Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 42 (362) Data wydania: 15.10.13

Kogo interesuje budżet obywatelski?

DZIELNICA – Budżet obywatelski.

Na zebraniu, podczas którego odbyło się głosowanie nad projektami do budżetu obywatelskiego, pojawiło się 51 osób. W niemal dwudziestotysięcznej dzielnicy to kropla w morzu. A jednak to kilkadziesiąt osób zdecydowało, na co przeznaczone zostanie kilkaset tysięcy złotych.

Podczas zebrania pytań było mnóstwo. Nie zabrakło gorzkich komentarzy, a co po niektórzy mieli zamiar zmieniać projekty. Wybory projektu to jednak nie miejsce i czas na takie rozwiązania. Okazało się, że mieszkańcy dzielnicy byli poważnie niedoinformowani.

Ludzi to nie interesuje

Jadwiga Lenort była frekwencją bardzo niemile zaskoczona. – Przyznam szczerze, że nie wiem już jak dotrzeć do mieszkańców. Informacje o głosowaniach publikowane były w mediach, oplakatowaliśmy całą dzielnicę, rozgłaszaliśmy tę informację gdzie tylko się dało, i tak okazało się, że ludzi to po prostu nie interesuje – mówi przewodnicząca zarządu dzielnicy.

Podobnie o zebraniu wypowiadał się Zdzisław Drążewski, również członek zarządu, autor jednego z głosowanych projektów. – Dla mnie było to trochę żenujące, że mimo starań i potrzeb tej dzielnicy, tak mało ludzi się tym interesuje. Projekt zakładał budowę placu zabaw na dolnym osiedlu, a pojawiło się tak niewielu rodziców, to smutne – mówi.

Mieszkańcy są zmęczeni

Członkowie rady i zarządu dzielnicy przedstawiają także inny powód, dla którego być może marokanie nie przyszli na wybory. – Być może ludzie są już zmęczeni. Wyborami, zebraniami i całą tą otoczką. Zrażeni polityką po prostu mają już dość wybierania. To smutne, biorąc pod uwagę, że to pierwsza taka okazja, by faktycznie o czymś zdecydować – mówi Jadwiga Lenort.

Podczas zebrania wypłynęły na wierzch jeszcze inne poważne wątpliwości. Okazuje się, że 210 tysięcy, które zabezpieczyć miało Miasto dla Maroka-Nowin nie zostanie rozdysponowane do końca. Zwycięski projekt – siłownia na wolnym powietrzu – wyceniono na 150 tysięcy złotych. A to oznacza, że 60 tysięcy wróci do miejskiego budżetu i zostanie wydana na inne cele. Jadwiga Lenort uważa jednak, że nie wszystko zostało stracone. – Szczerze powiedziawszy, na razie nie wiemy, co sądzić o tym rozwiązaniu i nie wiemy, jak do tego podejść. Wertujemy regulaminy i faktycznie, dokumenty zakładają takie rozwiązanie. My będziemy jednak rozmawiać. Pytać, a nawet prosić. W końcu jesteśmy świadomi, że oba te projekty byłyby naszej dzielnicy potrzebne, zobaczymy więc, co da się zrobić – mówi.

Mało chęci

Fakt, że zjawiło się na zebraniu tylko 51 osób świadczy przede wszystkim o nas – obywatelach. Nie do zadań rady dzielnicy należy ściągnięcie nas na wybory. To my sami – mieszkańcy tego miasta i tej dzielnicy – powinniśmy chcieć coś zmienić. Niestety, cały pomysł z budżetem obywatelskim pokazał, jak mało jeszcze w nas chęci. Jadwiga Lenort widzi jednak światełko w tunelu. – To jest pierwsza odsłona tego projektu, ja widzę ogromne możliwości rozwoju, jest na czym budować. Być może w przyszłych odsłonach pójdzie lepiej, a całość zostanie bardziej dopracowana – tak pod względem przejrzystości przepisów, jak frekwencji oraz zainteresowania – mówi szefowa zarządu rady dzielnicy. Okazuje się więc, że na dzisiaj taka odsłona społeczeństwa obywatelskiego musi nam wystarczyć – 51 osób głosujących w imieniu prawie 20 tysięcznego tłumu.

(mark)


Znamy już kompletną listę projektów obywatelskich, które wygrały głosowania w dzielnicach i będą realizowane z pieniędzy budżetu Miasta. Poniżej projekt, który wygrał w dzielnicy Maroko-Nowiny

Siłownia na wolnym powietrzu. Przedmiotem projektu jest teren przy ulicy Góreckiego. Zakłada się zamontowanie 6-7 urządzeń dla dorosłych, wydzielenie kącika dla dzieci (2-3 zabawki, huśtawka), ustawienie 4-5 ławek i koszy na śmieci. Projekt dotyczy przygotowania terenu, zakupu i montażu urządzeń.