Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (1190) Data wydania: 03.03.15
Czytaj e-gazetę

Zmiana granic sołectw. Bieńkowice mają swoje boisko

Krzyżanowice, Tworków, Bieńkowice. 24 lutego rada gminy Krzyżanowice, na wniosek wójta Grzegorza Utrackiego, przyjęła uchwałę zmieniającą granicę pomiędzy sołectwami Bieńkowice i Tworków.

Wójt uzasadniał projekt uchwały tym, że dotychczasowa granica została wyznaczona tak niefortunnie, że dwa domy stojące faktycznie w Bieńkowicach, należą według map do Tworkowa. Podobnie sprawa wygląda z boiskiem, na którym gra LKS Bieńkowice. Murawa zgodnie z mapami leży w Tworkowie, choć piłkarze z tej wioski mają swój obiekt. – Złośliwi mówią, że Bieńkowice cały czas grają na wyjeździe – skomentował wójt Utracki. Dodał, że szczególnie chodzi mu o zmianę obejmującą wspomniane dwa domy przy ul. Raciborskiej nr 70 i 72. – To również kwestia bezpieczeństwa. Gdyby kiedyś potrzeba było wezwać tam pogotowie, ratownicy mogą mieć problem z trafieniem na miejsce – przekonywał. Wójt zapowiedział, że w związku ze zmianą granic zwolni wszystkich nią objętych z opłat za wymianę dowodów osobistych. Ma również prosić o podobne potraktowanie nowych mieszkańców Bieńkowic w innych urzędach, w tym w starostwie, gdzie będą musieli wymienić np. prawo jazdy.

Grzegorz Utracki podkreślał, że wyznaczone granice są umowne i prosił by nikt nie podchodził do ich zmiany zbyt ambicjonalnie. – Nikt nikomu niczego nie zabiera. Ludzie, których zmiany dotyczą byli faktycznie związani z Bieńkowicami – powiedział.

Pomysł zmiany granic był wstępnie konsultowany z zainteresowanymi osobami. Według słów wójta jedynie jedna osoba miała co do tego zastrzeżenia i nie chciała się na nie zgodzić. Właśnie to zaniepokoiło radnych z Tworkowa Andrzeja Lipca i Brunona Chrzibka. – Argumenty za zmianami są mocne i przekonywujące, ale wolałbym decyzję odłożyć do czasu aż wszyscy wyrażą na nie zgodę – wnioskował A. Lipiec. Z kolei B. Chrzibek powołał się na historyczne granice Tworkowa, zgodnie z którymi boisko miało zawsze leżeć w ich zasięgu. Argument, że grają tam wyłącznie piłkarze z Bieńkoiwc porównał do rolników, którzy uprawiają pole leżące poza wioską, w której  mieszkają. – Oni również mogliby zawnioskować, aby z tego powodu zmienić granicę – argumentował. Dodał, że popiera zmiany dotyczące gospodarstw przy ul. Raciborskiej i skłania się do wniosku radnego Lipca, deklarując swoją pomoc przy przekonywaniu niezdecydowanych.

Wójt wyraźnie poddenerwowany sprzeciwem powtórzył, że zmiany granic mają na celu dostosowanie dokumentacji do stanu faktycznego. – Nie jesteśmy panami ziemskimi jak Lichnowski. Historyczne granice nie mogą być jedynym argumentem, bo na przykładzie innych miejscowości wiemy, że groziłoby to zupełnym poplątaniem – tłumaczył. Jako przykład podał sytuację na granicy Krzyżanowic i Nowej Wioski, gdzie mają zostać podjęte podobne działania. – Wszystkich takich decyzji nie możemy uzależnić od zgody mieszkańców. Wiemy, że gdybyśmy chcieli w ten sposób podejmować wszystkie, niepopularne uchwały jak na przykład podwyżka opłat za wodę lub podatki, to zawsze byłby ktoś niezadowolony – uzasadnił.

Radny Lipiec jako kontrargument podał jeszcze przykład drużyny piłkarzy z Zabełkowa, którzy podobnie jak ci z Bieńkowic grają zawsze na wyjeździe, bo na boisku leżącym w granicach Chałupek. Na to odpowiedział radny Walter Witeczek z Bieńkowic. – Wśród mieszkańców tylko jedna osoba jest przeciwko zmianom, reszta jest przekonana. Poza tym gdy tej osobie zawaliło się drzewo, to dzwoniła nie po straż z Tworkowa tylko w Bieńkowicach – przywołał.

Takie przekomarzanki słowne trwały jeszcze trochę, ale losy granic rozstrzygnęło definitywnie głosowanie, w którym projekt wójta zyskał większość głosów radnych i granice zostały przesunięte. Należy dodać, że rada sołectwa Bieńkowice oraz rada sołectwa Tworków pozytywnie zaopiniowały zmianę przebiegu części granicy pomiędzy obrębami Tworków i Bieńkowice.

(woj)