Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 13 (490) Data wydania: 29.03.16
Czytaj e-gazetę

Za i przeciw dla budżetu obywatelskiego

Dariusz Szymczak z Wodzisławia i Piotr Masłowski z Rybnika – czyli dwaj wiceprezydenci z sąsiednich miast, zostali zaproszeni do Czerwionki-Leszczyn, by opowiedzieć o blaskach i cieniach budżetu obywatelskiego. Gmina rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania w przyszłym roku budżetowym, a miniona konferencja była pierwszym spotkaniem w tej tematyce.

W spotkaniu oprócz zaproszonych wiceprezydentów miast udział wzięli przedstawiciele władz gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny oraz dyrektorzy jednostek miejskich. O roli budżetu obywatelskiego opowiedziała również Anna Pomykoł – prezes Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych z Rybnika. – Dzisiejsze spotkanie i dyskusja świadczą o odpowiedzialnym podejściu władz samorządowych Czerwionki-Leszczyn do wdrożenia mechanizmu budżetu obywatelskiego. Godna podkreślenia jest troska o wypracowanie jak najlepszego pomysłu na wdrożenie budżetu obywatelskiego w gminie – zaznaczyła Anna Pomykoł. – Otwierając tę dyskusję odpowiadamy na potrzeby mieszkańców i zarazem oddajemy kolejną część współdecydowania o kształcie gminy w ich ręce – podkreślił burmistrz Wiesław Janiszewski.

Wzmocnienie demokracji

Budżet obywatelski to jedna z najskuteczniejszych praktyk współuczestnictwa w procesie zarządzania miastem. Mechanizm skierowany jest do mieszkańców, którzy posiadają własny pomysł na wydanie pieniędzy. W ramach procesu uprawnieni mieszkańcy mają prawo zgłaszać projekty zadań publicznych, dotyczących obszaru ich dzielnicy lub całego miasta, a następnie wybierać w trybie głosowania te zadania, które przeszły pozytywnie proces weryfikacji. Wyliczając atuty budżetu obywatelskiego Piotr Masłowski wskazał na wzmocnienie procesu demokracji, większe zrozumienie zasad działania administracji lokalnej, wzrost świadomości związanej z funkcjonowaniem budżetu. Największą trudność postrzegał w mnogości procedur administracyjnych.

Mieszkańcy mogą zdecydować

Dariusz Szymczak podkreślił, że mechanizm wymaga bardzo dobrej organizacji. – Wszyscy się uczymy i staramy się wypracować najbardziej trafne rozwiązania. W Wodzisławiu Śląskim budżet partycypacyjny realizowany był dwa lata, w tym roku jednak budżetu obywatelskiego nie ma. Chcemy zebrać doświadczenia, zdiagnozować czy formuła, którą przyjęliśmy jest właściwa – zwrócił uwagę Szymczak. W czasie dyskusji poruszano zarówno zalety, jak i wady budżetu obywatelskiego. Goście dzielili się swoimi przemyśleniami i obawami związanymi z wprowadzeniem nowego mechanizmu.

Co warto podkreślić, Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny wdrożyła już dwa niezwykle ważne mechanizmy wsparcia inicjatyw mieszkańców: fundusz sołecki oraz inicjatywy lokalne. Co podkreślono, kolejne rozwiązanie, jeśli zostanie przyjęte, nie spowoduje likwidacji już tych wdrożonych.

Szymon Kamczyk