Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 47 (683) Data wydania: 22.11.05

Idźcie stąd, bo przyjdzie powódź

Już pierwszy tydzień prac archeologicznych na targowisku przyniósł dwa ważne odkrycia. Natrafiono na relikty zabudowy klasztoru dominikanów.
Mieliśmy taki przypadek, że chciano nas stąd przegonić. Usłyszeliśmy, że przez nas przyjdzie znów powódź - mówi Romuald Turakiewicz, kierownik Działu Archeologii raciborskiego Muzeum (przed powodzią w 1997 r. prowadzono badania archeologiczne na Rynku). Trójka miejscowych badaczy nadzoruje prace przy modernizacji targowiska. Zaczęły się w miejscu, gdzie do początków XIX w. znajdowały się zabudowania klasztoru dominikanów, zburzone potem przez Prusaków, którzy urządzili tu koszary. Trudno się więc dziwić, że odkrycie reliktów dawnej zabudowy było tylko kwestią czasu. Nadzór archeologicznych to zresztą wymóg prawny. Bez niego inwestycja nie mogłaby się odbyć. Handlującym na targu się to nie podoba. Są zdania, że wykopaliska niepotrzebnie przedłużą roboty.
 
Świat naukowy uwagę przykuwają dwa dokonane już odkrycia. W odległości 32 metrów od murów kościoła p.w. św. Jakuba natrafiono na fragment gotyckiego muru, który zapewne wytycza granicę północnej zabudowy czworokątnego mniszego claustrum. Odkryto przy nim kamienny detal. Kilkadziesiąt metrów dalej na północ odkryto fragment starych murów obronnych. Mają szerokość od 95 cm do 1,5 metra. Świetnie widoczny jest tzw. wątek wendyjski w ułożeniu cegieł. Mur może pochodzić z przełomu XIII/XIV w. - uważa archeolog Krystyna Kozłowska.
 
Na interpretacje znalezisk trzeba jeszcze poczekać. Być może najbliższe dni przyniosą kolejne odkrycia. W ręce archeologów dostała się także duża ilość tzw. zabytków ruchomych - fragmenty naczyń, ceramika, elementy metalowe, także renesansowe kafle. Znaleziono też jedną monetę. Ciekawostką jest fakt, że między murem klasztoru a obwarowaniami miasta nie natrafiono na warstwy kulturowe. Najprawdopodobniej od średniowiecza teren ten zajmowały klasztorne ogrody.
 
(waw)