Kulturalne wydarzenia roku 2012 w Rybniku
Co ciekawego działo się w rybnikciej kulturze?
Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej
OFPA w ciągu 15 lat istnienia stał się prawdziwym wydarzeniem artystycznym, znanym nie tylko mieszkańcom Rybnika, czy Śląska, ale i całego kraju. Na festiwal rada programowa zaprasza imiennie, spośród laureatów prestiżowych ogólnokrajowych imprez artystycznych, najlepszych wokalistów roku. – Odpowiedni prestiż przedsięwzięcia pozwolił pozyskać do rady festiwalu już kilka lat temu najznakomitsze postaci świata kultury, polityki i biznesu. Zaproszenie w ubiegłych latach przyjęli m.in.: Jerzy Buzek, Piotr Paleczny, Tadeusz Kijonka, Kazimierz Kutz i wielu innych – wyliczała Katarzyna Dera z Fundacji Elektrowni Rybnik, która jest organizatorem festiwalu.
CKA z October Leaves
27 stycznia w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku na ul. Szafranka 7 odbył się pierwszy w 2012 roku koncert CKA „Bez Prądu”. Gościem biblioteki była grupa The October Leaves.
Myslovitz na jubileusz
Gwiazdą jubileuszowej edycji Around The Rock w Czerwionce-Leszczynach był Myslovitz. Zagrali też m.in. Habakuk, Bulbulators, Underground.
Guns N’ Roses w Rybniku
Prezydent Rybnika Adam Fudali, potwierdził ubiegłoroczny koncert na stadionie miejskim, podczas którego, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, wystąpił zespół Guns N’ Roses. Miasto zabezpieczyło na koncert 700 tysięcy zł.
Bartoszewski na urodziny dostał płytę Carrantouhill
W sobotę 18 lutego na Zamku Królewskim w Warszawie swoje 90. urodziny obchodził prof. Władysław Bartoszewski. Oprócz głowy państwa Bronisława Komorowskiego, premiera, marszałków i ministrów, w uroczystości wziął udział poseł Marek Krząkała. – W prezencie urodzinowym postarałem się dać mu cząstkę tego, co najlepsze w Rybniku, czyli coś od naszej najlepszej malarki Kazimiery Drewniok i najlepszego zespołu Carrantouhill. Oprócz tego, profesor otrzymał kubki z grafiką Rybnika i herbatę, żeby słuchając dobrej muzyki mógł napić się dobrej herbaty – mówił Marek Krząkała.
GrubSon – artysta z blokowiska
Jeden z najpopularniejszych hiphopowców w Polsce mówił „TR”: – Na początku nie było łatwo. Grałem w małych klubach, często bez honorarium. Ale zawsze dawało mi to wiele radości i satysfakcji. I to się nie zmieniło. Najważniejsze są dla mnie emocje słuchacza – twierdzi hiphopowiec z Rybnika. GrubSon swoją przygodę z muzyką rozpoczął pod koniec ubiegłego wieku. Na przełomie 2003/2004 roku ukazał się nieoficjalny album „N.O.C. (Nowiny–Osiedle–Chabrowa)”, w 2009 roku nakładem MaxFloRec jego pierwsza oficjalna płyta zatytułowana „O.R.S.”, a w 2010 dwupłytowy album „Coś więcej niż muzyka”, który szybko osiąga status platynowej płyty.
Pierwsza szkoła jazzu
O działającej od kilku miesięcy Rybnickiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej „TR” rozmawiał z jej twórcą i założycielem, Kamilem Luksem.
Chór Małgorzata obchodził jubileusz
Już 30 lat chór Małgorzata śpiewa mieszkańcom na różnego typu koncertach oraz zdobywa wyróżnienia w przeglądach. – Trzeba powiedzieć, że chór Małgorzata to najdłużej funkcjonująca tego typu formacja na terenie gminy Lyski. Na pewno początki były dość trudne. Mieli też epizod transmisji mszy z kościoła św. Krzyża w Warszawie. Oby wystarczyło im sił i chęci i oby jak najwięcej młodych osób chciało do chóru wstępować. Już parę osób jest, co nas cieszy – zapewniał wójt Grzegorz Gryt.
Farben Lehre z rybnickimi kapelami
25 marca w Domu Kultury w Boguszowicach koncert zagrał Farben Lehre. Jako suport wystąpiły dwie rybnickie grupy: Ferajna i Mad Middle Fingers.
Olek Krupa wrócił do Rybnika
W 1962 roku w Domu Kultury „Ryfamy” Wojciech Bronowski założył pierwszy na Śląsku Teatr Poezji i Kabaret „Osesek”. Po zrealizowaniu wielu programów przystąpił do realizacji dwóch jednoaktówek Jana Izydora Sztaudyngera, a w jednej z nich w roli Endymiona (kochanka bogini lasów Diany) wystąpił ówczesny maturzysta Aleksander Krupa. Było to w roku 1966 i był to wielce udany debiut. W Teatrze Poezji występował jeszcze 2 lata. Potem poszedł na studia w Akademii Teatralnej w Warszawie, wreszcie trafił do Nowego Jorku, gdzie mieszka i gra w jednym z teatrów amerykańskich.
Kolejna szansa na sukces Mateusza Piecowskiego
Młody solista z Gaszowic Mateusz Piecowski pnie się coraz wyżej po drabinie kariery muzycznej. Po zdobyciu nagród na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku, szczęśliwym trafem został zaproszony do programu „Szansa na sukces”.
Fajn Foto Fest, czyli konkurs dla fotografów
Fajn Foto Fest to wyjątkowy konkurs fotografów amatorów. Zwycięzcy mogą wziąć udział w wystawach i wernisażach w Ostrawie i Rybniku, a także wydadzą wspólną publikację. Głównym organizatorem projektu jest Dom Kultury „Akord” z czeskiej Ostrawy, a Dom Kultury w Chwałowicach jest partnerem projektu. – Jest to kontynuacja naszej ubiegłorocznej współpracy. W 2011 roku odbył się projekt muzyczny Fajn Fest, wzorowany na naszym wcześniejszym projekcie „Muzyczne trendy pogranicza”, który był skierowany do amatorskich kapel muzycznych, działających na terenach przygranicznych – wyjaśnia Beata Tomas z DK Chwałowice.
Dni Teatru STU z dziełami Fredry i Szekspira
25 i 26 kwietnia na scenie Teatru Ziemi Rybnickiej wystąpiła plejada gwiazd polskiej sceny teatralnej. W dwóch spektaklach „Zemsta” i „Król Lear” wystąpią m.in. Daniel Olbrychski, Beata Rybotycka i urodzony w Rybniku Olek Krupa.
Festiwal Muzyki Instrumentalnej
W połowie kwietnia odbyły się przesłuchania XIII edycji Festiwalu Muzyki Instrumentalnej w Domu Kultury w Chwałowicach. Odbył się również koncert laureatów. W przesłuchaniach wzięło udział 141 uczniów w tym: 76 solistów, 16 duetów i 7 zespołów.
Święto teatru
Fundacja Elektrowni Rybnik po raz 14. zorganizowała Festiwal Sztuki Teatralnej, który odbył się od 11 do 13 maja. – Już od wielu lat miesiąc maj w FE nierozerwalnie kojarzy się ze światem teatru. Od lat festiwal odwiedza publiczność, dla której istotny jest bezpośredni kontakt, z tak różnorodnym światem przedstawionym. Obok teatru słowa, ruchu, czy tańca byliśmy świadkami plenerowych przedsięwzięć – mówi Stanisław Wójtowicz, prezes Fundacji ER.
Rybniczanka przebojem w X Factor!
Do przedostatniego etapu popularnego programu awansowało trio, w którym jeden z fenomenalnych głosów należy do rybniczanki, Moniki Marcol. Kilka razy The Chance był oceniany bardzo wysoko.
Poznaliśmy supporty przed Guns N’ Roses
W urzędzie miasta Rybnika odbyła się konferencja prasowa, rozwiewająca tajemnicę supportu na lipcowym koncercie Guns N’ Roses. Zgodnie z przewidywaniami, zespołami które zagrają przed Guns N’ Roses będą jastrzębska grupa Symetria oraz rybnicki zespół Bloo. – Umówiliśmy się z menagementem gwiazdy, że możemy zaproponować zespoły, które zagrają jako support. Bardzo dobrze, że udało się ustalić, iż będą to zespoły z naszego regionu: Bloo i Symetria. Będzie także trzeci zespół – Złe Psy – mówił prezydent Rybnika Adam Fudali.
Muzeum z nagrodą Marszałka Województwa Śląskiego
Nagrodzony projekt „Górny Śląsk na zakręcie historii” został zrealizowany przez rybnickie muzeum w 2011 roku, a otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku 2011 w kategorii: „Dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych i popularyzacji dziedzictwa kulturowego”.
Rybnik się bawił
Przez kilka dni rybniczanie świętowali, obchodząc dni swojego miasta. Zwieńczeniem tego czasu był koncert na rybnickim stadionie GruBsona i zespołu Lady Pank. Ten pierwszy nie krył zadowolenia z możliwości występu na scenie przed rybnicką publicznością. – Zawsze marzyłem, aby zagrać w swoim rodzinnym mieście. To dla mnie coś wyjątkowego. Wreszcie się udało, mogę pokazać, na co mnie stać. To jest muzyka dla wszystkich, więc mam nadzieję, że będzie dobra zabawa – mówił przed koncertem Tomasz Iwańca, znany jaki GrubSon. Po nim na scenie pojawili się członkowie legendarnego już Lady Pank. Zagrali wszystkie swoje największe przeboje i udanie zamknęli Dni Rybnika 2012.
Zawiało dźwiękiem w Rybniku
Od 2009 roku na scenach Śląska i całej Polski koncertuje rybnicka grupa Zawiało. Zespół specjalizuje się w muzyce folkowej, choć to duże uproszczenie. Muzyków inspirują słowiańskie i bałkańskie pieśni oraz archaiczny śpiew. O historii zespołu oraz poszukiwaniu dźwięków rozmawialiśmy z Mariolą Rodzik-Ziemiańską, szerzej znaną jako Maya.
Piecowisko po raz szósty!
Na boisku sportowym w Piecach odbyła się szósta edycja przeglądu zespołów rockowych Piecowisko 2012. W 2012 roku gwiazdą wieczoru był zespół Proletaryat, na scenie od 1987 roku.
Lato w gminie powitała IRA
Na powitanie wakacji Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji przygotował dla mieszkańców gminy i nie tylko huczną imprezę. Na terenie ośrodka sportu i rekreacji pod chmurką wystąpił nie kto inny jak zespół IRA.
Cały weekend z najlepszym jazzem
24,25 i 26 sierpnia w Rybniku odbył się Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego. Przez trzy dni artyści jazzowi spotykali się na koncertach, spotkaniach oraz zaliczyli jam session.
Magia Rocka z Comą i Kukizem
31 sierpnia na terenie przy urzędzie gminy w Lyskach odbyła się jubileuszowa dziesiąta edycja Magii Rocka. Tym razem na lyseckiej scenie wystąpili m.in. Decapitated, Michał Jelonek, Coma oraz Kukiz i Piersi.
Wieczór sztuk na czeską nutę
W piątek, 7 września, w Domu Kultury w Chwałowicach odbył się „Wieczór sztuk 212”. Tym razem w galeriach DK Chwałowice gościli artyści z Republiki Czeskiej. W programie były: wernisaż wystawy grupy 212 z czeskiej Karwiny: Walter Taszek, jego córka Romana Taszková, Jitka Gřešková oraz Jarka Rybová i jej córka Dita Maruscáková.
Nowy Blond uratuje świat
Po sukcesie eksperymentalnej produkcji „Dziewczyny lubią blond” z 2009 roku, w której agent–nieudacznik Marian Blond stawił czoła złoczyńcy Ziemsenowi, twórcy Klubu Filmu Niezależnego postanowili stworzyć sequel filmu. Tym razem w tytułowej roli zobaczyliśmy syna Mariana Blonda, a akcja przeniosła się w bardziej współczesne czasy.
Rybnik Ryjkiem stoi
Kabaret Młodych Panów od wielu lat jest swoistym gospodarzem Ryjka. Nic więc dziwnego, że konferansjerką zajmują się dwaj jego członkowie: wspomniany już Bartek Demczuk oraz Robert Korólczyk. Ten pierwszy w rozmowie z „TR” twierdził, że jest to impreza wyjątkowa, ale w prowadzeniu dość trudna.
Disco polo wraca do Rybnika
– Zauważyłem, że disco polo wciąż jest popularne, że zaczyna się znowu coraz bardziej przebijać. I jak widać, decyzja, aby organizować imprezy disco polo była dobra – mówił z uśmiechem Edi, właściciela klubu Imperium, sprzedając kolejny bilet na imprezę w stylu disco polo.
Carrantuohill – 25 lat – Srebrne Urodziny
W sobotę, 3 listopada, na scenie RCK nastąpiła oczekiwana kulminacja wielkiego jubileuszu 25 lat śląskich Celtów. To urastało do wydarzenia kulturalnego roku w regionie. Następnego koncertu porównywalnej rangi możemy się spodziewać za… 25 lat, na 50-lecie zespołu Carrantuohill.
Czesław Śpiewa nagrał koncertówkę w Rybniku
8 listopada ruszyła „Końcówka Początku Tour 2012”, jesienna trasa zespołu Czesław Śpiewa, która objęła 8 polskich miast. Oprócz nowych aranżacji, premierowej piosenki, publiczność czekała niespodzianka jakiej w historii polsko-duńskiej grupy jeszcze nie było. Występy z cyklu „Końcówka Początku” zostały zarejestrowane, a wybrane utwory trafią na pierwszą w historii koncertówkę grupy Czesław Śpiewa. Album ukaże się jesienią 2013 roku.
Warsztaty i koncert z mistrzem gospel
i 9 grudnia w Rybniku odbył się VI Międzynarodowy Silesia Gospel Festival im. Norberta Blachy zorganizowany przez Śląskie Centrum Muzyczne w Rybniku wespół z Państwową Szkołą Muzyczną I i II st.im.K.i A.Szafranków w Rybniku oraz Rybnickim Centrum Kultury. Koncerty poprzedziły międzynarodowe warsztaty gospel!
Wydarzenie roku 2012 - koncert Guns N’ Roses
11 lipca na rybnickim stadionie przy ul. Gliwickiej publiczność bawił legendarny Guns N’ Roses.