Nie chcą kolejnej tragedii
W Jejkowicach powołano zespół interwencyjny dla rodzin z problemami.
Jejkowice. Radni na ostatniej sesji pochylili się nad uchwałą powołującą zespół interdyscyplinarny do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Zgodnie z treścią zmian wprowadzonych w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, każda gmina musi na swoim terenie powołać zespół interdyscyplinarny, który pomoże ofiarom przemocy w rodzinie. Tryb powoływania oraz zasady działania zespołu określa rada gminy, stosowną uchwałą. Takie uchwały podjęto już w kilku sąsiednich gminach, a teraz nad zadaniem pochylili się radni z Jejkowic. Zespoły pozwolą bardziej skoordynować działania pomocowe. W skład zespołu wchodzić mają przedstawiciele jednostek pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policji, oświaty, ochrony zdrowia, organizacji pozarządowych a także kuratorzy sądowi. Do tej listy dołączyć może też prokurator.
Bez dodatkowej kasy
– Będzie to miało na celu szybkie i skuteczne podjęcie działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa oraz zatrzymania przemocy w rodzinie. Zespół będzie starał się organizować kompleksową pomoc rodzinną, a także kierować ofiary i sprawców do odpowiednich specjalistów – mówi Bożena Płonka kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Jejkowicach. Członkowie zespołu będą wykonywać zadania w ramach obowiązków służbowych i nie będą otrzymywać z tego tytułu dodatkowego wynagrodzenia. Pierwszą gminą w powiecie, która rozpoczęła tworzenie zespołów interdyscyplinarnych jest Czerwionka – Leszczyny. Dodatkowo opracowywany jest program przeciwdziałania przemocy w rodzinie na szczeblu powiatu. W ramach tego programu powstanie prawdopodobnie ośrodek interwencji kryzysowej.
Obowiązuje tajemnica
Radni najpierw zatwierdzili program przeciwdziałania przemocy w rodzinie, a później uchwałę o powołaniu zespołu interdyscyplinarnego. – Zadaniem programu przyjętego przez radę gminy będzie m.in. przygotowanie materiałów informacyjnych i edukacyjnych, rozprowadzanych głównie wśród dzieci i młodzieży – tłumaczy kierownik OPS. Przedstawiciele poszczególnych jednostek wchodzących w skład zespołu będą wskazani przez kierowników. Nie może być mowy o wycieku informacji badanych przez zespół, więc każdy z członków musi podpisać deklarację zachowania poufności. Jeżeli nie dotrzyma umowy i naruszy zasady poufności, może być natychmiast odwołany z zespołu. – Jest obowiązek ustawowy, aby zespół spotykał się przynajmniej raz na kwartał. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, zespół będzie się spotykać częściej – informuje Bożena Płonka.
Szymon Kamczyk