Furtka dla wody?
Plany budowy w Bukowie polderowego zbiornika, który miałby gromadzić nadmiar wód opadowych wywołały zaniepokojenie sołtysa Franciszka Adamczyka. Uważa on, że może to być zagrożenie dla wsi i istniejącego tam ośrodka wypoczynkowego. Natomiast projektant Jerzy Matuszewski zapewnia, że żadnego niebezpieczeństwa dla mieszkańców Bukowa nie będzie.
Pismo w tej sprawie do Urzędu Gminy Lubomia skierował Hydroprojekt Kraków. Dokumenty z którymi zapoznał się sołtys Adamczyk wywołały zaniepokojenie o los wsi.
Otoczyli nas wałami a teraz chcą zostawić furtkę i zalewać - uważa Franciszek Adamczyk. Woda, która płynie w Łęgoniu ma być zbierana w zbiorniku retencyjnym Buków, który będzie połączony z istniejącym zbiornikiem rekreacyjnym. Wpuszczenie wody do zbiornika rekreacyjnego groziłoby zamknięciem go przez Sanepid nawet na dwa lata. Gdyby coś się stało, to wieś może zostać zalana. Jest to trudny problem, ale nie można się zgodzić na wpuszczenie wody do zbiornika rekreacyjnego i do wsi. Chcieli nawet rozebrać istniejący wał, żeby woda bez przeszkód wpływała do tego zbiornika. Przy istniejącej śluzie nie należy majstrować, bo może się to źle skończyć.
Zbiornik retencyjny w Bukowie miałby zbierać nadmiar wód opadowych w przypadku wypełnienia się wodą zbiornika Racibórz Dolny i zamknięciu śluz. Jak zapewnia Jerzy Matuszewski, szansa na to, że taka sytuacja powstanie jest bardzo mała.
Zbiornik retencyjny w Bukowie jest przewidywany jako ostateczność, gdy przy pełnym zbiorniku na Odrze wystąpi tzw. deszcz nawalny - tłumaczy Jerzy Matuszewski. Nawet, gdyby okazało się, że jego wykorzystanie okaże się konieczne to woda nie będzie tam stała dłużej niż kilkanaście godzin. Potem woda zostanie wypompowana i zbiornik wróci do postaci suchej. To będą wody opadowe a nie żadne ścieki, nie ma więc obaw o zamknięcie ośrodka wypoczynkowego. Zbiornik będzie obwałowany, woda się nie przeleje. Jego celem będzie zgromadzenie krótkookresowej nadwyżki, to tzw. zbiornik buforowy. Rozumiem obawy mieszkańców i zachęcam ich do udziału w spotkaniach, związanych z projektowanym zbiornikiem Racibórz Dolny. Pierwsze z nich odbyło się 1 lipca w Raciborzu. To element konsultacji społecznych.
(jak)