Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 3 (1446) Data wydania: 21.01.20
Czytaj e-gazetę

Wsparcie na najwyższym poziomie

O planach wobec raciborskiego biura poselskiego rozmawialiśmy z ministrem i posłem Michałem Wosiem.

– Siedziba TMZR to już tradycyjne miejsce pod biuro poselskie w Raciborzu. Czy miało dla pana znaczenie przy wyborze, że wcześniej urzędowali tutaj panowie Henryk Siedlaczek i Czesław Sobierajski – posłowie na Sejm?

– Lokalizacja jest atutem tego miejsca. Osoby szukające pomocy, wsparcia w swoich sprawach, wiedzą, że można je tutaj znaleźć. Biuro poselskie temu służy. Są tu pracownicy, którzy pośredniczą w tym, aby poseł mógł się zainteresować ich tematem, zaangażować w pomoc. Cieszę się, że działacze TMZR zaproponowali mi to miejsce pod biuro i jesteśmy tu dla tych wszystkich, którzy potrzebują wsparcia w swoich sprawach indywidualnych. Wsparcia prawnego, w kontaktach z urzędami i instytucjami. Blisko współpracuję z lokalnymi samorządowcami i nadal chcę się angażować w sprawy ważne dla regionu. Zwłaszcza jeśli chodzi o sprawy transportu, transformacji gospodarczej i ochrony środowiska.

– Z praktyki zgłoszeń do biura poselskiego wynika, że dominują wśród nich indywidualne, ludzkie sprawy. Mieszkańcy są przekonani, że poseł wszystko „załatwi”. Sprosta pan tym nieraz drobnym tematom?

– Mam duże zaufanie do wszystkich moich współpracowników i to na ich barkach będzie spoczywał ciężar niesienia „pierwszej pomocy”. Ja mam świadomość moich licznych obowiązków jako członka rządu, obowiązków ogólnopaństwowych. Mój czas pracy muszę odpowiednio współdzielić, w roztropnych proporcjach, między sprawy kraju, a sprawy okręgu. Jednak deklaruję, że każdy, kto zjawi się w moim raciborskim biurze otrzyma wsparcie na najwyższym możliwym poziomie.

– Jaka będzie szansa na osobiste z panem spotkanie, skoro ma pan tak absorbujące obowiązki w rządzie?

– Biuro poselskie to miejsce, w którym poseł bywa, gdzie ma swoje dyżury. Ja takowe będę tu miał, wyznaczam już terminy. Moi współpracownicy prowadzą na bieżąco kalendarz mojej dostępności tutaj. Mój poprzednik pod tym adresem – poseł Czesław Sobierajski, który nie miał obowiązków rządowych, tylko raz w tygodniu odbywał dyżur w Raciborzu. Sądzę, że w moim przypadku będzie się to odbywać nawet rzadziej, ale konkretne terminy będą ustalane z moim dyrektorem biura. Warto abym wcześniej, ze współpracownikami mógł przeanalizować zgłoszony temat, żeby wiedzieć jak pomóc w danej sprawie. Na takim umówionym wcześniej spotkaniu będę mógł wtedy z mieszkańcem rozmawiać o konkretach.

– W tym roku odbędą się wybory prezydenckie. Posłanka Lenartowicz zapowiedziała wizytę w Raciborzu kandydatki PO Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Czy pan jako poseł Zjednoczonej Prawicy pomoże tutaj w kampanii Andrzeja Dudy?

– Jeżeli pan prezydent Andrzej Duda zdecyduje się wystartować, a wszystko na to wskazuje, to wówczas „wszystkie ręce na pokład”. To najlepszy kandydat, pokazał, że jego prezydentura przyniosła dobre owoce. Jestem przekonany, że wielu raciborzan będzie się chciało zaangażować w jego kampanię, a każdy, kto aktywnie uczestniczy w funkcjonowaniu Zjednoczonej Prawicy zrobi wszystko, aby pomóc panu prezydentowi wygrać te wybory.

Pytał Mariusz Weidner