Familoki turystyczną atrakcją Śląska
Ponad 40 przewodników turystycznych odwiedziło gminę. Zwiedzili zabytkowe osiedle familoków oraz Izbę Tradycji KWK Dębieńsko.
CZERWIONKA–LESZCZYNY. To była niecodzienna wizyta, którą dla przewodników turystycznych z województwa zorganizowała Śląska Organizacja Turystyczna.
Wszystko po to, by przedstawić im najciekawsze i najbardziej wartościowe miejsca na terenie województwa śląskiego. Zgodnie z zasadą, że najlepszym sposobem na ich poznanie jest osobista wizyta w danym miejscu. Wśród wielu miejsc jakie przewodnicy mieli okazję zwiedzić na terenie Subregionu Zachodniego znalazła się też Czerwionka–Leszczyny. Punktem na mapie zwiedzania było zaś zabytkowe osiedle patronackie kopalni Dębieńsko. I był to wybór nieprzypadkowy, bo osiedle przez ekspertów z dziedziny ochrony zabytków określane jest mianem „perły architektonicznej” wśród istniejących jeszcze, nielicznych tego typu osiedli na Śląsku i w Polsce. – Często porównuje się to osiedle z Nikiszowcem. Muszę jednak przyznać, że familoki w Czerwionce robią na mnie ogromne wrażenie. Każdy budynek na terenie osiedla jest inny, familoki otoczone są roślinnością, toną w kwiatach. Są po prostu piękne – zachwycała się Agnieszka Sikorska, dyrektor Śląskiej Organizacji Turystycznej. Podczas spaceru uliczkami zabytkowych familoków goście mieli okazję zapoznać się z jego historią oraz planami rewitalizacji osiedla. Przewodnicy usłyszeli też o „Święcie makówek”, które gmina organizuje na tym terenie. – Organizowanie na terenie familoków „Święta makówek” to strzał w dziesiątkę. Doskonały pomysł działań promocyjnych łączących walory architektoniczne osiedla z unikalną kuchnią śląską – stwierdziła Karolina Jarosz ze Śląskiej Organizacji Turystycznej. Urzędnicy pochwalili się gościom plenerową wersją gry „Wszędobyl”, była nawet okazja, by grę wypróbować w konfrontacji z uczniami miejscowej szkoły. Przewodnicy wizytę w gminie zakończyli na zwiedzeniu familoków Izby Tradycji KWK Dębieńsko, gdzie o zbiorach dokumentujących funkcjonowanie dawnej kopalni i bogatych śląskich tradycjach opowiedział im opiekun Izby Marian Wójcik. Odwiedzili też budynek odremontowanej, zabytkowej cechowni. Tutaj poznali plany budowy nowej kopalni. – Mamy nadzieję, że informacje dotyczące walorów zabytków i ciekawych miejsc znajdujących się na terenie naszej gminy dotrą do jak najszerszej grupy mieszkańców całego województwa i będą stanowiły inspirację do odwiedzenia Czerwionki–Leszczyn – mówi Hanna Piórecka–Nowak, rzeczniczka czerwioneckiego urzędu. – Liczymy na to, że dzięki tej wizycie te miejsca mogą się stać dużym wsparciem dla działań promocyjnych realizowanych przez gminę – dodaje Jolanta Szejka, przewodnicząca komisji działalności gospodarczej, promocji i rozwoju rady miejskiej.
(MS)