmu. – zapewnia Dariusz Kluger.
Sonda
Justyna Szulik
Nie mam czasu dla siebie, co przedkłada się na dbanie o wygląd. Na wiosnę też nie mam za bardzo planów z tym związanych, ale kto wie? Brak czasu to niestety ciągła bolączka.
Joanna Walisko
Niestety, moim problemem jest zarówno brak czasu, jak i pieniędzy. Może na wiosnę coś się zmieni i poprawię swoją kondycję i zdrowie. Mam nadzieję, że się uda.
Małgorzata Latecka
Aby zapewnić sobie dobry wygląd, stosuję balsamy, kremy i chodzę na solarium. Z ćwiczeń oczywiście codzienny poranny jogging dla poprawy kondycji fizycznej.
Sebastian Boron
Kiedy dbam o swój wygląd, to na pewno przez używanie wszelkich specyfików do tego zadania przystosowanych. Myślę, że to może pomóc w poprawie wyglądu na co dzień.
Ewa Eljasińska, dietetyk z Rybnika
Wiosna ze względu na dużą ilość pojawiających się owoców i warzyw, jest najlepszym okresem na rozpoczęcie odchudzania po zimie. Nieodpowiednia dieta jednak może zaszkodzić. Toksyny zanieczyszczające nasz organizm źle wpływają na skórę, paznokcie, włosy oraz ogólne funkcjonowanie naszego ciała i samopoczucie. Warto o odpowiednią dietę zapytać specjalisty, bo każdy jest inny i do każdego można dopasować odżywianie odpowiednie do potrzeb. Najprostszą dietą, którą bez zastrzeżeń mogą stosować wszyscy jest dieta tygodniowa. Każdego dnia powinniśmy spożywać odpowiednią ilość białka, węglowodanów i tłuszczów. Śniadanie powinno zawierać pełnoziarniste pieczywo (ewentualnie płatki musli), do tego coś z nabiału (najlepiej twaróg półtłusty lub chudy) i napój. Drugie śniadanie to najlepiej owoce, bądź też coś z nabiału. Na obiad ryba lub drób, a raz w tygodniu mięso wołowe. Wskazane są też owoce morza, do tego duża porcja sałatki. Jeżeli nie mamy problemów z nadwagą, to możemy sobie pozwolić na ryż, kaszę, ewentualnie 1–2 ziemniaki. Jeżeli mamy problemy z nadwagą, to powinniśmy to wyeliminować. Na podwieczorek powinien być jakiś koktajl owocowy, bądź owoce sezonowe. Kolacja najlepiej w formie lekkiej sałatki, bez pieczywa. Warto pamiętać o tym, że ostatni posiłek powinien być nie dłużej niż 2 godziny przed snem, a śniadanie zjeść należy do półtorej godziny od wstania, ponieważ w tym czasie najbardziej pracuje nasz metabolizm.
Szymon Kamczyk