Zimowa wyprawa na Noszak
W Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Klubu Miłośników Gór. Ola Dzik po raz pierwszy opowie o zakończonej zimowej wyprawie na leżący w afgańskim Hindukuszu Noszak (7492m n.p.m.). Wyprawa odbyła się w styczniu i lutym 2014 r.. Wzięli w niej udział, oprócz autorki prezentacji, także: Robert Róg, Hubert Krzemiński oraz Rosjanin Oleg Obrizan.
Noszak to najwyższy szczyt Afganistanu i drugi co do wysokości szczyt w Hindukuszu. To pierwszy szczyt siedmiotysięczny zdobyty zimą przez człowieka. Dokonali tego w 1973 roku Polacy – Andrzej Zawada i Tadeusz Piotrowski, rozpoczynając w ten sposób erę wspinaczek na najwyższe góry świata. Do tej pory ich wyczyn nie został powtórzony, na szczycie zimą nie stanęła też jak dotąd żadna kobieta. Tegoroczna wyprawa z uwagi na ciężkie warunki pogodowe zdołała dotrzeć do wysokości 6300 m n.p.m.
(r)
Ola Dzik – alpinistka młodego pokolenia. Absolwentka psychologii i socjologii na Uniwersytecie Śląskim, obecnie kończy studia doktoranckie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przewodnik górski, współprowadzi firmę turystyczną BluEmu. Na swoim koncie ma m.in. wejście na ośmiotysięcznik Gasherbrum II (8035 m n.p.m.) oraz zdobycie jako pierwsza kobieta z Polski jednej z najniebezpieczniejszych gór świata – Piku Pobiedy (7439 m n.p.m.). Ponadto jako pierwsza Polka dokonała wejść na wszystkie pięć siedmiotysięczników byłego ZSRR (Pik Pobiedy, Chan Tengri, Pik Somoni d. Kommunizma, Pik Korżeniewskiej, Pik Awicenny d. Lenina), zyskując bardzo ceniony w środowisku wspinaczkowym tytuł „Śnieżnej Pantery”.
Jest pierwszą kobietą w historii, która ukończyła najdłuższą trasę prestiżowych zawodów Elbrus Race. Otrzymała wyróżnienie w kategorii alpinizm podczas 13. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów „Kolosy 2010”. Podczas 14. edycji „Kolosów” w roku 2012 otrzymała Nagrodę im. Andrzeja Zawady. Z sukcesami uprawia skialpinizm (mistrzostwo Polski, puchar Polski). Startuje także w rajdach przygodowych, maratonach rowerowych oraz zawodach biegowych.
Ola Dzik w czerwcu 2013 r. kierowała 19-osobową wyprawą (International Nanga Parbat Expedition 2013) składającą się ze wspinaczy z dziewięciu krajów, której celem było zdobycie Nanga Parbat (8126 m .n.p.m.). Niestety 22 czerwca doszło do tragedii, kiedy grupa uzbrojonych mężczyzn dotarła do bazy i zabiła 11 osób. Kilkudziesięciu wspinaczy, było wtedy w trakcie akcji górskiej, co ocaliło ich od śmierci. Jednakże tragedia dotknęła również grupę Oli Dzik, ponieważ Litwin Ernest Marksaitis, który pozostał w bazie ze względu na drobne dolegliwości żołądkowe, znalazł się wśród tych 11 zamordowanych osób. Było to dla alpinistki bolesne doświadczenie.
Spotkania w ramach Klubu Miłośników Gór organizuje Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach www.dkchwalowice.pl i agencja EXTREME www.agencjaextreme.pl.