Jest porozumienie w Kompanii Węglowej
19 kwietnia w Kompanii Węglowej podpisano porozumienie, które jest zielonym światłem od załogi dla zarządu, na tworzenie Polskiej Grupy Górniczej. Załoga musiała się zgodzić, bo w porozumieniu jest szereg ograniczeń ich przywilejów. W zamian mają dostać stabilna prace i pewną pensję.
Popierając porozumienie górnicy zachowali miesięczne wynagrodzenie na dotychczasowym poziomie, barbórkę, deputat i pozostałe dodatki. Obiecywana jest również możliwość otrzymania 14 pensji, gdy poprawi się sytuacja ekonomiczna KW. Czym jest porozumienie? Jego najważniejsze punkty zakładają sukcesywne zredukowanie zatrudnienia obcych firm, ustalenie prostego systemu wynagradzania, zawieszenie czternastki do roku 2017, połączenie kopalń: KWK Bielszowice-Halemba-Pokój, KWK Chwałowice-Jankowice-Marcel-Rydułtowy, KWK Piast-Ziemowit. Pozostawienie Bolesław Śmiałego i Sośnicy jako samodzielnych kopalń. Dobrowolne przejście 4000 osób na urlop górniczy lub skorzystanie z odprawy. Powołanie zespołu, który będzie czuwał nad przebiegiem restrukturyzacji.
– Nie traktujemy tego w kategorii sukcesu, bo nie jest sukcesem związków zawodowych, gdy podpisuje się porozumienie, które zawiesza pracownikom elementy wynagrodzenia. Jest to raczej bardzo trudny kompromis, ale nie chcieliśmy ludzi narazić na to, aby ćwiczyć upadłość – powiedział po podpisaniu porozumienia Bogusław Hutek, przewodniczący Solidarności w Kompanii Węglowej i dodał, że oczekuje, że zarząd spółki zacznie likwidować patologie w przedsiębiorstwie związane m.in. z funkcjonowaniem tzw. firm zewnętrznych, a rząd wprowadzi w górnictwie obiecane rozwiązania systemowe. PGE, ENERGA i PGNiG Termika, deklarują zaangażowanie 1,5 mld kapitału. Ten wkład inwestycyjny uzależniony był od wdrożenia działań restrukturyzacyjnych gwarantujących rentowność nowej spółki.
(acz)