Zabawa w teatr
W zajęciach, zorganizowanych 28 stycznia, wzięło udział ponad dwustu uczniów z jedenastu grup teatralnych, skupionych w wodzisławskich placówkach oświatowych. Z trudną sztuką aktorską oswajali się m.in. podopieczni z Ogniska Pracy Pozaszkolnej, grupy teatralnej ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz pięciu szkół podstawowych i czterech gimnazjów.
Uczestnicy warsztatów poznawali m.in. podstawy poprawnego zachowania scenicznego, nienagannej dykcji oraz poprawnej interpretacji tekstu, a także umiejętność wyrażania uczuć za pomocą mimiki twarzy. Pojawiły się również elementy pantomimy, a młodzi artyści próbowali nawet zaprezentować krótkie fragmenty, wybranej przez prowadzącego sztuki. Od kilku lat prowadzę podobne warsztaty w całej Polsce. Uważam, że tego typu zajęcia wprowadzają nowe elementy metodyczne i pozwalają dzieciom przeobrazić spontaniczne schematy zachowań w grę aktorską. Na pewno po pierwszych zajęciach nie wykształcimy profesjonalistów, ale mam nadzieję, że ujawnią się uczniowie o predyspozycjach aktorskich, które w przyszłości będą kontynuowali. Tak było w przypadku dzieci z Lędzin, z którymi wystawiłem sztukę Jana Drdy pt. „Igraszki Diabła - mówi Bogdan Wąchała, prowadzący warsztaty. Aktor pracuje również ze studentami organizując teatr „Trzy razy lepsi" na Politechnice Częstochowskiej, a ponadto jest dyrektorem Akademii Edukacji Teatralnej „Teatr Małgo" w Częstochowie.
Zajęcia teatralne odbywały się w Wodzisławskim MOK-u po raz drugi. W zeszłorocznych warsztatach uczestniczyli nauczyciele z placówek edukacyjnych, znajdujących się na terenie miasta. Ze względu na to, że zajęcia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, zamierzamy przeprowadzić dalszy ciąg warsztatów już 15 marca. Niewątpliwie nauka elementów gry aktorskiej pozwala uczniom rozwijać własne umiejętności. Jest to szczególnie ważne dla tych grup, które uczestniczą w wielu przeglądach czy konkursach organizowanych w ciągu roku w naszym mieście - wyjaśnia Anna Koczy, wicedyrektor MOK „Centrum".
(raj)