Internetowi oszuści
Wodzisławska Prokuratura Rejonowa postawiła zarzuty sześciu członkom przestępczej grupy z Pszowa, którzy dokonywali oszustw za pośrednictwem Internetu.
Wobec dwóch prowodyrów i organizatorów zastosowany został areszt tymczasowy. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Podejrzanym do tej pory udowodniono około 30 oszustw, ale jak mówi prowadzący sprawę prokurator Piotr Zwierzyński, to tylko wierzchołek góry lodowej. Napływają materiały dotyczące kolejnych przestępstw, pokrzywdzonymi są osoby z całej Polski. Ponadto w zabezpieczonych komputerach wykryto nielegalne oprogramowanie, pirackie kopie utworów muzycznych, filmów i gier. Sprawcy podejrzani są również o podrabianie dokumentów. Krąg uczestników przestępczego procederu wykracza poza osoby, którym do tej pory postawiono zarzuty.
Mechanizm przestępstwa był stosunkowo prosty, ale znalazło się wielu naiwnych, którzy dali się nabrać. Sprawcy obserwowali transakcje dokonywane za pośrednictwem internetowego serwisu aukcyjnego Allegro. Gdy aukcja została zakończona, informowali sprzedawcę o zmianie adresu nabywcy - i podawali swój adres. Natomiast nabywcę informowali, że zmienił się numer konta sprzedającego i podawali numer swojego rachunku jako tego, na który należy wysłać pieniądze. Z kolei do osoby, która przegrała aukcję wysyłali informację, że zwycięzca zrezygnował z zakupu i oferowali sprzedaż licytowanego przedmiotu. Oczywiście podając numer swojego konta, na które należy przelać pieniądze. Na dziesięć przypadków udawało im się oszukać 1-2 osoby. Transakcje dotyczyły głownie telefonów komórkowych, ale także odtwarzaczy mp3, notebooków, anabolików i innych przedmiotów. Pszowska grupa swoją działalność prowadziła od maja ubiegłego roku.
Pokrzywdzeni zgłaszali oszustwa w swoich miejscach zamieszkania i nie zawsze udawało się zidentyfikować z jakiego komputera dokonano oszustwa - tłumaczy prokurator Zwierzyński. Pszowska policja uzyskała informacje o przestępczej działalności, obserwowała działalność grupy i w grudniu zabezpieczyła komputery z materiałami świadczącymi o dokonywanych przestępstwach. Jednak niektórzy z podejrzanych nadal prowadzili tę działalność, korzystając z komputerów innych osób lub kawiarenek komputerowych.
Sprawcy wyłudzone pieniądze szybko podejmowali z założonych przez siebie kont i wydawali. Są to młodzi ludzie w wieku około 17 lat. Inicjator tego przestępczego procederu wpadł na taki pomysł, gdyż sam został oszukany za pośrednictwem Internetu. Doszedł do wniosku, że może w ten sposób „zarabiać" i zaczął wciągać w tę działalność innych. Sprawcy uzyskiwali w ten sposób spore sumy, założyli kilka kont, na które wpływały pieniądze od oszukanych. Jeden z nich kupił sobie nawet używany samochód. Część skradzionych przedmiotów udało się odzyskać. Obecnie trudno przewidzieć, kiedy zostanie zakończone śledztwo, gdyż z całej Polski wpływają informacje o kolejnych oszustwach dokonanych przez pszowską grupę.
(jak)
(jak)