W zgodzie z naturą i samym sobą
Organizm ludzki posiada naturalną zdolność do regeneracji i dysponuje wszelkimi środkami, aby utrzymać nas w zdrowiu, jeśli będziemy mu w tym pomagać. Ważna jest świadmość, jak możemy to zrobić. Metoda pięciu „o” pozwala je łatwiej zapamiętać.
Obecność...
...czyli bycie tu i teraz. Obecna chwila kształtuje naszą przyszłość. To, jak odczuwamy naszą obecną sytuację tu i teraz, ma moc sprawczą tego, co będzie. Skupiajmy się na czynności, którą wykonujemy, czy będzie to jedzenie, oglądanie telewizji czy chodzenie. Nie róbmy dwóch rzeczy równocześnie. Przyjmujmy z wyrozumiałością różne oblicza rzeczywistości – te mniej przyjemne też.
Odreagowanie
Wszystkich nas dotyka stres i napięcie wynikające często z pośpiechu, ale i naszej postawy oraz niewłaściwego sposobu myślenia. Jednym ze sposobów odreagowania jest ruch. Spacery to za mało, potrzebna jest większa aktywność – gimnastyka, chociażby aerobik, tai–chi, joga, jazda na rowerze.
Oddychanie
Ma ono bezpośredni związek ze stanem psychofizycznym organizmu. Gdybyśmy oddychali w sposób równie naturalny jak niemowlęta lub zwierzęta, poziom naszej energii byłby wysoki i rzadko cierpielibyśmy na zmęczenia i depresje. Zwracajmy uwagę na to, jak oddychamy, czy nosem, czy ustami, czy często wstrzymujemy oddech. Niedostatek tlenu oznacza niedostatek pożywienia. Oddychajmy przeponą. Powoduje to naturalny masaż narządów wewnętrznych.
Odżywianie
Jest najprostszą i najskuteczniejszą metodą zachowania zdrowia i witalności do późnych lat życia. Jesteśmy tym, co jemy (i co myślimy). Nie ma uniwersalnej diety dla wszystkich ludzi. Jej opracowanie wymaga indywidualnego podejścia. Najbardziej szkodliwe tendencje to spożywanie jedzenia pozbawionego energii (substytuty w pigułkach, mrożonki, dania z mikrofalówki, produkty rafinowane), nadmiar soli, zbyt dużo węglowodanów prostych (cukru, słodyczy i produktów z białej mąki), nadmiar tłuszczów, spożycie przetworzonych produktów mlecznych, przekraczanie norm spożycia białka zwierzęcego oraz niewłaściwe łączenie produktów. Bardzo korzystne dla zdrowia jest przyrządzanie posiłków zgodnie z metodą Pięciu Przemian. Najważniejsza w niej jest kolejność dodawania produktów i przypraw.
Obserwacja
Pozwoli ona na wczesne zorientowanie się, czy z organizmem nie dzieje się coś złego. Pierwszymi sygnałami ostrzegawczymi są: nadmierne wypadanie włosów, skurcze łydek, swędzenie ciała bez wyraźnego powodu, poranne zmęczenie, brak energii do życia, pracy, zabawy, częste zapominanie o różnych rzeczach. Kolejny stopień ostrzegania to przesuszająca się skóra, przewlekły katar, coroczne przeziębienia, trądzik w wieku 50 lat, zaparcia lub rozwolnienia, bóle stawów. Każdy taki stan organizmu jest wskazówką, że należy się sobą zająć z najwyższą troską i uwagą. Może pomóc wypoczynek – wyjazd i kontakt z przyrodą, łagodne ćwiczenia oddechowe oraz dobrze dobrana dieta wzmacniająca organizm.
Ewa Halewska