Nie narzekają - działają
Ciekawą dyskusję na temat ochrony środowiska w mieście zorganizowali uczniowie Gimnazjum nr 1 w Radlinie. Spotkanie zorganizowano w ramach projektu „Ekologiczne działania zamiast narzekania", który jest realizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Kobiet Aktywnych a finansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.
Wcielając się w rolę władz Radlina młodzież stwierdziła, że konieczna jest budowa kanalizacji w mieście, należy stworzyć ścieżkę ekologiczną w parku i częściej organizować akcje sprzątania lasu, częściej sprzątać ulice i sadzić drzewa na terenach poprzemysłowych.
Wybudowanie kanalizacji z własnego budżetu nie jest możliwe - odpowiadała burmistrz Barbara Magiera na pytania młodzieży. Będziemy chcieli skorzystać z funduszy pomocowych. W budynkach miejskich zostały zainstalowane piece ekologiczne, a wielu mieszkańców skorzystało z dopłat do wymiany pieców. Prowadzimy selektywną zbiórkę odpadów.
Gimnazjaliści interesowali się bardzo udostępnieniem Parku Leśnego dla rekreacji mieszkańców. Będziemy pierwszym nadleśnictwem w Polsce do zrealizowania wielofukcyjnej roli lasu - tłumaczył Janusz Fidyk z Nadleśnictwa Rybnik. Wstępnie już wytypowaliśmy tereny, gdzie chcemy wzmocnić funkcję rekreacyjną, jest wśród nich las w Radlinie. Powstaną ławeczki czy wiaty umożliwiające mieszkańcom wypoczynek w lesie.
Na pytania młodzieży odpowiadali przedstawiciele koksowni, kopalni i elektrociepłowni. Mówili, że szkodliwa emisja w porównaniu z poprzednimi latami została znacznie ograniczona. Koksownię zmodernizowano, a niedługo zostanie wybudowana nowoczesna bateria koksownicza. W elektrociepłowni zastosowano filtry na kominach, a kopalnia przystąpiła do rekultywacji hałdy. W przyszłości powstaną tam ścieżki rekreacyjne, stworzone mają być możliwości uprawiania różnorodnych sportów.
W gimnazjum działało kółko biologiczne, otrzymane dotacje pozwoliły rozwinąć skrzydła i powołać Klub Młodego Ekologa - wyjaśnia Ewa Szurchaj, opiekunka klubu. Głównym celem jest zmobilizowanie władz i przedsiębiorstw do działań proekologicznych i pobudzanie zaangażowania społeczności miasta. Przygotujemy folder „Zielony Radlin", powstanie ścieżka ekologiczna w Parku Leśnym, odbędzie się w kwietniu happening, a w maju marszobieg ekologiczny dla gimnazjalistów z całego powiatu.
(jak)