Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (775) Data wydania: 27.02.07

Kultura mało znana

Pochówki ludzi żyjących w naszym regionie między 1300 a 400 rokiem p.n.e. można obejrzeć na nowej wystawie w Muzeum.

Ekspozycja, która na kilka tygodni zagości w budynku przy ul. Gimnazjalnej nosi tytuł „Kultura łużycka na Górnym Śląsku – Kiedy Słońce było bogiem”. Muzeum prezentuje zabytki własne oraz wypożyczone z Bytomia i Gliwic.

To pierwszy od szeregu lat muzealny przegląd tej tematyki w naszym mieście. Dla szkół przygotowano specjalny film i lekcje. Podróż w świat kultury łużyckiej ułatwiają tablice poglądowe wypożyczone z Muzeum w Wodzisławiu Śląskim.

Między 1300 a 400 r. p.n.e. doszło na terenie Polski, Łużyc, Moraw, Słowacji i zachodniej Ukrainy do przełomu technologicznego. Zakończyła się epoka brązu, a na jej miejscu rozwinął się wytop i przetwórstwo żelaza. Ziemia raciborska i sąsiedni Płaskowyż Głubczycki to znane w polskiej archeologii tzw. łużyckie zagłębia archeologiczne. Badacze odnaleźli tu ślady szeregu osad z tego okresu. Najbardziej znana w świecie nauki znajdowała się na terenie obecnych Łubowic. Funkcjonował tu potężny gród obronny, zniszczony podczas najazdu Scytów. Jego relikty są w ostatnich latach eksplorowane przez krakowskich studentów, którymi kieruje sława polskiej archeologii, prof. Jan Chochorowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W ostatnich latach badania prowadzono również w Kietrzu oraz Samborowicach (gmina Pietrowice Wielkie). Zabytki pochodzące z tej drugiej miejscowości, dość licznie reprezentowane w zbiorach naszego Muzeum, stanowią teraz trzon wystawy. Odtworzono m.in. starożytny grób popielnicowy. Pokazywane są naczynia, misy, kubki, czerpaki i przedmioty codziennego użytku, w tym toporki, noże i siekierki. Ze zbiorów muzeów w Gliwicach i Bytomiu sprowadzono biżuterię, m.in. pierścionki, paciorki, diadem i bransolety. Ostatnia część ekspozycji obejmuje militaria – groty strzał.

(waw)