Kącik ZUS
Odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku.
Urodziłem się w 1964 r. i pracuję na umowę o pracę na ½ etatu. W jej ramach zatrudniony jestem w szczególnych warunkach, bo pracuję jako maszynista pojazdów trakcyjnych. Nie wiem, czy odprowadzane są za mnie składki na Fundusz Emerytur Pomostowych. W związku z tym mam pytanie, czy opłacanie składek na FEP jest obowiązkiem pracodawcy, czy jest to dobrowolność?
Mariusz
Pracodawca ma obowiązek opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych za pracownika, który wykonuje pracę w szczególnych warunkach w pełnym wymiarze czasu pracy i urodził się po 31 grudnia 1948 r. Składki na FEP opłaca się za zatrudnionego, który spełnia łącznie następujące warunki: 1) urodził się po 31 grudnia 1948 r. 2) zgodnie z ustawą o emeryturach pomostowych wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Obowiązek opłacania składek na fundusz powstaje z dniem rozpoczęcia wykonywania przez niego pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Obowiązek opłacania składek na fundusz powstaje z dniem rozpoczęcia wykonywania przez niego pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a ustaje z dniem zaprzestania wykonywania tych prac. Za pracownika, który urodził się po 31 grudnia 1948 r. i prace w szczególnych warunkach wykonuje w niepełnym wymiarze czasu pracy, pracodawca ma obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych, ale prawa do emerytury z tego tytułu nie będzie miał.
Złożyłam wniosek do ZUS o rentę. Otrzymałam pismo zwrotne, że mam się stawić na badanie do lekarza orzecznika. Do ZUS mam jednak daleko, czy dostanę jakąś rekompensatę za wydane pieniądze na dojazd? Przyznam, że znajduję się w bardzo trudnej sytuacji finansowej.
Ludwika
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi ZUS zwraca osobie wezwanej na badanie koszty przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca wskazanego w wezwaniu i z powrotem. Warunkiem zwrotu kosztów przejazdu jest złożenie przez Panią pisemnego wniosku zawierającego oświadczenie o posiadaniu lub nieposiadaniu uprawnień do ulgowych przejazdów publicznym transportem zbiorowym oraz przedstawienie biletów lub rachunków za przejazd. ZUS zwróci Pani koszty do kwoty równej cenie biletu za przejazd: - pociągiem osobowym II klasy, - publicznymi środkami komunikacji miejskiej, - autobusową komunikacją zwykłą przewoźnika wykonującego regularne przewozy – o ile na tej trasie nie ma połączenia kolejowego albo gdy przejazd autobusem nie jest droższy. Do Pani należy decyzja, czy ZUS ma wypłacić całą kwotę w gotówce bezpośrednio w dniu badania, przesłać przekazem pocztowym pod wskazany adres, czy też wpłacić na podanym przez Panią rachunek bankowy.