Wege to nie tylko ideologia
W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają diety wegetariańskie i wegańskie. Czym się różnią, na czym opierają i kto może z nich korzystać?
Paul McCartney powiedział, że gdyby rzeźnie miały szklane ściany, każdy byłby wegetarianinem. Choć terminy wegetarianizm i weganizm brzmią podobnie, to dwa różne style życia. – Weganie w odróżnieniu od wegetarian w ogóle nie jedzą produktów pochodzenia zwierzęcego, czyli np. jaj czy mleka. Choć te artykuły nie wymagają zabicia zwierzęcia, często wiążą się z cierpieniem zwierząt, bo np. kury nioski hodowane są często w ciasnych klatkach. Wegetarianizm akceptuje te rzeczy, eliminując z diety wyłącznie mięso. To różnica wynikająca z ideologii – wyjaśnia Lesława Grabowska z nowo otwartego w Rybniku baru wegetariańskiego Baobab, gdzie serwowane są dania wegetariańskie, wegańskie oraz bezglutenowe. – Zauważyliśmy, że rybnickie lokale mają dość ograniczoną ofertę dla osób z celiakią, czyli nietolerancją glutenu. Dla nas nie jest problemem zastąpienie pszenicy i produktów pszennych innymi, bezpiecznymi dla wszystkich. W menu mamy odpowiednie symbole przy daniach – wyjaśnia szefowa Baobabu.
Zmienia się świadomość
– Ja od wielu lat jestem wegetarianką. Po wejściu na nasz rynek dużych marketów, ludzie zachłysnęli się ogromem i dostępnością towarów, czując tzw. zachód, który do nas przyszedł. Nie zwracano tak dużej uwagi na skład, jak robi się to obecnie. Dzisiaj świadomość się zmieniła i coraz bardziej zaczynamy się interesować tym, co jemy. Klienci, którzy do nas przychodzą pytają nawet o skład dodatków, takich jak keczup. Występuje również trend zdrowego odżywiania. Jedzenie mięsa, nawet odchodząc od ideologii, niekoniecznie nam służy. W naszej polskiej mentalności zakorzeniło się twierdzenie, że jedzenie mięsa daje siłę i energię. Dzisiaj wiemy, że dzięki odpowiednio dobranej diecie roślinnej, możemy dostarczyć organizmowi te elementy, które znajdują się w mięsie – zapewnia Lesława Grabowska.
Zastąpisz mięso
Nawet tradycyjne dania kuchni polskiej bez problemu można przygotować w formie wege. Przy zastosowaniu odpowiednich warzyw, będących zamiennikami mięsa, nie stracimy smaku, konsystencji i walorów klasycznych potraw. Takimi zamiennikami są wszystkie rośliny strączkowe, jak fasola, ciecierzyca, soczewica, z których można z powodzeniem przygotować kotleciki. Warzywne wywary idealnie pasują również do zup, sosów, do których w standardowych przepisach używa się mięsa. Co istotne, diety wegetariańska i wegańska nie tylko są bezpieczne, ale przede wszystkim pozwalają na poprawę samopoczucia i wniesienie świeżości i kreatywności do kuchni.
Szymon Kamczyk
Przyjdź ze zwierzakiem
W nowym barze wegetariańskim Baobab znajdziemy informację, że lokal jest przyjazny zwierzętom. Na obiad możemy zabrać swojego pupila i na pewno nikt nas nie wyprosi.