Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 37 (253) Data wydania: 13.09.11

Eksmisje to ostateczność

O specyfice zarządzania spółdzielnią, długach i lokatorach opowiada nam Rafał Przeczek, dyrektor Spółdzielni Mieszkaniowej Południe w Rybniku – Boguszowicach.

Zadłużenia wynoszą od 4 do 8 proc. w stosunku do rocznych naliczeń. Jak z tego widać wszystkie zadłużenia, duże i małe, stare i nowe, razem mogą wynosić nawet prawie tyle, ile miesięczne naliczenia. A żeby je utrzymać na znośnym poziomie, trzeba prowadzić intensywne działania windykacyjne. Przy 2-3 miesięcznej zaległości wysyłamy wezwanie do zapłaty. Jeśli to nie pomoże i nie ma reakcji ze strony mieszkańca, kierujemy sprawę do sądu, w trybie uproszczonym. Po uzyskaniu prawomocnego postanowienia sądu, ponownie wzywamy do zapłaty i wyznaczamy termin, uprzedzając, że egzekucja komornicza oznaczać będzie dodatkowe koszty. Często to pomaga, ale jeśli nie, to sprawę trzeba skierować do komornika. Jeśli komornik stwierdzi nieściągalność dłużnika, pozostaje nam rozwiązać w odpowiednim trybie prawo do lokalu  i wszcząć postępowanie eksmisyjne. Ale to ostateczność. W ciągu roku przeprowadzamy najwyżej kilka eksmisji.

Wspólnoty mieszkaniowe

Z zasobów spółdzielni nie wyodrębniła się jak dotąd żadna wspólnota mieszkaniowa, chociaż we wszystkich nieruchomościach są mieszkania stanowiące odrębną własność, a w wielu stanowią zdecydowaną większość i bez trudu ich właściciele mogliby zdecydować o „wyjściu” spod zarządu spółdzielni. Przy przekształceniach mieszkań mieszkańcy nieraz mówili, że zależy im na nabyciu odrębnej własności, skoro mogą to uczynić za darmo, ale chcą żeby zarządzała dalej spółdzielnia. Spółdzielnia administruje na zlecenie jedną wspólnotę, położoną w sąsiedztwie naszych zasobów. Dużymi budynkami, a tym bardziej zespołami budynków, powiązanymi wspólną infrastrukturą, np. ciepłowniczą, łatwiej jest zarządzać w formie spółdzielczej.

Zarządzanie spółdzielczą

Spółdzielnia jest specyficznym przedsiębiorstwem, którego współwłaściciele są jednocześnie jego głównymi i najważniejszymi klientami. Najtrudniejsze jest pogodzenie, wyważenie tych ról, znalezienie kompromisu między indywidualnym interesem ekonomicznym poszczególnych członków, a ich interesem zbiorowym jako członków korporacji, która jest przecież samofinansująca się i musi prowadzić gospodarkę zgodną z nieubłaganymi prawami ekonomii. Członkowie spółdzielni, jako jej współwłaściciele, mają udział w jej dochodach z działalności gospodarczej (np. z wynajmu lokali użytkowych). Znajduje to odzwierciedlenie w dofinansowaniu eksploatacji podstawowej. Członkowie mają wpływ na działalność spółdzielni w najróżniejszych aspektach – i nie jest to wcale iluzoryczne, jak się nieraz słyszy, raczej zależne od ich aktywności.