Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (1019) Data wydania: 02.06.20
Czytaj e-gazetę

Marklowice z najlepszą oświatą w powiecie, Gorzyce z najgorszą

Pismo samorządu lokalnego „Wspólnota” w marcu opublikowało ranking „Miejsca sprzyjające edukacji”, który został zrealizowany przy współpracy ekspertów Evidence Institute. Wskutek rozwijającej się w naszym kraju, regionie i powiecie epidemii koronawirusa ranking ten pozostał u nas praktycznie niezauważony.

POWIAT Tymczasem to chyba pierwszy zakrojony na tak szeroką skalę ranking podsumowujący osiągnięcia oświatowe prawie wszystkich gmin w Polsce. W rankingu sklasyfikowano 2437 gmin miejskich i wiejskich z całego kraju. Autorzy rankingu wyjaśniają, że pozycja w rankingu jest pochodną oceny każdego samorządu w trzech kategoriach.

W kategorii Dobry start oceniono dostępność edukacji przedszkolnej oraz wyniki uczniów na egzaminach zewnętrznych kończących szkołę podstawową oraz gimnazjum. Czołowe miejsca zajmą tu gminy, w których prawie wszystkie dzieci mogą korzystać z przedszkoli, a wyniki egzaminów zewnętrznych są wyższe niż w samorządach działających w podobnym kontekście społecznym i gospodarczym.

W kategorii Nierówności autorzy rankingu porównali samorządy pod względem tego, jak zróżnicowane są wyniki egzaminów zewnętrznych. Najwyższe lokaty zajmują gminy, w których uczniowie mają zbliżone do siebie wyniki z egzaminu kończącego szkołę podstawową i gimnazjum. Inaczej mówiąc, są to gminy, gdzie między najlepszymi a najsłabszymi uczniami różnice są mniejsze niż gdzie indziej.

Z kolei kategoria Postęp odzwierciedla przyrost wiedzy i umiejętności uczniów między ukończeniem szkoły podstawowej a końcem nauki w gimnazjum. Według autorów raportu, jest to odpowiednik edukacyjnej wartości dodanej oszacowany dla gmin w oparciu o wyniki sprawdzianu szóstoklasistów oraz wyniki egzaminu gimnazjalnego. Wskaźnik ten pokazuje jakość nauczania nauczycieli gimnazjów, z których wielu naucza obecnie w szkołach podstawowych.

Końcową pozycję w rankingu danej gminy autorzy ustalili jako średnią z pozycji w tych trzech kategoriach.

Na których miejscach rankingu uplasowały się nasze miasta i gminy? W większości daleko od czołówki, ale też daleko od końcówki rankingu. Są jednak dwa wyjątki. Pozytywny to gmina Marklowice, która została sklasyfikowana na 129. miejscu. W gronie prawie 2,5 tys. gmin to wysoka pozycja i gmina zdecydowanie wyróżnia się nią na tle innych gmin powiatu wodzisławskiego. A jeśli weźmie się pod uwagę gminy poniżej 20 tys. mieszkańców, to w takim zestawieniu Marklowice zostały sklasyfikowane na miejscu 101. Co ciekawe włodarze Marklowic o rankingu i miejscu zajętym w nim przez gminę dowiedzieli się od naszej dziennikarki.

– To bardzo dobra wiadomość dlatego, że w rankingu zostały uwzględnione poważne i znaczące kryteria takie jak: dostępność do przedszkola, wyniki egzaminów zewnętrznych, nierówności pomiędzy najlepszymi i najsłabszymi uczniami, a także skuteczność usuwania tych różnic oraz przyrost wiedzy uczniów, czyli tzw. edukacyjna wartość dodana – komentuje Tadeusz Chrószcz, wójt Marklowic. Dodaje, że od momentu reaktywacji Marklowic najwięcej środków finansowych gmina zainwestowała właśnie w edukację i to zarówno w infrastrukturę, jak i w poszerzenie programów edukacyjnych. – Jestem naprawdę zadowolony, ponieważ te obiektywne kryteria pozwalają ocenić zarówno warunki, jak i efekty procesu edukacji. Ten wynik potwierdza nasz wieloletni wysiłek ukierunkowany na to, by uczniowie mogli korzystać z najwyższej jakości kształcenia – mówi wójt Chrószcz. Podkreśla, że to zasługa bardzo dobrej współpracy pomiędzy dyrektorami, nauczycielami i rodzicami a samorządem. – Mądry samorząd wspiera oświatę z myślą o przyszłości ludzi i gminy. Cieszę się, że ktoś wreszcie wymyślił takie obiektywne kryteria, które doceniają i pokazują oświatę przez pryzmat ogromnego oraz wspólnego wysiłku pracowników szkół, samorządu oraz społeczności – zauważa marklowicki włodarz.

Negatywnym wyjątkiem jest z kolei gmina Gorzyce, która uplasowała się dopiero na miejscu 2075. i wypadła najgorzej spośród wszystkich gmin powiatu wodzisławskiego. Została też sklasyfikowana na miejscu 257. w kategorii gmin od 20 do 100 tys. mieszkańców (w kategorii tej sklasyfikowano 302 gminy). Ranking „Wspólnoty” był dość szeroko komentowany na poniedziałkowym (25 maja) posiedzeniu wspólnym komisji rady gminy, które w zdecydowanej większości zostało poświęcone tematowi gminnej oświaty (piszemy o tym na stronie 8).

– Jako wójt i rada gminy tej i poprzedniej kadencji zrobiliśmy wszystko by zaplecze materialne naszych szkół było na poziomie XXI wieku. Znaczące środki finansowe zostały przekierowane na oświatę, rekordowe środki poszły na modernizację boisk szkolnych, ostatnio też na modernizację infrastruktury informatycznej. Stoimy przed decyzją o skierowaniu sporych środków na termomodernizację obiektów. Reszta zależy już tylko i wyłącznie od naszej kadry pedagogicznej i kadry zarządzającej jednostkami oświatowymi – powiedział podczas komisji Daniel Jakubczyk, wójt Gorzyc.

Marnym, bo marnym, ale jednak pocieszeniem dla Gorzyc może być fakt, że w regionie są gminy, które wypadły jeszcze gorzej, a ogólnie śląskie gminy wypadły w tym zestawieniu co najwyżej średnio. Np. Rybnik został sklasyfikowany dopiero na 2332. miejscu, a w kategorii dużych miast czyli powyżej 100 tys. mieszkańców zajął… ostatnie miejsce. OSTATNIE. Fatalnie w skali ogólnopolskiej wypadły również gminy sąsiadujące z powiatem wodzisławskim: Lyski (2168. miejsce), Kornowac (2172. miejsce), czy nie tak bardzo odległe od nas gminy: Kuźnia Raciborska (2348. miejsce) czy Czerwionka-Leszczyny (2374. miejsce).

Dodajmy, że pierwsze miejsce w rankingu zajęła gmina Podkowa Leśna z powiatu grodziskiego w województwie mazowieckim. Podium uzupełniają gminy Łękawica (powiat żarski, województwo lubuskie) i Lesznowola (powiat piaseczyński, województwo mazowieckie).(art), (juk)


Miejsca gmin powiatu wodzisławskiego w rankingu ogólnopolskim (sklasyfikowano 2473 gminy)

Marklowice 129.

Lubomia 619.

Godów 751.

Radlin 812.

Rydułtowy 936.

Wodzisław Śl. 984.

Mszana 1389.

Pszów 1808.

Gorzyce 2075.

Miejsca gmin powiatu wodzisławskiego w rankingu gmin o liczbie ludności od 20 do 100 tys. mieszkańców (sklasyfikowano 302 gminy)

Rydułtowy 127.

Wodzisław Śl. 131.

Gorzyce 257.

Miejsca gmina powiatu wodzisławskiego w rankingu gmin o liczbie ludności do 20 tys. mieszkańców (sklasyfikowano 2132 gminy)

Marklowice 101.

Lubomia 519.

Godów 638.

Radlin 694.

Mszana 1182.

Pszów 1551.