Ze śpiewem do powstań
Z działalnością patriotyczną związane są początki chóru „Moniuszko” z Czyżowic, który obchodzi w tym roku swoje 85-lecie. Świętowanie tej rocznicy będzie trwało cały rok, rozpoczęto je od koncertu kolędowego. Specjalny uroczysty koncert zaplanowano natomiast na czerwiec.
Początki czyżowickiego chóru był bardzo ciche – wręcz konspiracyjne. Pierwsze towarzystwo śpiewacze założył Antoni Podeszwa w 1909 r. Powrócił on do Czyżowic z Bottrop w Westfalii, gdzie działał w podobnych polskich organizacjach patriotycznych. Doświadczenia te postanowił kontynuować na Śląsku i stworzył chór pod nazwą „Harmonia”. Śpiewacy zbierali się na próby w prywatnych domach. Ćwiczyli głównie pieśni patriotyczne, koncerty odbywały się na wzgórzu Czacza. W okresie tworzenia się Państwa Polskiego towarzystwo śpiewacze przekształciło się w kółko zbrojne – jego członkowie przygotowywali się do walki w powstaniach śląskich. Po zakończeniu walk powstańczych chórzyści stworzyli grupę teatralną, która przygotowała 50 spektakli, głównie o tematyce patriotycznej. W okresie międzywojennym chór współpracował z grupą mandolinistów. Występy śpiewaków uświetniały różnorodne uroczystości kościelne i państwowe. Chór organizował bale maskowe, kuligi i inne imprezy, a uzyskane tą drogą dochody pozwalały na pokrycie niezbędnych wydatków związanych z działalnością zespołu. W 1938 r. została nagrana pierwsza płyta, która nie zachowała się do dziś. W okresie II wojny światowej wielu członków chóru dotknęły represje w związku z działalnością patriotyczną. Kilku z nich oddało życie za Ojczyznę – również jeden z zasłużonych dyrygentów Konrad Chrobot.
Chór wznowił działalność już kilka miesięcy po zakończeniu wojny. Zespół brał udział w różnych festiwalach i konkursach a największym osiągnięciem było zdobycie Złotego Lauru XX-lecia PRL w 1965 r. Wiązało się to z udziałem w prestiżowym koncercie w Legnicy. Chór wystąpił w Filharmonii w Katowicach, koncertował w Czechach, na Słowacji, w katedrach w Kolonii i Münster oraz na wzgórzu Kahlenberg w Wiedniu. W latach 1962-2000 dyrygentem chóru był Jan Szczepańczyk.
Był on dyrygentem z zamiłowania i doświadczenia, pracował z naszym chórem aż do śmierci – mówi Krystyna Dawid, prezes chóru. Położył on podwaliny pod poprawność muzyczną naszego chóru. Każdy utwór dokładnie omawiał i tłumaczył, przygotowywał nawet komentarz historyczny. Obecna dyrygent Barbara Grobelny kontynuuje to co on rozpoczął. Obecnie chór liczy około 35 członków. Przy nowej dyrygent jego styl się zmienił, szukamy nowych utworów, których nikt w okolicy nie śpiewał. O naszym chórze zostały napisane dwie prace magisterskie – autorką jednej z nich jest nasza obecna dyrygent. Od 10 lat współpracujemy z Big Bandem z Dorsten w Niemczech. Chcemy, żeby o 85-leciu naszego chóru było głośno w lokalnej społeczności. Zamierzamy zorganizować w czerwcu koncert jubileuszowy a także koncert maryjny w kościele w Czyżowicach.
(jak)