Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 13 (1295) Data wydania: 28.03.17
Czytaj e-gazetę

Niezwykłe palmy wielkanocne

21 marca w budynku Gminnego Centrum Informacji odbyły się warsztaty kręcenia palm wielkanocnych. Gospodynie z parafii św. Katarzyny oraz gościnnie panie z Szonowic wsparły w ten sposób miejscowy Caritas.

W latach ubiegłych tradycja kręcenia palm była podtrzymywana w zaciszach domów. Kobiety tworzyły po kilkanaście palm – symboli niedzieli palmowej, które właśnie tego dnia były sprzedawane za „co łaska” przed rudnickim kościołem. Dochód przekazywano na

Caritas. – Pomyślałyśmy żeby w tym roku połączyć siły, zachęcić do kręcenia palm również inne osoby i w ten sposób wesprzeć charytatywny cel – mówią parafianki, pomysłodawczynie warsztatów.

Palmy uplecione w Rudniku charakteryzują się bardzo dobrym oddaniem tradycji tych symboli Wielkanocy. Pieczę nad dochowaniem zwyczaju sprawowała Barbara Gonska z pracowni artystycznej w Strzybniku, która konsultowała się wcześniej z etnografami oraz najstarszymi mieszkankami parafii. – Produkty do palmy trzeba zbierać cały rok. Używamy do jej tworzenia bazi, kłosów zboża, kwiatów suszonych i wykonanych z krepiny, ziół i bukszpanu. Z tych składników korzystały również nasze babcie – tłumaczy B. Gonska.

Podczas warsztatów ukręcono ponad 80 palm. Będą one dostępne w niedziele palmową (9 kwietnia) przed kościołem w Rudniku. Pamiętajmy, że „co łaska” nie znaczy „za darmo” ani, że wystarczy wrzucić do koszyczka kilka groszy. Tym bardziej, że palmy powstały dzięki bezinteresownej pracy i dla szczytnego celu.

(woj)


Krótka instrukcja wykonania palmy wielkanocnej

Należy związać se sobą kilka witek bazi o podobnej długości. Będą one stanowić trzpień palmy, do którego, postępując od góry, wczepiane są kwiaty i inne ozdoby. W Rudniku panie używały do mocowania ozdób nici lub kleju. Postępując w ten sposób aż do dołu witki uzyskujemy piękną palmę. Rękojeść palmy można obwiązać krepiną lub wstążką.