Gwiazdy na jubileusz
Wielkim wydarzeniem był koncert z okazji 30-lecia istnienia Wiejskiego Ośrodka Kultury w Gołkowicach. Zagrała orkiestra dęta, wystąpił chór i zespoły młodzieżowe a na zakończenie zaśpiewali Marzena Korzonek i Dawid Koczy.
Występy artystyczne przeplatane były krótkimi informacjami z historii i działalności gołkowickiego ośrodka kultury. Przekazywał je w humorystyczny sposób Eugeniusz Tomas – przewodniczący Rady Gminy i znany w środowisku gawędziarz. Gminny Ośrodek Kultury w Godowie z siedzibą w Gołkowicach został powołany w styczniu 1976 r. uchwałą ówczesnej Gminnej Rady Narodowej. Pierwszym dyrektorem została Danuta Grabska. Od kwietnia 1984 r. kierowanie GOK-iem rozpoczęła obecna dyrektor Michalina Tekieli. Pierwszą imprezą zorganizowaną przez GOK były obchody 700-lecia Gołkowic. Utworzony został klub, który – jak zauważył Eugeniusz Tomas – był pierwszym lokalem bez wyszynku w Gołkowicach. Stał się ulubionym miejscem spotkań narzeczonych. Dużym powodzeniem cieszyły się organizowane w GOK-u dyskoteki, na które przyjeżdżała młodzież z całej okolicy. Często jednak po takich imprezach odnotowywano braki w ogrodzeniach i padł niejeden przystanek autobusowy. Jak stwierdził Eugeniusz Tomas, o tym rodzaju działalności lepiej więc zapomnieć. W GOK-u powstało wiele różnych kół zainteresowań i zespołów. Prężnie działał zespół akordeonistów, powołany został chór oraz orkiestra dęta. Organizowane są cykliczne imprezy – przegląd gwary śląskiej „Pogodomy po naszemu”, spotkania opłatkowe, przegląd zespołów folklorystycznych. Najdłużej pracował w GOK-u Bolesław Ucher, który prowadził wiele zespołów i kół zainteresowań. W 1979 r. rozpoczęto rozbudowę obiektu – ze starego pozostało tylko kilka ścian. Budynek został znacznie powiększony a wnętrze przebudowano całkowicie. W 1985 r. przebudowany GOK oddano do użytku, w 1988 r. została uruchomiona sala kinowa. Od tego czasu działa w Gołkowicach kino „Olza”.
Życzenia pracownikom gołkowickiego WOK-u składali przedstawiciele władz gminy, i działacze kultury, koła emerytów i rencistów, list przesłały też władze powiatu. Podczas imprezy wystąpiła Gminna Orkiestra Dęta, chór „Echo”, dziecięcy zespół taneczny „Iskierki” i zespół wokalny „Absolut”. Zaśpiewali też Dawid Koczy – laureat programu telewizyjnego „Jestem jaki jestem” oraz Marzena Korzonek – zwyciężczyni koncertu debiutów festiwalu w Opolu. Uczestnicy tego koncertu mogli też obejrzeć przygotowaną wystawę na temat działalności ośrodka.
(jak)