Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 8 (827) Data wydania: 19.02.08

Karykatury raciborzan

Do 22 marca można oglądać portrety satyryczne mieszkańców naszego miasta wykonane przez Tigrana Vardikyana.

Wystawa zatytułowana „Raciborzanie w karykaturze Tigrana Vardikyana” otwarta została 8 lutego w Galerii Gawra Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej przy ul. Kasprwicza.

Wśród odmalowanych twarzy są m.in. postacie związane z polityką (Henryk Siedlaczek czy  Adam Hajduk), sportem (Ryszard Wolny, Michał Rokicki czy Katarzyna Dulian) i kulturą (wokalistki zespołu Miraż). Oficjalne otwarcie było okazją nie tylko to przyjrzenia się twarzom raciborzan ukazanym w nieco krzywym zwierciadle, ale i porozmawiania z samym autorem satyrycznych obrazków.

Tigran Vardikyan chętnie opowiadał o swoim życiu i pasji, jaką jest malowanie. – Jak rozwalił się Związek Radziecki chciałem wyjechać do innego kraju, poznać nową kulturę. Nazbierałem pieniądze i poszedłem zapytać, gdzie mogę pojechać za 100 dolarów. Okazało się, że mogę pojechać tylko do Polski, był to najtańszy kraj – tak los zdecydował o miejscu zamieszkania artysty. – Poznałem Polskę, ludzi i zakochałem się w tym kraju. Uwielbiam pieśni Agnieszki Osieckiej. Wcześniej lubiłem oglądać polskie filmy, bajki, ale myślałem, że to są amerykańskie – kontynuuje. Jego pasja zrodziła się już dość wcześnie. Wpływ na nią miała bajka pt. „Zaczarowany ołówek”. – Chciałem taki mieć, zacząłem rysować i lubiłem rysować to, czego nie mam, bo gdy to narysowałem, to czułem, że ten przedmiot prawie istnieje.

Karykatury raciborzan wykonał na podstawie dostarczonych mu zdjęć. – Malowanie z fotografii jest specyficzne. Muszę się do tego dostosować, nie mogę powiedzieć, by ktoś się odwrócił w prawo lub lewo – wyjaśniał autor. – Jak jest dobra fotografia, to się cieszę, ale nie każda jest dobra – dodał. Tigran przytoczył kilka śmiesznych sytuacji związanych z malowaniem na podstawie zdjęć: – Kiedyś miałem wykonać karykaturę pewnego księdza. Przyniesiono mi fotografię, ale szybko zorientowałem się, że na niej jest Russell Crowe. Wytłumaczono mi, że fotografii tego księdza nie mają, ale jest do niego bardzo podobny.

(JaGA)