Kącik ZUS
Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego
Od roku prowadzę własną firmę, małą działalność usługową, jednoosobową. Opłacam składki w preferencyjnej wysokości. Czy ma to wpływ na prawo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych i wysokość przyszłej emerytury?
Opłacając składki nawet w niższej wysokości mamy prawo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych, jednak należy pamiętać o tym, że wysokość składek ma bezpośredni wpływ na wysokość świadczeń, które ewentualnie będą nam przysługiwać, m.in. zasiłku chorobowego, zasiłku opiekuńczego, czy np. świadczenia rehabilitacyjnego. Świadczenia te będą wyliczane od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe lub wypadkowe. Jeśli kwota składek na ZUS jest opłacana w preferencyjnej wysokości, czyli 30 proc. minimalnego wynagrodzenia to również od takiej kwoty będą wyliczane przysługujące świadczenia z tych ubezpieczeń. Podobnie w przypadku emerytury. Jej wysokość uzależniona będzie od sumy zgromadzonych składek na indywidualnym koncie emerytalnym w ZUS.
Czytałem informację o pieniądzach z ZUS na zakup i remont firm pod kątem bezpieczeństwa i higieny pracy. Chciałbym zapytać, czy każda firma może zgłosić się do tego konkursu? My z żoną prowadzimy mały biznes, czy takie rodzinne firmy też mogą, czy tylko produkcyjne duże zakłady pracy?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił konkurs na dofinansowanie do projektów poprawiających warunki pracy. Termin na składanie wniosków już się rozpoczął, bo można je składać od 16 lipca. Trzeba się spieszyć z kompletowaniem niezbędnej dokumentacji, bo ostatnim dniem dostarczenia wniosku do ZUS jest 23 sierpnia. W konkursie mogą brać udział zarówno małe, jak i duże firmy, nawet jednoosobowe. Jest jeden warunek – firma nie może zalegać ze składkami, ani podatkami, ani znajdować się w stanie upadłości, bądź pod zarządem komisarycznym lub w toku postępowania układowego z wierzycielem. ZUS zachęca mikro i małe przedsiębiorstwa, ponieważ w ich wypadku procent dofinansowania będzie największy. Firmy zatrudniające od 1 do 9 osób mogą otrzymać 90 proc. dofinansowania, przedsiębiorstwa które zatrudniają od 10 do 49 pracowników nie więcej niż 80 proc, zatrudniający od 50 do 249 – maksymalnie 60 proc, a duże firmy mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości 20 proc. Merytoryczną oceną wniosków zajmie się Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, który będzie także odpowiedzialny za kontrolę projektu w trakcie realizacji, po zakończeniu oraz kontrolę trwałości. Środki którymi dysponuje ZUS mogą być przeznaczone jedynie na realizację działań, które będą odnosić się bezpośrednio do ograniczenia niekorzystnych oddziaływań w miejscu pracy. Wysokość kwoty dofinansowania uzależniona jest także od liczby zatrudnionych pracowników i sięgać może od 10 tys. zł do 500 tys. zł. Szczegółowe warunki konkursu oraz dokumenty do pobrania znajdują się na stronie bip.zus.pl. Wszelkie pytania lub wątpliwości na temat konkursu można zgłaszać mailowo na adres konkurs@zus.pl w terminie do 16 sierpnia 2018 r.
Czy zwolnienie lekarskie wystawione przez lekarza psychiatrę traktowane jest tak samo jak każde inne zwolnienie lekarskie tj. czy takie zwolnienie trzeba odpracować aby móc przejść na emeryturę górniczą?
Specjalizacja lekarza, który wystawia zwolnienie lekarskie nie ma znaczenia. Zatem każde zwolnienie lekarskie, w tym również wystawione przez lekarza psychiatrę, traktowane jest tak samo, jak każde inne zwolnienie lekarskie. W przypadku wystąpienia okresów niezdolności do pracy spowodowanej stanem zdrowia, przy ustalaniu prawa do górniczej emerytury, okresy te będą pominięte w wyliczeniu okresów pracy górniczej.