Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 46 (419) Data wydania: 18.11.14
Czytaj e-gazetę

Chcesz zmienić imię albo nazwisko? Możesz to zrobić, ale...

Kierownik rybnickiego Urzędu Stanu Cywilnego rozpatruje około stu wniosków rocznie, które dotyczą zmiany imienia lub nazwiska. Kto i w jakich okolicznościach może zmienić swoje personalia?

Ustawa o zmianie imienia i nazwiska

­– Imię i nazwisko można sobie zmienić w uzasadnionych przypadkach. Nie chodzi tutaj o kaprys, ale konkretny powód. Każdy z wnioskodawców, który się do nas zwraca, ma subiektywne powody do tego, aby to zrobić – wyjaśnia Maria Cwenar, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Rybniku. Co oznacza uzasadniony przypadek? To reguluje już litera prawa. Możliwość zmiany imienia i nazwiska określa ustawa z dnia 13 czerwca 2009 roku, w myśl której zmiany można dokonać, kiedy posiada się imię lub nazwisko ośmieszające albo nielicujące z godnością człowieka, gdy chce się dokonać zmiany na imię lub nazwisko faktycznie używane albo kiedy jedno z nich zostało wcześniej zmienione wbrew prawu. Ustawa mówi również, że zmiany może dokonać osoba, posiadającą obywatelstwo innego państwa, na imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami tego państwa. Ważny jest fakt, że to wyliczenie nie ma charakteru zamkniętego, co oznacza, że zmiany można dokonać również z innego powodu, o ile okaże się on ważny.

W Rybniku też zmieniają

– Żeby zmienić imię lub nazwisko, trzeba przyjść do kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w miejscu zamieszkania wnioskodawcy na pobyt stały. W naszym przypadku mamy gotowe wnioski. Osoba wypisuje i podaje powód zmiany imienia lub nazwiska i dołącza do tego odpis aktu urodzenia w wypadku osób niezamężnych. Osoba zamężna musi dołączyć również akt małżeństwa – tłumaczy Maria Cwenar, która przyznaje, że do rybnickiego Urzędu Stanu Cywilnego wpływają wnioski, które w zdecydowanej większości zawierają ważne przesłanki do zmiany imienia czy nazwiska. – Powody są subiektywne. Bardzo często osoby osiągające pełnoletność, nie chcą nosić nazwiska ojca z różnych względów, np. kiedy rodzice byli po rozwodzie, czy ojciec opuścił rodzinę w dzieciństwie. Wtedy ludzie często przyjmują nazwisko rodowe matki albo dziadka. Każdego roku niewiele ponad 100 osób zmienia u nas nazwiska. Są też sytuacje zmiany imion, gdy w dzieciństwie dziecko otrzymuje udziwnione imię i w momencie, gdy po latach robi np. doktorat, to imię zaczyna im przeszkadzać, bo nie brzmi poważnie w stosunku do osiągniętego wykształcenia – przyznaje kierownik USC. Okazuje się, że zdecydowanie częściej ludzie zmieniają nazwiska, a dużą grupę w tym zakresie stanowią kobiety po rozwodzie. Taka osoba może wrócić do swojego panieńskiego nazwiska do 3 miesięcy od prawomocnego orzeczenia rozwodowego. – Jeśli tego nie zrobi w tym czasie, to potem trzeba to robić w oparciu o ustawę – dodaje urzędniczka.  

Imię: Manchester, nazwisko: United

Ustawa ogranicza jednak zmianę personaliów. – Negatywnie rozpatruje się wnioski o zmianę nazwiska na historyczne, wsławione w dziedzinie kultury, nauki, działalności politycznej, społecznej, albo wojskowej. Nie można więc zmienić sobie nazwiska na Sobieski lub Lubomirski – wylicza Maria Cwenar. Swego czasu głośny był przypadek, kiedy w jednym z krajów pewna osoba chciała zmienić swoje personalia na Manchester United, czyli na nazwę swojego ulubionego klubu piłkarskiego. – Gdyby coś takiego było u nas, to bym na pewno odrzuciła taki wniosek – uśmiecha się kierownik rybnickiego USC i dodaje, że na szczęście nie ma do czynienia z tak dziwnymi przypadkami. – Każdy przedstawia raczej poważne wnioski, uzasadnienie również, także nie ma kaprysów. Dlatego nie przypominam sobie w ostatnim czasie przypadku, bym jakiś wniosek musiała odrzucić – kończy Maria Cwenar.

(kp)