Magicznie z autorem
Niektóre z konkurencji były naprawdę trudne i z pewnością przysporzyłyby wiele kłopotu nawet dorosłym. W jednej ze zgadywanek uczestnicy zabawy otrzymali tekst splecionych ze sobą utworów Juliana Tuwima, a ich zadaniem było rozdzielenie jego części według pierwotnego, zgodnego z oryginałem porządku. Inne zadanie wymagało również sporego sprytu, bowiem do każdej, wymienionej przez organizatorów bajkowej postaci, uczestnicy musieli dobrać odpowiedni tytuł utworu. To nie jedyne łamigłówki przygotowane dla dzieci odwiedzających bibliotekę. Pojawiła się również krzyżówka oraz kalambury, podczas których należało pokazać lub narysować element jednego z wierszy. Natomiast w trzecim dniu wakacyjnych zajęć uczestnicy recytowali fragmenty utworów głównego bohatera wspomnianych zabaw.
Konkurencje były oczywiście nagradzane, a najlepszym sprytem i wiadomościami, na temat twórczości Juliana Tuwima, wykazała się jedenastoletnia Daria Janaszkiewicz. Drugie miejsce zajęła Monika Roman, a trzecie jej brat Michał. W czwartek natomiast organizatorzy przeprowadzili zajęcia z papieroplastyki. Wszystkie dzieci budowały głównych bohaterów wiersza pt. „Rzepka". Powstał więc papierowy kot, pies oraz inne zwierzęta, a także babcia i dziadek. Podobne zajęcia odbywają się w bibliotece co miesiąc, natomiast w okresie ferii i wakacji letnich, w każdy czwartek. Najmłodsi tworzyli wcześniej m.in. papierowe kwiaty, talerze oraz wielkanocne i bożonarodzeniowe kartki.
Podczas zajęć dzieci przekonują się, że z papieru można zrobić wiele wspaniałych rzeczy, uczą się odwzorowywania i przestrzennego widzenia, co z pewnością jest ważnym elementem ich rozwoju - podkreśla Krystyna Szczepańczyk - Styrnol, prowadząca zajęcia.
Adrian Popławski, dwunastolatek
„Przychodzenie na zajęcia do biblioteki to dla mnie duża frajda. Od pierwszego dnia ferii poznałem tu dużo kolegów i koleżanek, a ponadto nauczyłem się kilku wierszy i paru innych ciekawych rzeczy. Ważne jest także, że mogę brać udział we wspólnej rywalizacji, no i oczywiście odbierać nagrody."
Michał Roman, siedmiolatek
„W domu jest nudno, a zajęcia tutaj organizowane są ciekawe i sprawiają mi dużo radości. Poza tym, nie musimy nosić ze sobą swoich rekwizytów, bo wszystko jest na miejscu. Nie ukrywam, że dobrze mi idzie, ponieważ po podsumowaniu punktów zająłem III miejsce. Niestety wyprzedziła mnie moja siostra."
Weronika Skwarczyńska, dwunastolatka
„Dobrze się czuje w gronie rówieśników, z którymi mogę wspólnie pracować, a także rywalizować w różnych zabawach i zgadywankach. Tutaj mam możliwość poznać twórczość Juliana Tuwima, nie poprzez książkowa naukę, ale świetną zabawę. Nikt mnie tutaj nie ocenia negatywnie, a jedynie wynagradza za dobry wynik."
(raj)