Mieszkanie się rozszerza?
Przez zmieniające się przepisy mieszkanie lokatorki z Rybnika zwiększyło swój metraż.
Podczas mierzenia powierzchni mieszkania może dojść do przeinaczeń lub niedomówień, które mogą w przyszłości przynieść nam komplikacje. Przekonała się o tym mieszkanka ulicy Cierpioła.
Pani Bernadeta mieszka z synem Piotrem, który wraz z narzeczoną czeka na przydział nowego mieszkania od 2005 roku. Rybniczanka uważa, że winny opóźnienia jest zły metraż zajmowanego przez nią lokalu zamieszczony w dokumentach. Chodzi o duży pokój mieszkania, który w kilku dokumentach na przestrzeni 20 lat zmieniał swoją powierzchnię. – Mieszkam tutaj od 1991 roku i pokój raczej się nie rozszerza – mówi z ironią pani Bernadeta. W dokumentach z 1991 i 1992 roku, pokój ma 15,4 m kw., a obecnie z informacji przekazanej przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku wynika, że wymiar ten wynosi 17,6 m kw. Ten wymiar oraz wymiar jednego z mniejszych pokoi zwiększa powierzchnię mieszkalną lokalu o 3 metry. Powierzchnia użytkowa nie ulega zmianie.
Zabrakło kilka punktów
– Po przeprowadzeniu pomiarów okazało się, że duży pokój ma konkretnie niecałe 14 metrów. Przez to syn stracił kilka punktów we wniosku o nowe mieszkanie i jeszcze go nie otrzymał – żali się rybniczanka. ZGM odbija piłkę i twierdzi, że syn pani Bernadety nie wnosił uwag do listy osób zakwalifikowanych do zawarcia umów najmu lokali mieszkalnych i socjalnych na rok 2011. Według urzędników różne powierzchnie mieszkania wynikają z dwóch różnych norm, z których jedna była stosowana do 1999 roku, a drugą stosuje się obecnie. – Obmiar według PN–70/B–02365 (stosowana do 1999 roku – przyp. red.) wykonuje się na poziomie 1 m nad podłogą i w stanie surowym (tzn. bez tynków i okładzin), natomiast wg PN–ISO 9836 na poziomie podłogi i w stanie całkowicie wykończonym – informuje Danuta Kolasińska, dyrektor ZGM.
Jeśli trzeba zmierzą
ZGM zapewnia, że wniosek syna pani Bernadety jest rozpatrywany przez komisję mieszkaniową, a od pozytywnej kwalifikacji wniosku będzie zależeć, czy pan Piotr zostanie wezwany do weryfikacji i w konsekwencji dostanie mieszkanie. Co roku osoby z najmniejszą liczbą punktów nie zostają zakwalifikowane na listę. W tym roku najmniejsza liczba punktów wyniosła 17, a pan Piotr otrzymał tylko o 3 mniej. – W przypadku zastrzeżeń do powierzchni zajmowanego mieszkania potwierdzonych w arkuszu weryfikacyjnym zostanie przy udziale komisji mieszkaniowej i administracji domów mieszkalnych dokonany pomiar mieszkania z natury – zapewnia Lucyna Tyl rzecznik rybnickiego magistratu.
Błędy generują oszustwa
W tym roku weryfikowane będą kolejne wnioski o przydział mieszkań komunalnych w 2012 roku. – Obiecano nam w ZGM-ie, że sprawa rozwiąże się po 2010 roku. Dlatego mamy nadzieję, że wreszcie wszystko pozytywnie się rozwiąże. Takie złe dane w dokumentach i nieprawidłowości skłaniają ludzi do oszustw, jak na przykład zakrywanie wejść do pomieszczeń, tak jakby ich w ogóle nie było. To zmniejsza powierzchnię mieszkania, przez co lokatorzy mogą otrzymać większą liczbę punktów we wniosku o mieszkanie komunalne. Wiem, że są takie przypadki – stwierdza pani Bernadeta, która jednak przyznaje, że chciałaby, aby jej mieszkanie było wymierzone prawidłowo i ma nadzieję, że w 2012 roku jej syn Piotr otrzyma wreszcie lokal od miasta.
Czym różnią się normy pomiarowe?
1. Według starej normy pomiar lokalu wykonywany jest na poziomie 1 m nad podłogą, bez tynków i okładzin, natomiast wg nowej na poziomie podłogi, w stanie wykończonym nie pomijając tynków i okładzin.
2. Według starej normy wnęki w ścianach o powierzchni powyżej 0,1 m kw. dolicza się do powierzchni pomieszczenia, natomiast wg nowej nie dolicza się.
3. Powierzchnię ze skośnym sufitem: według starej normy oblicza się zależnie od wysokości – od wysokości powyżej 2,20 m i większej liczy się w 100%, wysokość od 1,40 m do 2,20 m liczy się w 50%, poniżej 1,4 m nie wlicza się. Natomiast według nowej liczy się w całości zgodnie z powierzchnią podłogi, ale dzieli się na dwie części: część o wysokości 1,9 m i więcej oraz na część o wysokości poniżej 1,9 m, którą można zaliczyć wyłącznie do powierzchni pomocniczej.
4. Według nowej normy powierzchnie zewnętrzne niezamknięte ze wszystkich stron, dostępne z danego pomieszczenia (balkony, loggie, tarasy itp.) dolicza się również do powierzchni pomieszczenia, wykazując oddzielnie: powierzchnie nienakryte (balkony, tarasy) i powierzchnie nakryte (loggie).
Szymon Kamczyk