Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 15 (730) Data wydania: 11.04.06

Szmyrgus i lubkowanie

Wielkanocne zwyczaje nie są jedynie religijnymi zwyczajami, praktykowanymi „od święta”.
Dla Urszuli Prochaski-Burek stanowią część dziedzictwa kulturowego miejscowości, w której mieszka. Lokalną historią interesowała się już od dawna. Zaczęło się od kapliczki św. Urbana, która ciekawiła mnie już w dzieciństwie – przyznaje. Od lat zajmuje się zbieraniem informacji na temat miejsc i postaci związanych z Bolesławiem. Udokumentowała też lokalne obrzędy związane ze świętami, także z Wielkanocą.
 
Klekotki
 
W Wielki Czwartek milkną dzwony. Zamiast nich, na znak rozpoczynającej się żałoby używa się klekotek. To drewniana deska z młoteczkiem. W Wielki Piątek chłopcy, po modlitwie na Anioł Pański, ustawiają się pod kościołem w dwóch rzędach i pod przywództwem najstarszego z nich obchodzą wioskę przy dźwięku klekotek. Zatrzymują się przy każdym przydrożnym krzyżu, gdzie się modlą. Starsi chłopcy idą z torbami, do których zbierają dary od mieszkańców miejscowości. Obchód kończy się pod krzyżem na na placu kościelnym.
 
Lubkowanie
 
Po uroczystościach kościelnych, w Wielki Piątek, rozpoczyna się adoracja krzyża. Dzieci czynią to w Wielką Sobotę. Przychodzą do kościoła i lubkują, czyli całują krzyż. Dawniej dorośli, z którymi przychodziły do świątyni, ukrywali w pobliżu miejsca lubkowania słodycze.
 
Procesja
 
Drugiego dnia świąt w pola wyrusza tradycyjna piesza procesja. Zwyczaj zapoczątkowany został w 1916 roku przez parafialną radę młodzieżową. Obecnie biorą w niej udział wszyscy mieszkańcy wioski i ksiądz. Procesja obchodzi pola, zatrzymując się przy krzyżach i kapliczce. Na jej czele idzie sołtys, który niesie owinięty stułą krzyż. Inny mężczyzna trzyma figurę Chrystusa Zmartwychwstałego.
 
Szmyrgus i lanie
 
W wiekanocny poniedziałek chłopcy zbierają się wcześnie rano i wyruszają na wioskę, uzbrojeni w wiadra z wodą i kosze na jajka, do których zbierają także pieniężne datki. Chodzą od domu do domu i krzyczą „szmyrgus, szmyrgus”. Gdy spotkają jakąś dziewczynę, wtedy obficie leją ją wodą. Zgodnie z tradycją ma jej to pomóc w znalezieniu męża: „żeby dziocha się wydała, musi być polana”. Niektóre dziewczyny, w obawie przed staropanieństwem, same chcą, by oblano je wodą – opowiada Urszula Prochaska-Burek. Organizatorami są chłopcy z parafialnego koła młodzieżowego. Wszelkie zebrane w ten sposób datki przeznaczane są na potrzeby kościoła.
 
Ze szmyrgusem nie należy mylić lania, które również polega na oblewaniu wodą. Z tą różnicą, że czyni się to w rodzinnym gronie.
 
Karwaczowanie
 
We wtorek, po świętach dziewczęta biorą odwet na chłopakach za oblanie ich wodą. Pięknym za nadobne odpłacają się im karwaczem, czyli plecionymi brzozowymi witkami. W zamian za to otrzymują od chłopców słodycze. Zwyczaj ten podpatrzony został u czeskich sąsiadów. Do 1945 r. Bolesław należał przecież do diecezji ołomunieckiej – przypomina U. Prochaska-Burek.
 
Coś nowego
 
Wydawałoby się, że koszyczek ze święconką jest tak nieodzownie związany z Wielkanocą, jak choinka z Bożym Narodzeniem. Okazuje się jednak, że w Bolesławiu zwyczaj święcenia koszyczka wprowadzony został dopiero w 2001 r. przez obecnego księdza proboszcza Henryka Wyciska. Przyjęło się bez oporów, wręcz przeciwnie, miałem wrażenie, że parafianie na to czekali – mówi ksiądz. Do tej pory w kościele w Bolesławiu święciło się wodę.
 
(Adk)