Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 8 (265) Data wydania: 22.02.05

- wygraj wycieczkę

Świat według kobiet to kolejny konkurs Nowin Wodzisławskich. Ta wypowiedź kobiety, która najbardziej przypadnie Wam do gustu wygrywa w danym tygodniu. Najlepsze przechodzą do finału. Finał już 22 marca! Mamy supernagrody! Dla kobiety, która zwycięży i osoby towarzyszącej tygodniowa wycieczka do Tunezji w pięknym miesiącu maju, dla szkoły lub zakładu pracy zwyciężczyni - artykuły biurowe wartości 300 zł! Czym więcej smsów, tym większa szansa wygranej. Zachęcamy do głosowania całe rodziny, szkoły, czytelników. Głosujących losowo nagrodzimy bonem wartości 100 zł (do realizacji w sklepie Pako Jeans w Wodzisławiu Śl. ul Kubsza 1)! Wyślij SMS na numer 7101 odpowiadając na pytanie, która wypowiedź podoba Ci się najbardziej (odpowiedzią jest imię i nazwisko kobiety), czyli wg schematu: NWA oraz imię i nazwisko kobiety (np. NWA Janina Kowalska). Konkurs trwa do północy 6 marca. Koszt SMS-a: 1,22 zł z VAT, 1 zł bez VAT.
Agnieszka Rozmus z Radlina
Studentka Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Wodzisławiu. Zainteresowania: podróże, język angielski, dobra zabawa. Świat według kobiety takiej jak ja to świat pozbawiony stereotypów. Część mężczyzn twierdzi, że kobieta jest po to by przynieść piwo jak oni siedzą w fotelu, popijają piwo i oglądają mecz. Ustawiłabym ich po swojemu. Siedziałabym w kapciach na kanapie z dobrą książką w ręku a oni podawaliby mi sok bananowy. Nie chodzi o to bym czuła się dyskryminowana, nie jestem feministką. Trzeba umieć walczyć o swoje racje, a wszystko będzie na swoim miejscu. Mężczyzna powinien być oddany i wesoły - jestem spontaniczna i optymistyczna, dlatego człowiek usposobiony radośnie mi odpowiada. Ogólnie rzecz biorąc chciałbym przenieść się w świat widziany oczami reżysera filmu „King size”. Jeszcze nie wiem z kim pojadę do Tunezji jeśli wygram. Na pewno będzie to ktoś zwariowany tak jak ja.

Urszula Jaskóła z Radlina
Uczennica Studium Policealnego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radlinie na kierunku technik-informatyk ze specjalnością grafika komputerowa. Zainteresowania: komputery, muzyka, sport. Rok temu ukończyłam szkołę w Rydułtowach jako technik-sprzedawca. Zawsze lubiłam komputery, znam się na tym i dlatego postanowiłam kontynuować naukę w tym kierunku. Swoją przyszłość wiążę z tym zawodem, chciałabym pracować w serwisie komputerowym, zajmować się obsługą sieci komputerowych, podobałaby mi się też praca w sklepie komputerowym. Po ukończeniu tej szkoły spróbuję poszukać pracy i jeśli mi się to uda chciałabym rozpocząć studia związane z komputerami. Na razie nie myślę o małżeństwie, ale mam chłopaka i jeśli moje plany się powiodą to chciałabym założyć rodzinę. Interesuję się sportem, uprawiałam lekkoatletykę, jeździłam na zawody. Lubię jeździć na rowerze, biorę udział w różnych szkolnych rajdach.

Agata Franek z Wodzisławia
Zainteresowania: turystyka, moda oraz muzyka. Świat według kobiet w moim wydaniu powinien być bardziej bezpieczny. Nie czuję się pewnie w najbliższej okolicy. Poza tym ludzie powinni być bardziej przyjaźni względem siebie. Jeśli chodzi natomiast o relacje damsko - męskie to uważam, że kobiety kiedyś były traktowane gorzej niż obserwuję to obecnie, choć panowie mają jeszcze sporo do zrobienia w tym względzie. Związek dwojga ludzi w moim przekonaniu powinien być uwieńczony ślubem. Nie wyobrażam sobie związku na „luźnych” zasadach. Jestem z rodziny katolickiej i małżeństwo traktuję najpierw jako sakrament. Nie mam ideału mężczyzny. Ważne by był czuły, odpowiedzialny i zadbany. Oczywiście powinien się o mnie troszczyć. Gdybym miała pełną możliwość decydowania, to pierwszą moją decyzją byłoby zlikwidowanie bezrobocia, tak by każda osoba po skończeniu szkoły mogła znaleźć zatrudnienie. Drugą byłoby wstrzymanie konfliktów zbrojnych, nie powinno być wojen.

Maryla Kucharczyk z Połomi
Nauczyciel kształcenia zintegrowanego w Szkole Podstawowej w Połomi. zainteresowania: zawodowe, podróże, literatura. Powtórzę stare przekonanie: gdyby światem rządziły kobiety, nie byłoby wojen. To właśnie kobiety są ostoją spokoju, opanowania, logicznego myślenia. Mężczyźni może i są opanowani, ale tylko do pewnego momentu, a kiedy już im brakuje sił, wtedy liczą właśnie na pomoc kobiet. Szkoda tylko, że płeć piękną wciąż się dyskryminuje w naszym społeczeństwie. Jest często spychana na margines, odsuwana od wysokich stanowisk Mężczyźni uważają, że tylko oni nadają się do ról kierowana światem. I co z tego mamy? Same wojny, głód i wyzysk. I nawet postęp techniczny nic nie zmienił. Kobiety w gruncie rzeczy są bardzo silne psychicznie, potrafią wiele znieść, chociaż mężczyźni nazywają je słabą płcią. A poza tym mają wyczucie piękna, są wrażliwe i zawsze stanowią dla męskiej części świata nieodkrytą tajemnicę.

Aniela Tajner z Wodzisławia
Filolog polski, autorka kilku książek. Zainteresowania: historia, literatura, języki, podróże. Przez wieki urabiano przekonanie, że ideałem kobiety jest istota potulna, pozbawiona woli, uległa, niepozorna, cicha, skromna, łagodna, podporządkowana. Zamknięto kobietę szczelnie w roli matki i żony. Niewiasty wyzwolone wzbudzały nieufność, nieufność nawet zabobonny strach, lęk przed pierwotną, kobiecą siła. Neutralizowano ich moc, odgradzając od społeczeństwa jednym określeniem: czarownica. Dopiero w renesansie, od czasów królowej Bony, uznano kobietę za człowieka samodzielnie myślącego. A przecież kobiety zawsze wpływały na losy świata. Mojry przędły nic życia, Erynie stały na straży nienaruszalności związków krwi i pilnowały moralności. Kobieta jest siłą konstruktywną, gdy tymczasem mężczyzna jest tyleż konstruktywny, co destruktywny. Niezwykłość istot żeńskich odczuwali poeci, posiadający większą wrażliwość. Oni pierwsi dostrzegli w kobiecie boginię godną uwielbienia.