Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 3 (260) Data wydania: 18.01.05

Dzieła od młotka

Kto robi dzisiaj historyczne szable, kordelasy i karabele? Jest w Wodzisławiu taki człowiek. Nazywa się Kazimierz Kmiecik. Wodzisławianin jest zakochany w metalu. Z blachy potrafi wyczarować prawdziwe cuda: kopalnię w miniaturce, napis z kilkumetrowych liter, historyczne szable, dżentelmena w cylindrze i z fajką, ozdobne świeczniki i kwietniki. Nigdy nie robię dwa razy tej samej rzeczy, nawet do historycznych wzorów dodaję coś swojego. Rękodzieło jest niepowtarzalne - mówi o sobie pasjonat.
Kopalniany twórca
 
Pan Kazimierz ma w ręku kilka fachów, które przydały mu się w życiu. Z zawodu jest mechanikiem samochodowym, blacharzem pojazdowym, spawaczem i ślusarzem. Przez szesnaście lat prowadził swój warsztat, dwadzieścia lat pracował na kopalni „1 Maja” (obecnie już nieistniejącej), potem jeszcze na rok zatrudnił się w POM-ie. Od grudnia ubiegłego roku jest na emeryturze. Dzisiaj pan Kazimierz wspomina stare czasy na kopalni. Już wtedy, oprócz pracy zawodowej, zajmował się tworzeniem w metalu. Z blachy wycinał postaci górników, misternie kształtował miniaturę kopalni, wykuwał żyrandole i tak zwane „czekanki” - wyklepywane na płycie ołowiowej obrazy, przedstawiające pracę górników. Prace Kazimierza Kmiecika ozdabiały salę NOT-u. Jego dziełem były także symbole minionej epoki: Order Sztandaru Pracy oraz olbrzymi napis z metalowych liter: PZPR. Order miał 2,5 metra średnicy, w środku był robotnik, który w ręku trzymał sztandar i młotek - wspomina pan Kazimierz. Z kolei napis PZPR wykonany był z 1,5 mm blachy i rurek calowych, miał około 3 metrów wysokości.
 
Za order, który przez kilkanaście lat można było oglądać na niskim dachu budynku administracji, wodzisławski górnik dostał w nagrodę list gratulacyjny (został w nim nazwany towarzyszem, mimo że nigdy nie należał do partii) oraz wycieczkę statkiem „Batory” do Leningradu. Ówcześni notable często korzystali z twórczej pracy pana Kazimierza, który na ich zlecenie wiele razy wykonywał metalowe ozdoby i rzeźbił w graficie.

Złota rączka
 
I tak, od metalowych postaci górników i kopalnianych symboli wodzisławski pasjonat doszedł do płatnerstwa. Od swojego chrzestnego dostałem kiedyś mosiężną rękojeść starej szabli. Zacząłem szukać w książkach informacji i dowiedziałem się, że takie szable nosili oficerzy w latach 1917-18 - wspomina pan Kazimierz. Sam dorobił lśniącą klingę i tak się zaczęło. Wkrótce w jego warsztacie powstały kolejne szable, kordelasy, karabele i maczety. Wykuwałem broń białą dla siebie i dla innych. Nie wiem dokładnie, ile tego było, ale pewnie uzbroiłbym nimi całą drużynę - uśmiecha się Kazimierz Kmiecik.
 
Nad jedną szablą pracuje średnio dwa miesiące po dziesięć godzin dziennie! W swoim warsztacie spędza wiele czasu. Kuje metal pod palnikiem acetylenowym, szlifuje, toczy na małej tokarce, kształtuje młotkiem, pilnikami, graweruje rylcami misterne wzory. Żadna z szabli, która wyszła z jego rąk nie jest taka sama. Żadna do końca nie odpowiada też historycznemu wzorowi. Zawsze coś dodaję od siebie, lubię innowacje - mówi pasjonat. Pochwy dwóch karabeli, które zachował w domu, ozdobił rubinami i topazami. Kamienie wyciągnął ze starych pierścionków żony. Jak ma pomysł, to przesiaduje w warsztacie do późna w nocy. Nieraz nie śpi, bo obmyśla nowe projekty. To jego pasja, którą odbieram bardzo pozytywnie. Podobają mi się przedmioty, które mąż wykonuje - mówi pani Krystyna, żona pasjonata. Pokazuje piękny, wykonany przez męża świecznik i żyrandol. To tylko niewielka cześć przedmiotów, które wykonują „złote ręce” Kazimierza Kmiecika.
 
Pani Krystyna w sumie trzydzieści trzy lata przepracowała w wodzisławskim sanepidzie. Kmiecikowie wychowali dwoje synów: starszego Krzysztofa i młodszego Adriana.

Iza Salamon