Czy posłowie zdążą?
Posłowie Platformy Obywatelskiej oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej przygotowali projekty ustaw zmieniające krzywdzące przepisy. Chodzi o opłaty sądowe nałożone na osoby poszkodowane przez szkody górnicze.
Niekorzystny zapis ma wejść w życie w marcu. Przypomnijmy, że w lipcu 2005 r. Sejm poprzedniej kadencji z inicjatywy rządu Leszka Millera uchwalił Ustawę o kosztach sądowych. Skreślono zapis stanowiący, że postępowanie w sprawach o naprawę szkód górniczych toczy się na koszt przedsiębiorcy, chyba, że roszczenie okaże się w sposób oczywisty bezzasadne. W tej sytuacji Stowarzyszenie Gmin Górniczych i Stowarzyszenie Mieszkańców Terenów Górniczych przystąpiły do działania. Były spotkania z posłami oraz apele do najwyższych władz państwowych o zmianę niekorzystnych przepisów. Pod petycją Stowarzyszenia Mieszkańców Terenów Górniczych podpisało się 1200 obywateli.
Sejm zdecyduje
Na apel jest już odpowiedź. Niektórzy posłowie przygotowali projekt nowelizacji przepisów niekorzystnych dla mieszkańców. Otrzymaliśmy odpowiedzi od marszałka i wicemarszałków Sejmu, rozmawialiśmy z wiceministrem Bolesławem Piechą, a ostatnio skierowaliśmy pismo do Rzecznika Praw Obywatelskich – mówi Czesław Karwot, przewodniczący Stowarzyszenia Mieszkańców Terenów Górniczych.
Z interpelacją w tej sprawie w grudniu ubiegłego roku wystąpił poseł Henryk Siedlaczek. Miesiąc później posłowie PO opracowali projekt ustawy o zmianie ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, który 27 stycznia trafił do Marszałka Sejmu Marka Jurka. Prawdopodobnie zostanie on przyjęty do porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu.
Z inicjatywą wyszli także posłowie SLD. Poseł Tadeusz Motowidło poinformował nas, że SLD przygotowało projekt nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego – mówi Czesław Karwot. Przywraca on poprzednie zapisy, korzystne dla poszkodowanych. Projekt jest opiniowany przez biuro legislacyjne Sejmu. W swoim piśmie do wicemarszałka Wojciecha Olejniczaka zwracaliśmy uwagę, że SLD powinno się szczególnie zaangażować w zmianę niekorzystnych przepisów, gdyż zostały one uchwalone z inicjatywy rządu Leszka Millera.
Ministerstwo nieugięte
Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości starają się bronić ustawy, która została uchwalona za rządów Leszka Millera. Twierdzi, że Ustawa o kosztach sądowych wprowadza wiele potrzebnych regulacji, w tym również eliminuje grupowe wyłączenia z ponoszenia kosztów sądowych, co ma być uzasadnione równym traktowaniem podmiotów wobec prawa. Pomija się przy tym szczególną sytuację mieszkańców terenów górniczych. Ci ludzie nie mogą się sprzeciwić zagrożeniom spowodowanym eksploatacją węgla. Zamiast im pomagać państwo obarcza ich dodatkowymi opłatami. To niesprawiedliwe – mówi Tadeusz Chrószcz, wójt Marklowic i jednocześnie przewodniczący Stowarzyszenia Gmin Górniczych. Podobnego zdania jest Czesław Karwot. Poszkodowani eksploatacją górniczą są pozbawieni możliwości wyboru formy naprawy szkody. To właśnie w stosunku do nich występuje drastyczna nierówność wobec prawa. Teraz jeszcze konieczność wnoszenia wysokich opłat praktycznie pozbawiłaby ich możliwości dochodzenia swoich racji przed sądem. Tę argumentację przedstawiliśmy w swoich pismach. Posłowie z różnych ugrupowań deklarują zainteresowanie naszą sprawą i obiecują podjęcie działań. Jednak nie wiadomo czy Sejm zdąży uchwalić nowelizację przed wejściem w życie nowych przepisów.
(jak, raj)