Realizujemy średnio 140 wydarzeń rocznie
Z Marianem Wolnym, dyrektorem Domu Kultury w Niedobczycach, rozmawiamy między innymi o prężnym działaniu placówki, ciekawej historii oraz planach na najbliższą przyszłość.
Kuba Pochwyt: Dom Kultury w Niedobczycach to jedna z najprężniej działających tego typu placówek w mieście. Proszę powiedzieć, co ciekawego dzieje się w murach waszego DK?
Marian Wolny: Nasza instytucja realizuje swoje zadania poprzez upowszechnianie kultury oraz kultywowanie bogatych tradycji amatorskiego ruchu artystycznego zarówno naszego miasta jak i regionu, edukację kulturalną i wychowanie przez sztukę, tworzenie warunków dla rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego, rozpoznawanie i zaspokajanie potrzeb kulturalnych środowiska lokalnego, współpracę z placówkami oświatowymi, stowarzyszeniami, fundacjami, organizacjami pozarządowymi i innymi ośrodkami kulturotwórczymi miasta i regionu, rozwijanie kultury artystycznej przez upowszechnianie sztuki profesjonalnej, organizowanie kursów specjalistycznych, współpracę z placówkami i ośrodkami kulturalnymi w kraju, a także za granicą na zasadzie prowadzenia wymian kulturalnych. W naszej placówce prowadzą działalność takie zespoły jak: mażoretki „Baby Enigma”, „Mini Enigma”, „Enigma”, mażoretki „Astra”, Zespół Taneczny „V.I.P.” break dance, balet i rewia dziecięca w ramach Akademii Wokalno-Tanecznej „Kontrapunkt”. Zajęcia rytmiczne to grupy „Kropki”, „Kropeczki”, nauka gry na gitarze, perkusji, flecie poprzecznym, klarnecie i saksofonie, zajęcia wokalne z elementami gry na pianinie. Mamy też kółko plastyczne i rękodzieła „Impresja”, naukę języka angielskiego dla dzieci, kółko szachowe dla dzieci i dorosłych, kółko fotograficzne „Forum Obiektywne”, sekcja skata sportowego, zumbę, pilates, jogę, aerobik. Działa u nas także chór im. Adama Mickiewicza, Miejska Orkiestra Dęta „Rybnik” oraz zespoły „Kaduceus” i „Regal Blue”. Od 2013 roku działa u nas Rybnicka Szkoła Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz Orkiestra Reprezentacyjna Euroregionu Silesia. Z naszej oferty korzysta w sposób cykliczny w ramach działających w DK zespołów i kół zainteresowania w każdym tygodniu około 500 osób.
Powiedzmy może coś na temat historii. Od kiedy istnieje DK w Niedobczycach, jakie były jego początki i jakie imprezy należy uznać za najważniejsze wydarzenia w dziejach placówki?
W roku 1945 po wyzwoleniu spod okupacji hitlerowskiej, równolegle do odbudowy zniszczeń, nastąpiło stopniowe wznowienie działalności kulturalnej w Niedobczycach, poprzez reaktywowanie Świetlicy Kulturalno-Oświatowej. Świetlica znajdowała się w budynku przy ulicy Barbary 23, który aktualnie jest częścią administracyjną obecnego DK. W latach sześćdziesiątych można zaobserwować rozwój kół zainteresowań i zespołów artystycznych. Po raz pierwszy swoją działalność w budynku zakładowej świetlicy rozpoczęło wąskoekranowe kino. W latach kolejnych następuje intensywna rozbudowa i modernizacja infrastruktury budowlanej całego obiektu. Do budynku w pierwszej kolejności dobudowano salę kinową na 420 miejsc, a poprzez rozebranie ściany wschodniej istniejącego budynku świetlicy adaptowano część pomieszczeń na potrzeby sceny. Modernizacja pozwoliła w roku 1967 uruchomić kino „Wrzos”. Sama świetlica została przekształcona w Zakładowy Dom Kultury Kopalni „Rymer” w 1965 roku. Działały tu wtedy zespoły gitarowe, między innymi „Rymersi” (Sławek Łabęda), „Nieszczególni” (Wiesław Mickiewicz), a także chór „Mickiewicz” i orkiestra dęta KWK „Rymer” (Henryk Gola). W pierwszych latach transformacji ustrojowej i gospodarczej, ówczesny dyrektor kopalni Józef Barteczko, kierowanie placówką powierza Adamowi Świerczynie, który w roku 1982 rozpoczyna swoją jedenastoletnią przygodę artystyczno-organizacyjną w ZDK „Rymer”. W roku 1991 rada pracownicza KWK „Rymer” postanowiła przekazać Dom Kultury miastu Rybnik. Z dniem 1 stycznia 1992 roku powołano miejską jednostkę organizacyjną pod nazwą „Dom Kultury w Rybniku-Niedobczycach”. W 1993 roku Adama Świerczynę, który przechodzi do Rybnickiego Centrum Kultury, na stanowisku dyrektora zastępuje Aurelia Kowol, zaś w lipcu 2000 roku prezydent Miasta Rybnika Adam Fudali powierza mi pełnienie obowiązków dyrektora, natomiast 1 listopada 2002 roku w wyniku przeprowadzonego konkursu, otrzymuję powołanie na to stanowisko. Jeśli chodzi o najważniejsze imprezy organizowane w naszym Domu Kultury, to w skali roku realizujemy średnio około 140 różnych wydarzeń artystycznych, więc jest z czego wybierać. Gdybym miał wytypować trzy z nich, myślę że na specjalne wyróżnienie zasługują Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych „Złota Lira” (od 1992 roku), babski comber (od roku 2000) i „Jazzowa Zabijaczka” (od 2010 roku).
Możecie pochwalić się również tym, jak budynek Domu Kultury oraz jego obejście wyglądają z zewnątrz. Niedawno został bowiem przeprowadzony remont.
W związku ze złym stanem budynku, zarówno technicznym jak i użytkowym i estetycznym, w latach 2000 – 2005 podejmowałem usilne starania w zakresie przeprowadzenia kapitalnego remontu całego obiektu. Wnioski i pisma skierowane do władz miasta zaowocowały podjęciem pozytywnej decyzji. W trakcie prac projektowych, na przełomie lat 2006-2007 współpracowałem na bieżąco z panią architekt, która uwzględniając uwagi i sugestie, zwłaszcza w zakresie zmiany przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń i poprawy funkcjonalności obiektu, przygotowywała kompleksowy projekt przebudowy Domu Kultury, który został złożony w Urzędzie Miasta w kwietniu 2007 roku. W czerwcu 2010 roku ruszył pierwszy etap remontu. W ramach dodatkowych środków pozyskanych przeze mnie ze szkód górniczych kopalni „Marcel”, udało się wykonać kompleksowy remont sali imprezowej. Prace zakończono na przełomie czerwca i lipca 2012 roku. W ramach kontynuacji prac związanych z zagospodarowaniem terenu wokół Domu Kultury, po uzyskaniu stosownych opinii rzeczoznawców i wykonaniu ekspertyzy, która jednoznacznie wykazała bardzo duże zagrzybienie piwnic i ścian budynku starej szkoły górniczej, podjęto decyzję o jego wyburzeniu. Prace zostały wykonane na przełomie lipca i października 2012 roku. Uroczystego otwarcia DK po remoncie dokonali 28 września 2012 roku prezydent Adam Fudali oraz jego zastępcy: Ewa Ryszka i Michał Śmigielski. W roku 2013, przy wydatnej pomocy radnego Henryka Ryszki podjąłem inicjatywę kontynuacji prac porządkujących teren wokół domu kultury. Do inwestycji udało się przekonać wiele lokalnych firm, które zadeklarowały swoją bezinteresowną pomoc i łącznie wykonały prace za około 700 tysięcy złotych. Ponadto Rada Dzielnicy Niedobczyce przekazała 400 metrów kwadratowych betonitów, RSK wykonały prace za 40 tysięcy złotych, Zarząd Zieleni Miejskiej za 50 tysięcy złotych, w ramach środków otrzymanych dodatkowo z Urzędu Miasta. Naprawiono również dach tzw. „budynku orkiestry”, a piwnice zaadaptowano na magazyny z przeznaczeniem na sprzęty i akcesoria przechowywane do tej pory w starych sztolniach, które zostały wyburzone, co pozwoliło na powiększenie dolnego parkingu i jednocześnie umożliwiło połączenie go drogą dojazdową z górnym parkingiem, który również zdecydowanie powiększono. Wykonano z granitu nowy murek oporowy od strony ulicy Barbary. Uzyskano przez to ponad 100 miejsc parkingowych. Zagospodarowana została również skarpa pomiędzy parkingami, na której zabudowano efektowny podświetlony napis w kształcie gabionu.
Czy w najbliższym czasie planujecie wprowadzić jakieś nowe zajęcia lub nowe propozycje kulturalne dla osób odwiedzających waszą placówkę?
Panie redaktorze, jak pan zauważył na początku naszego spotkania, Dom Kultury Niedobczyce to jedna z najprężniej działających tego typu placówek w mieście i myślę, że nasza aktualna oferta zaspakaja w sposób zadowalający bieżące zapotrzebowanie środowiska lokalnego w zakresie szeroko rozumianej działalności kulturalnej. Jeżeli zaistnieją uzasadnione przesłanki ku temu aby, rozszerzyć ofertę o nowe propozycje, to na pewno nie pozostaniemy w tym zakresie obojętni i mogę zadeklarować, że stosowne decyzję zostaną podjęte.
W obecnych czasach, zdominowanych przez internet i niejednokrotnie siedzący tryb życia, z pewnością nie jest łatwo przyciągać ludzi, głównie tych młodych, na zajęcia do Domu Kultury. Wam się ta sztuka udaje. W jaki sposób to robicie?
Cieszę się z faktu, że na nasze zajęcia cykliczne zespołów i kół zainteresowań tak licznie przychodzą zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli. Myślę że jednym z głównych warunków jakie należy spełnić, by było to ogólnym standardem, jest atrakcyjność tych zajęć oraz ich wysoki poziom. Spełnienie tych warunków gwarantują zatrudnieni w Domu Kultury instruktorzy, którzy mając odpowiednie kwalifikacje w sposób ciekawy i niekonwencjonalny prowadzą swoje zajęcia. W tym miejscu chciałby im za ich poświęcenie i dobrze wykonywaną pracę serdecznie podziękować.
Jest początek grudnia. Co ciekawego do końca roku 2014 oraz na początku 2015 będzie się działo w Niedobczyckim Domu Kultury?
Jak co roku w grudniu, na Śląsku obchodzimy „Barbórki” i my w środę, 3 grudnia organizujemy dla pracowników KWK Chwałowice akademię z okazji ich święta resortowego. Z najmłodszymi naszymi gośćmi spotka się 5 grudnia święty Mikołaj, który tradycyjnie przygotował dla wszystkich przybyłych ciekawy program artystyczny no i podarunki od serca. Natomiast w dniu następnym, 6 grudnia, wspólnie z Urzędem Miasta zapraszamy na rybnicki rynek na inaugurację kolejnej edycji „Rybnickiego Bożego Narodzenia i Kolędowania”. 17 grudnia zapraszamy na kolejny „Koncert Adwentowy”, podczas którego wystąpi wiele znakomitych artystów. Gościem specjalnym będzie Mona Lisa z zespołem. 18 grudnia odbędzie się „Koncert Wigilijny” w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Euroregionu „Silesia” w towarzystwie zespołu „The Chance”. 31 grudnia zapraszamy na tradycyjnego Sylwestra z zespołami „Gama” i „Baca Dance”. W pierwszą niedzielę stycznia zapraszam do kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa na kolejny koncert Noworoczny. Będziemy również organizować bale karnawałowe. W lutym odbędzie się kolejna edycja ferii „Zima w Mieście”. 7 lutego będzie miał miejsce finał akcji mającej na celu zbieranie środków finansowych na bardzo kosztowną operację Leszka Wołczyka, który uległ wypadkowi na kopalni i jest przykuty do wózka inwalidzkiego. Wspólnie z Radą Dzielnicy 14 lutego zapraszam na zabawę walentynkową. W kolejnych miesiącach ciekawych atrakcji również nie zabraknie.