Ruszył program 500 plus. Na razie nie ma kolejek
1 kwietnia ruszył program rządowy „Rodzina 500 plus”. W siedmiu miejscach w Rybniku można pobierać i składać wnioski o ustalenie prawa do świadczenia.
– Przygotowywaliśmy się do tego projektu bardzo starannie. To ogromne wyzwanie. Co miesiąc musimy wypłacić kilkanaście tysięcy świadczeń. Zdajemy sobie sprawę, że na początku mogą być emocje. Dlatego też podjęliśmy decyzję, że robimy to w sposób zdecentralizowany, przy pomocy np. ośrodków kultury. Cały czas szukamy również doświadczonych wolontariuszy, którzy mogliby pomóc przy całej akcji – powiedział Piotr Masłowski, wiceprezydent Rybnika.
Nie ma się co śpieszyć
– Na złożenie wniosku wszyscy mają 3 miesiące. Nie ma znaczenia, czy wniosek zostanie złożony 1 kwietnia czy 20. I tak pieniądze będą rozdysponowywane jednego dnia, prawdopodobnie na koniec każdego miesiąca. Oczywiście wypłata środków może nastąpić dopiero po wydaniu decyzji administracyjnej – mówi Michał Zorychta z Ośrodka Pomocy Społecznej, który tłumaczy również, że OPS starał się dotrzeć z informacją o szczegółach programu do wszystkich zainteresowanych. – Dlatego rozdawaliśmy ulotki głównie w przedszkolach, bo tam są osoby, które z programy na pewno będą korzystać. Na dziś nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ile osób zgłosi się do nas po wnioski. Jeszcze raz proszę, aby uzbroić się w cierpliwość, bo zrobią się niepotrzebne kolejki. Mam jeszcze jedną prośbę, jeżeli mamy zamiar wypełnić wniosek na miejscu, to oprócz standardowych dokumentów musimy mieć również nr konta bankowego – dodaje Zorychta. Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą świadczenie 500 plus będzie realizowane od 1 kwietnia. Osoby, które złożą wniosek najpóźniej do 30 czerwca i będą mieli uprawnienie do wypłaty świadczenia, otrzymają nadpłatę od początku kwietnia. Każdy wniosek złożony w lipcu i później spowoduje, że ewentualne świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym ten wniosek złożono.
Na początek bez kolejek
Jeden z punktów, gdzie wydawane i przyjmowane są wnioski, znajduje się w Industrialnym Centrum Kultury w Niewiadomiu. 1 kwietnia tłumów nie było, a wszystkie procedury odbywały się sprawnie i bez przeszkód. – W pierwszym dniu ten punkt cieszył się sporym zainteresowaniem, pomimo niesprzyjającej pogody. Dużych kolejek jednak nie było. Uważam, że powoli będzie się to rozkręcało. Tym bardziej, że mamy przecież dużo czasu. Myślę, że dziś odwiedziło nas tutaj ponad sto osób, które pobierały wnioski. Mamy też już trochę złożonych dokumentów. Póki co nie ma żadnych problemów, ludzie są dobrze poinformowani. Wielu z nich już wcześniej korzystało ze świadczeń rodzinnych i mniej więcej wiedzą, jak to wygląda i czego się spodziewać. Można powiedzieć, że klienci są bardzo zdyscyplinowani – wyjaśnia Rafał Żak, inspektor w dziale Świadczeń Rodzinnych Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku. Wśród osób pobierających wnioski w Niewiadomiu, była pani Karolina. – Chciałam pobrać i wypełnić dokumenty jak najwcześniej, żeby mieć to już za sobą. Dzięki programowi na pewno zostanie zasilony nasz domowy budżet. W punkcie nie było żadnej kolejki, więc nie musiałam czekać. Pracownicy byli bardzo pomocni, także nie mam żadnych zastrzeżeń. Samo wypełnienie wniosku to również nic trudnego – przekonuje młoda mama. Przypomnijmy, że punkty tymczasowe przestaną funkcjonować w momencie, gdy do użytku zostanie oddany lokal przy ulicy Kościuszki 61 w centrum Rybnika, który aktualnie znajduje się w remoncie.
(pm/kp)
Gdzie pobrać wnioski?
Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku informuje że Wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego (program 500 +) można pobierać i składać. w wymienionych poniżej punktach:
1. Dom Kultury Rybnik Chwałowice – ul. 1 Maja 91B
2. Dom Kultury Rybnik Niedobczyce – ul. Barbary 23
3. Industrialne Centrum Kultury w Rybniku Niewiadom - ul. Ignacego Mościckiego 15
4. Dom Kultury Rybnik Boguszowice – Plac Pokoju 1
5. Rybnik Biblioteka Główna – ul. Księdza Józefa Szafranka 7
6. Rybnickie Centrum Edukacji Zawodowej – ul. Świętego Józefa 30
7. Klub Kultury Harcówka Rybnik Ligota – ul. Zakątek 19
W/w punkty czynne będą:
Poniedziałek, Środa, Czwartek od 8.30-do 14.30
Wtorek od 10.00 do 17.00
Piątek od 8.30 do 13.30
Wnioski można także składać za pośrednictwem portalu informacyjno-usługowego Empatia oraz poprzez strony internetowe banków i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.