Ekoserwis: Wieści z Funduszu
Ekoserwis: Wieści z Funduszu
Krzanowice mają dotację
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udzieli gminie Krzanowice dotacji w kwocie blisko 395 tysięcy złotych. Środki zostaną wykorzystane na odbudowanie zabezpieczenień przeciwpowodziowych Polderu Górnego na Potoku Krzanowickim.
Wodzisław otrzymał dotację
Gmina Wodzisław Śląski otrzymała dotację do kwoty 57 tys. zł z WFOŚiGW. Pieniądze zostaną wykorzystane na profilaktykę zdrowotną w trakcie wyjazdu śródrocznego w roku szkolnym 2010/2011.
Pieniądze na siedliska nieleśne
Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej w Zawierciu otrzymało dotację do kwoty 44 tysięcy złotych na utrwalenie efektów ekologicznych związanych z utrzymaniem siedlisk nieleśnych (murawy kserotermiczne oraz jałowczyska) w rezerwacie przyrody Góra Zborów w Podlesicach i na terenie obszaru Natura 2000 – Ostoja Kroczycka poprzez prowadzenie czynnych zabiegów ochrony przyrody.
Znaki inaczej
Zarząd WFOŚiGW w Katowicach wprowadził nowe zasady oznakowania przedsięwzięć dofinansowanych ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Określają one szczegółowo wygląd i zasady tworzenia tablic informacyjnych oraz pamiątkowych a także oznakowania zadań inwestycyjnych i nieinwestycyjnych przez beneficjentów, którzy otrzymali środki z Funduszu na realizację przedsięwzięć proekologicznych.Zasady opisują także sposoby wykorzystania loga Funduszu w publikacjach i materiałach informacyjno-promocyjnych.
Dom, który pomaga oszczędzać
Rada Nadzorcza Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wyraziła zgodę na uruchomienie pilotażowej bankowej linii kredytowej o nazwie „Dom energooszczędny” przeznaczoną na kredyty związane z budową obiektów o małym zapotrzebowaniu na energię cieplną. Środki Funduszu w wysokości do 2 milionów udostępnione zostaną, wyłonionemu w przetargu, bankowi na sfinansowanie niskooprocentowanych kredytów związanych z realizacją energooszczędnych obiektów, a także instalacji i urządzeń technologicznych służących budowie domów, których wskaźnik zapotrzebowania na energię końcową będzie niższy od 60 kilowatogodzin na metr kwadratowy rocznie. Teraz budowany tradycyjną metodą dom zużywa rocznie ok. 120 kWh na m kw. w roku.