Solary na szkołach
Budynki szkół w Leszczynach i Czerwionce będą ogrzewane solarami. Rozpoczęto już termomodernizację szkół w Bełku i Leszczynach.
LESZCZYNY, CZERWIONKA, BEŁK. Choć wakacje w pełni, gminne szkoły i przedszkola rozbrzmiewają gwarem i hałasem. W placówkach w najlepsze idą remonty oraz modernizacje. Klika tygodni temu rozpoczęto dwa największe oświatowe remonty – termomodernizacje Gimnazjum nr 2 w Leszczynach i Zespołu Szkół nr 5 w Bełku. Zrobienie obydwu inwestycji jest możliwe dzięki unijnej kasie. W sierpniu gmina ogłosi przetarg na kolejną termomodernizację – tym razem Zespołu Szkół nr 2 w Czerwionce. Z trzech placówek znikną węglowe kotłownie, a w ich miejsce pojawią się kolektory słoneczne, czyli popularne solary.
Kotłownie zamienią na słońce
Jedną z nowości w ramach przeprowadzonej modernizacji będą solary na dachach szkół w Czerwionce i Leszczynach. – To pozwoli na zwiększenie efektywności gospodarowania energią, zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną budynków, zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, poprawę jakości powietrza oraz zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii – mówi Hanna Piórecka-Nowak, rzeczniczka czerwioneckiego magistratu. Jak dodaje łącznie na dachach obydwu placówek zamontowanych zostanie kilkadziesiąt kolektorów słonecznych. Obecnie tylko jedna szkoła w gminie wykorzystuje przyjazną energię korzystając z solarów. Od 2008 roku jest to podstawówka w Książenicach. Dzięki czterem solarom szkoła oprócz ogrzewania budynku uzyskuje również ciepłą wodę. – Woda uzyskiwana z solarów jest wykorzystywana w placówce do celów użytkowych w toaletach uczniowskich. W perspektywie, ogrzaną dzięki zastosowaniu alternatywnego źródła energii wodę planuje się wykorzystać także w kuchni szkolnej oraz prysznicach w łazienkach przy sali gimnastycznej. Zastosowane tego rodzaju rozwiązania gwarantuje również znaczne korzyści ekonomiczne – wyjaśnia magstracka rzeczniczka. Dlatego, że instalacje solarowe wypaliły w Książenicach, urzędnicy zdecydowali umieścić je na kolejnych szkołach. Padło na dwie placówki – w Czerwionce i leszczyńskie Gimnazjum nr 2.
Zdążą przed rozpoczęciem roku szkolnego
Prace termomodernizacyjne szkół w Bełku i Leszczynach idą jak burza. Problem w budynkach obydwu placówek to przede wszystkim przestarzały i nieefektywny dziś system grzewczy, a także nieszczelne okna i drzwi oraz niedocieplone ściany i dachy. – W Leszczynach już wymieniona została część stolarki okiennej. Teraz po kolei izolujemy i ocieplamy styrodurem ściany fundamentowe – wyjaśnia Grzegorz Kowalski, naczelnik wydziału inwestycji UGiM Czerwionka – Leszczyny. Jak podkreśla większość prac związanych z termomodernizacją zarówno w Leszczynach jak i Bełku zostanie wykonanych podczas wakacji. Od września prowadzone będą wyłącznie prace wykończeniowe, które nie powinny zakłócać dzieciom nauki w szkole. Gimnazjum w leszczynach nie zostało objęte termomodernizacją, kiedy kilka lat temu likwidowano ogrzewanie piecowe w centrum dzielnicy. – W tej chwili budynek różni się więc od kolorowych, pięknych elewacji sąsiednich obiektów. Wreszcie możemy to zmienić. Sięgając po nowoczesne rozwiązania z zakresu ekologii osiągniemy także znaczne korzyści ekonomiczne – stwierdza burmistrz Czerwionki – Leszczyn Wiesław Janiszewski.
Czerwionka w kolejce
Na termomodernizację i remont czeka od lat Zespół Szkół nr 3 w Czerwionce. No i w końcu się doczekał. Jeszcze w sierpniu urząd ogłosi przetarg na wykonanie najbardziej złożonej termomodernizacji. Po zakończonych pracach elewacja budynku będzie nawiązywać do architektury zabytkowego osiedla familoków. – Zastosowany ma zostać tynk z szablonem imitującym cegłę klinkierową – wyjaśnia naczelnik Kowalski. Urzędnicy spodziewają się wyłonić wykonawcę we wrześniu br. Całkowite zaś zakończenie termomodernizacji Zespołu Szkół nr 3 zaplanowane jest na czerwiec 2012 roku.
Zakres prac w Gimnazjum nr 2 w Leszczynach obejmuje: wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, odwodnienie doświetlaczy okien piwnicznych, ocieplenie ścian zewnętrznych, ocieplenie poddasza, ocieplenie dachu, wymianę instalacji odgromowej, modernizację instalacji CO, kotłownia – roboty budowlane, instalacja sterowania i sygnalizacji, wykonanie instalacji solarnej.
Zakres prac w Zespole Szkół nr 3 w Czerwionce obejmuje: ocieplenie dachów i stropów, ocieplenie ścian zewnętrznych płytami styropianowymi, wymianę zużytej stolarki okiennej na stolarkę z PCV, wymianę stolarki drzwiowej zewnętrznej na stolarkę stalową, wymianę instalacji odgromowej, modernizacja instalacji centralnego ogrzewania (montaż zaworów termostatycznych przy grzejnikach, regulacja instalacji), wykonanie instalacji solarnej.
(MS)