Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 32 (248) Data wydania: 09.08.11

Ekoserwis: Nowa ustawa jest lepsza i nowoczesniejsza

Trwające od ponad miesiąca konsultacje nowego prawa śmieciowego z samorządowcami 1 sierpnia odbyły się Częstochowie. Na spotkanie z wiceministrem środowiska Bernardem Błaszczykiem oraz prezesem Wojewódzkiego Funduszu ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Gabrielą Lenartowicz i dyrektorem Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Jerzym Ziorą przyszli wójtowie i burmistrzowie z powiatów: częstochowskiego, lublinieckiego, myszkowskiego i kłobuckiego.

Wyjaśniając zapisy nowej ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach wiceminister Błaszczyk mówił, że teraz, zanim jeszcze nowe prawo zacznie obowiązywać, jest czas na jego konsultacje i wyjaśnienie wszystkich wątpliwości. Aby bowiem nowe prawo było skuteczne i opłacalne, musimy ze sobą rozmawiać i nawzajem słuchać – stwierdził Błaszczyk. A zmiany czekające gminy faktycznie będą rewolucyjne. Dużo zależeć będzie od zaradności samorządowców oraz dobrej znajomości prawa i zasad gospodarowania na swoim terenie. Dlatego dyrektor Jerzy Ziora prezentując harmonogram zadań i obowiązków stojących przed samorządowcami od 1 stycznia 2012 roku zapowiadał, że pracy w pierwszych 18 miesiącach wdrażania ustawy będzie bardzo dużo. Mimo to, jeśli samorządowcy w regionie będą ze sobą współpracować i wymieniać się doświadczeniami, realne jest wdrożenie w wymaganym terminie przepisów wprowadzających w gminach nową ustawę.

Dlatego prezes WFOŚiGW Gabriela Lenartowicz zwracała uwagę na dużą rolę edukacji obywatelskiej prowadzącej do wzrostu świadomości ekologicznej połączonej z odpowiedzialnością za korzystanie ze środowiska. Już teraz Wojewódzki Fundusz gotów jest wspierać lokalne kampanie społeczno–edukacyjne skierowane do dorosłych mieszkańców regionu i uczących nowoczesnych i racjonalnych zasad gospodarowania odpadami komunalnymi, tak jak w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Sporo pytań od częstochowskich samorządowców dotyczyło szczegółów związanych z wdrażaniem ustawy śmieciowej. Pytano m.in. o rolę gmin w budowaniu instalacji śmieciowych, o sposoby określania opłat za wywóz śmieci od letników, o perspektywach segregacji odpadów prowadzonej przez samych mieszkańców i o możliwych kontrowersjach przy przetargach na usługi śmieciowe.

W odpowiedzi wiceminister Błaszczyk przekonywał, że mimo wielu obaw i wątpliwości nowe ustawa jest lepsza i nowocześniejsza od obecnej. Dzięki nowemu prawu Polska stanie się czystym krajem. Możliwe będzie uszczelnienie systemu gospodarki odpadami i zmniejszenie ilości śmieci składowanych, a także likwidacja nielegalnych wysypisk. Nastąpi również poprawa jakości powietrza i wzrost świadomości ekologicznej społeczności lokalnych. W spotkaniu uczestniczyła także poseł Halina Respondek oraz Aleksandra Banasiak – członek zarządu województwa.

(eco)