Za i przeciw dla budżetu obywatelskiego
Dariusz Szymczak z Wodzisławia i Piotr Masłowski z Rybnika – czyli dwaj wiceprezydenci z sąsiednich miast, zostali zaproszeni do Czerwionki-Leszczyn, by opowiedzieć o blaskach i cieniach budżetu obywatelskiego. Gmina rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania w przyszłym roku budżetowym, a miniona konferencja była pierwszym spotkaniem w tej tematyce.
W spotkaniu oprócz zaproszonych wiceprezydentów miast udział wzięli przedstawiciele władz gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny oraz dyrektorzy jednostek miejskich. O roli budżetu obywatelskiego opowiedziała również Anna Pomykoł – prezes Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych z Rybnika. – Dzisiejsze spotkanie i dyskusja świadczą o odpowiedzialnym podejściu władz samorządowych Czerwionki-Leszczyn do wdrożenia mechanizmu budżetu obywatelskiego. Godna podkreślenia jest troska o wypracowanie jak najlepszego pomysłu na wdrożenie budżetu obywatelskiego w gminie – zaznaczyła Anna Pomykoł. – Otwierając tę dyskusję odpowiadamy na potrzeby mieszkańców i zarazem oddajemy kolejną część współdecydowania o kształcie gminy w ich ręce – podkreślił burmistrz Wiesław Janiszewski.
Wzmocnienie demokracji
Budżet obywatelski to jedna z najskuteczniejszych praktyk współuczestnictwa w procesie zarządzania miastem. Mechanizm skierowany jest do mieszkańców, którzy posiadają własny pomysł na wydanie pieniędzy. W ramach procesu uprawnieni mieszkańcy mają prawo zgłaszać projekty zadań publicznych, dotyczących obszaru ich dzielnicy lub całego miasta, a następnie wybierać w trybie głosowania te zadania, które przeszły pozytywnie proces weryfikacji. Wyliczając atuty budżetu obywatelskiego Piotr Masłowski wskazał na wzmocnienie procesu demokracji, większe zrozumienie zasad działania administracji lokalnej, wzrost świadomości związanej z funkcjonowaniem budżetu. Największą trudność postrzegał w mnogości procedur administracyjnych.
Mieszkańcy mogą zdecydować
Dariusz Szymczak podkreślił, że mechanizm wymaga bardzo dobrej organizacji. – Wszyscy się uczymy i staramy się wypracować najbardziej trafne rozwiązania. W Wodzisławiu Śląskim budżet partycypacyjny realizowany był dwa lata, w tym roku jednak budżetu obywatelskiego nie ma. Chcemy zebrać doświadczenia, zdiagnozować czy formuła, którą przyjęliśmy jest właściwa – zwrócił uwagę Szymczak. W czasie dyskusji poruszano zarówno zalety, jak i wady budżetu obywatelskiego. Goście dzielili się swoimi przemyśleniami i obawami związanymi z wprowadzeniem nowego mechanizmu.
Co warto podkreślić, Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny wdrożyła już dwa niezwykle ważne mechanizmy wsparcia inicjatyw mieszkańców: fundusz sołecki oraz inicjatywy lokalne. Co podkreślono, kolejne rozwiązanie, jeśli zostanie przyjęte, nie spowoduje likwidacji już tych wdrożonych.
Szymon Kamczyk