Przeprowadzka gimnazjum
Przewieziono już dużą część gimnazjalnego sprzętu szkolnego z Połomi do Gogołowej. Przy wejściu do budynku szkolnego jest jeszcze szyld gimnazjum, ale i on niebawem zniknie. O zmianach organizacyjnych w oświacie zadecydowały władze gminy ze względów ekonomicznych. Uczniów w szkołach podstawowych ubywa, utrzymywanie dwóch dużych budynków szkolnych przy malejącej subwencji oświatowej byłoby bardzo kosztowne dla gminnego budżetu. Stąd pomysł stworzenia liceum w Gogołowej i przeniesienia tam gimnazjum z Połomi. Taki zespół szkół pozwoli lepiej wykorzystać istniejącą bazę. Również szkoła podstawowa w Połomi nie będzie świecić pustkami - zwiększy się liczba uczniów w tym budynku. Jednak takie rozwiązanie wzbudzało kontrowersje i protesty mieszkańców. W końcu wszyscy się z tym pogodzili a wójt Jerzy Grzegoszczyk zapewnił, że dzieci będą dowożone do szkół autobusami szkolnymi.
Teraz razem będzie uczyć się cała młodzież gimnazjalna - mówi Teresa Pająk, dyrektor gimnazjum. To zapewni lepszą integrację uczniów. Do tej pory w Połomi było sześć oddziałów a w Gogołowej - trzy. Uczniowie spotykali się razem tylko na uroczystościach szkolnych czy dyskotekach. Takie rozbicie było utrudnieniem dla nauczycieli i dyrektora - musieliśmy kursować między dwoma budynkami w różnych miejscowościach. Chcemy być razem, taki układ jest lepszy dla szkoły, nauczycieli i uczniów.
Od września w budynku szkolnym w Gogołowej zacznie działalność powołane przez gminę Liceum Ogólnokształcące. Przewidziano utworzenie dwóch klas o profilu ogólnojęzykowym oraz matematyczno-informatycznym. Absolwenci gimnazjów złożyli już ponad 40 podań o przyjęcie do tej szkoły średniej - są to nie tylko mieszkańcy gminy - Mszany, Gogołowej i Połomi - ale również Szerokiej czy Świerklan. Na początku lipca rozstrzygnie się ile uczniów rozpocznie we wrześniu naukę. Być może uda się utworzyć dwie pierwsze klasy. Mamy bardzo dobrą bazę - mówi dyrektor Grażyna Chachulska. Są pracownie komputerowe z dostępem do internetu, biblioteka, siłownia, pracownie przedmiotowe. Będą z nich korzystać wspólnie gimnazjaliści i licealiści. Do końca lipca powinna zakończyć się budowa boiska, na pewno zostanie ono oddane do użytku przed końcem wakacji. Młodzież będzie bezpłatnie korzystać z basenu w Połomi. Brakuje nam jeszcze lektur dla licealistów w bibliotece szkolnej, mamy jednak pieniądze na ich zakup i księgozbiór zostanie uzupełniony. Mamy wykwalifikowaną kadrę do nauki języka angielskiego, prowadzimy też rozmowy z germanistą. Chcielibyśmy od II klasy wprowadzić język niemiecki jako dodatkowy. Jeden z nauczycieli ma nawet kwalifikacje do nauki hiszpańskiego, zainteresowana młodzież będzie mogła uczyć się tego języka na zajęciach pozalekcyjnych. Początki są trudne, ale podobne liceum, które kilka lat temu powstało w Pawłowicach już się przyjęło, wychowało maturzystów a nawet studentów.
W tym roku gmina nie otrzyma jeszcze środków z budżetu państwa na prowadzenie liceum. Od września do grudnia będzie utrzymywać tę szkołę ze swojego budżetu. Z początkiem 2003 r. subwencja oświatowa powinna zostać zwiększona - jest ona uzależniona od liczby uczniów.
(jak)