Kącik ZUS
Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku
Planuję założyć własną firmę korzystając z pomocy urzędu pracy. Słyszałem, że również ZUS ma jakąś ofertę dla początkujących przedsiębiorców? Podobno można płacić niższe składki, chciałbym wiedzieć jak to faktycznie wygląda?
Marek L.
Z możliwości opłacania składek na ubezpieczenie społeczne na preferencyjnych zasadach może skorzystać osoba, która po raz pierwszy rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, w tym wspólnicy spółki cywilnej lub nowootwarta firma musi być jedyną formą pozarolniczej działalności, prowadzoną w okresie ostatnich pięciu lat. Zatem z możliwości płacenia niższych stawek na ubezpieczenia społeczne nie mogą skorzystać wszyscy ci, którzy w czasie ostatnich pięciu lat prowadzili już własny biznes. Ale to nie jedyna grupa, która z takiej okazji skorzystać nie może. Z opłacania składek w preferencyjnej wysokości nie może skorzystać także przedsiębiorca, który wykonuje działalność na rzecz byłego pracodawcy lub u którego w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywał pracę w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres prowadzonej działalności. Na niższe stawki nie mogą liczyć też artyści i twórcy (jeśli nie zarejestrowali działalności) oraz wspólnicy spółek jawnych, partnerskich i komandytowych. Jeśli uda się spełnić wszystkie formalne wymagania składki w obniżonej wysokości można płacić przez okres 24 miesięcy kalendarzowych od założenia działalności. Najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne będzie wynosiła 30 procent kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, to jest 504 złotych od stycznia 2014 roku. Od tak ustalonej podstawy wymiaru składek przedsiębiorca zobowiązany jest naliczyć i opłacić składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe. Ubezpieczenie chorobowe jest dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą dobrowolne, a objęcie nim następuje na wniosek zainteresowanego. Zatem składka na ubezpieczenie chorobowe powinna być opłacana tylko wtedy, gdy przedsiębiorca przystąpił do tego ubezpieczenia. W okresie korzystania z ulgi właściciel firmy nie opłaca składki na Fundusz Pracy, jeżeli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest niższa, niż minimalne wynagrodzenie za pracę, tj. 1.680 złotych od stycznia bieżącego roku.
Składki na ubezpieczenie zdrowotne nie są objęte preferencjami. Wszyscy prowadzący działalność gospodarczą wyliczają od tej samej podstawy wymiaru stanowiącej 75 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (od stycznia tego roku to 3004,48 złotych).
Gdzie należy złożyć wniosek o rentę socjalną? Kiedyś wypłacały to OPS, a teraz jak to wygląda?
Anna z Rybnika
Na podstawie ustawy z 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (DzU nr 135, poz. 1268 z późn. zm.) od 1 października 2003 r. organem przyznającym i wypłacającym renty socjalne jest właściwa jednostka organizacyjna ZUS. Postępowanie w sprawie renty socjalnej wszczyna się na podstawie wniosku zgłoszonego w dowolnej placówce ZUS. Właściwą jednostką do rozpatrzenia wniosku jest jednostka według miejsca zameldowania osoby ubiegającej się o rentę. Odpowiedni formularz wniosku wraz z niezbędną dokumentacją składa bezpośrednio osoba zainteresowana albo jej przedstawiciel ustawowy - osobiście lub za pośrednictwem urzędu pocztowego.
Przypomnijmy, że wysokość takiego świadczenia wynosi 709,34 zł.
Już od kilku lat pobieram emeryturę. Przynosi mi ją listonosz, ale niedawno założyłam sobie konto w banku. Chciałabym, żeby emeryturę ZUS wypłacał mi na konto, w jaki sposób mam to załatwić?
Jadwiga K.
Deklarację przesyłania świadczenia emerytalno-rentowego na rachunek bankowy najlepiej złożyć osobiście w dowolnej placówce ZUS, w sali obsługi klienta, wypełniając odpowiedni wniosek. Obowiązkowo należy podać: nazwę banku oraz właściwy numer konta bankowego, na które ma być przekazywane świadczenie (numer konta składa się z ciągu 26 cyfr). Na stronie www.zus.pl dostępny jest specjalny wniosek ZUS-ER-WZD-01 dla osoby zamieszkałej w Polsce o zmianę danych adresowych/nazwiska/imienia/ wypłatę świadczenia na rachunek bankowy/zmianę rachunku bankowego. Osoba, która chce zgłosić wypłatę pobieranego przez siebie świadczenia na rachunek bankowy, powinna to zrobić niezwłocznie, w okresie umożliwiającym ZUS wprowadzenie zmian.