Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (68) Data wydania: 26.02.08

Białe plamy w historii

O roli fotografii jako źródle wiedzy o historii, zwyczajach, a nawet trendach mody dyskutowali uczestnicy konferencji w rybnickim Muzeum.
Powiat rybnicki utworzono 190 lat temu. Jego dzieje wciąż nie są nam dobrze znane.
 
– W historii powiatu rybnickiego jest bardzo dużo kart do odkrycia. Materiały, które są przygotowane na konferencję wskazują, co należałoby zbadać dogłębniej albo prostują dotychczasowe poglądy – tłumaczy Dawid Keller z rybnickiego Muzeum. A mowa o konferencji „Z kart historii powiatu rybnickiego”, która jest organizowana przez Muzeum z okazji 190 rocznicy powstania powiatu rybnickiego, przy współpracy z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną.
 
Fascynująca historia
 
Rok temu rybnickie muzeum zaproponowało wykładowcom uniwersyteckim, historykom i badaczom udział w konferencji naukowej poświęconej dziejom powiatu. – Tegoroczna konferencja będzie miała charakter wprowadzający, zakreślający obszary badań. W przyszłym roku skupimy się już na konkretnym okresie – II wojny światowej – mówi Keller. W tym roku spotkanie będzie poświęcone organizacji powiatu, historii gospodarczej (kolej, górnictwo), jak i biografiom wybranych postaci. – Mnie osobiście szczególnie interesuje okres międzywojenny. Tak więc cieszy mnie wystąpienie poświęcone Arturowi Trunkhardtowi, postaci niby dobrze znanej. Autor tekstu, Roman Adler, stawia odważne hipotezy, co ciekawe, sprawdzalne. Z kolei tekst Aleksandry Grabiec o firmie budowlanej Martiny, a potem Malinowskiego, to przykład jak ze strzępków informacji, niczym w dziennikarskim śledztwie, wychodzi fascynująca historia nie tylko rodziny, ale Rybnika i Śląska – zdradza Keller. Wszystkie wystąpienia znajdą się w kolejnym tomie „Zeszytów Rybnickich”, który będzie można kupić podczas konferencji. Jej organizatorzy mają nadzieję, że tematy wykładów zainteresują uczniów, studentów, jak i mieszakńców.
 
Ślązak w Berlinie
 
Dzień wcześniej zostanie otwarta wystawa, na której znajdą się reprodukcje pocztówek z terenu historycznego powiatu rybnickiego zestawione ze zdjęciami wykonanymi na przełomie ubiegłego i tego roku. – Przyznaję, że jeżdżąc po powiecie byłem zdziwiony tym, że wiele miejsc nie zmieniło się za bardzo – zauważa organizator. Wernisażowi będzie towarzyszył wykład dr Aleksandra Woźnego poświęcony postaci Leszka Białego – Ślązaka w Berlinie, jeńca/więźnia NKWD (1939–1940).
 
Otwarcie wystawy nastąpi w Muzeum 3 marca o 11.00. Natomiast konferencja odbędzie się w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej 4 marca. Początek o 9.00.
 
Program konferencji 3 marca
9.00 – Otwarcie konferencji
9.15 – Daniela Lampert – Miasto Rybnik – powiat grodzki
9.30 – Krzysztof Kluczniok – Współczesny powiat rybnicki
9.55 – Norbert Mika – Pruskie powiaty na Górnym Śląsku w latach 1741–1871
10.10 – Karolina Kurzydym – Prawne podstawy funkcjonowania głównych organów województwa śląskiego oraz samorządu terytorialnego Górnego Śląska z szczególnym uwzględnieniem powiatu rybnickiego w latach 1922–1939
10.25 – Michał Mączka, Piotr Greiner – Źródła kartograficzne do dziejów powiatu rybnickiego (do 1945 roku) w zasobie Archiwum Państwowego w Katowicach
10.40 – Krzysztof Stopa – Przydatność raciborskiego zasobu archiwalnego do badań nad historią powiatu rybnickiego
10.55 – Damian Halmer – Miejscowości powiatu rybnickiego na mapach i planach Wyższego Urzędu Górniczego we Wrocławiu. Ze zbiorów Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Krzysztof Stopa – Przydatność raciborskiego zasobu archiwalnego do badań nad historią powiatu rybnickiego
11.10 – Dyskusja, przerwa
11.30 – Tomasz Szafron – Budynek Starostwa Powiatowego w Rybniku
11.45 – Stefan Guzy – Starości powiatu rybnickiego w latach 1818–1945
12.05 – Jan Delowicz – Rybnicki landrat
12.20 – Krzysztof Soida – Kolej wąskotorowa użytku publicznego w powiecie rybnickim
12.35 – Bogdan Kloch – Początki nowoczesnej infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej w powiatowym mieście Rybnik do 1914 roku
12.50 – Adam Frużyński – Historia górnictwa w powiecie rybnickim do 1939 r.
13.05 – Dawid Keller – Zarys historii budowy linii kolejowej z Rybnika przez Żory do Pszczyny
14.45 – Beata Olszewska – Reemigranci plebiscytowi w powiecie rybnickim
15.00 – Marcin Wieczorek – Prywatna Wyższa Szkoła z językiem wykładowym niemieckim w Rybniku
15.15 – Aleksandra Grabiec – Przedsiębiorstwo Budowlane Nad– i Podziemne (stolarnia budowlana) Władysław Malinowski dawniej Paul Martiny C/O (1902–1943)
15.30 – Roman Adler – Artur Trunkhardt (1887–1965) – westfalski antyhakatysta, katolicki antyfaszysta, polski Ślązak
15.45 – Aldona Urbanek – Do Ciebie Ziemio Rybnicka wciąż wracam – rzecz o Maksymilianie Basiście
16.00 – Dariusz Węgrzyn – Szefowie „bezprawia”. Kadra kierownicza aparatu bezpieczeństwa w Rybniku (1945–1956)
16.15 – Anna Gudzik – Z historii Czerwionki i Czuchowa do 1922 r.
 
(bea)