Zielona gmina z certyfikatem
Czerwionka – Leszczyny wśród pięciu uhonorowanych gmin w Polsce.
Czerwionka–Leszczyny została uhonorowana certyfikatem „Gmina Bliska Środowisku”. Konkurs organizowany jest pod honorowym patronatem ministra środowiska. Ma na celu wyłonienie i wyróżnienie tych gmin, które w aktywny sposób realizują zadania dotyczące ochrony środowiska oraz inwestują w działalność ekologiczną.
W gronie najlepszych
Oprócz Czerwionki – Leszczyn certyfikat ten otrzymało jeszcze 5 gmin z całego kraju: Głowno, Jaworzno, Lesznowola, Bieruń oraz Ostrów Wielkopolski. Ponadto przyznano także certyfikaty „Firma Bliska Środowisku”. Uroczysta gala finałowa ogólnopolskiego konkursu „Gmina Bliska Środowisku” odbyła się 12 marca w Galerii Porczyńskich w Warszawie. Certyfikat odebrał w stolicy Wiesław Janiszewski, burmistrz Czerwionki – Leszczyn. – Nasza gmina kładzie szczególny nacisk na proekologiczny rozwój gospodarczy – mówi Katarzyna Pyszny z wydziału ekologii i zdrowia w Czerwionce – Leszczynach, która jest autorką wniosku konkursowego. – W swoich działaniach nasza gmina dąży do ograniczania negatywnego wpływu na środowisko źródeł zanieczyszczeń, ochronę i rozwój walorów środowiska oraz racjonalne gospodarowanie z uwzględnieniem konieczności ochrony środowiska. Preferuje się inwestycje nieuciążliwe dla środowiska. W czasie prowadzonych rozmów z potencjalnymi inwestorami zwracamy uwagę na duże zalesienie gminy i jej walory krajobrazowe – dodaje Katarzyna Pyszny.
Dla dzieci i dla dorosłych
Gmina prowadzi także edukację ekologiczną wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Warto dodać, że na terenie Czerwionki – Leszczyn wyznaczonych i oznakowanych jest 5 tras rowerowych, które zostały przygotowane zgodnie z projektem „Rowerem po Śląsku”, opracowanym na zlecenie Śląskiego Związku Gmin i Powiatów trasy mają łączną długość około 50 km. Ścieżki te prowadzą wśród pięknie położonych stawów łańcuchowych, obfitujących w ptactwo wodne, łąki, lasy i pagórki, a także tereny historycznie i kulturowo cenne. Wśród proekologicznych inwestycji, podejmowanych w minionym roku, jest m.in. likwidacja ogrzewania piecowego w centrum miasta – termomodernizacja 89 budynków, w tym 87 budynków mieszkalnych i 2 budynków użyteczności publicznej: Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej oraz Domu Kultury. Na tę inwestycję gmina otrzymała dofinansowanie ze środków Fundacji EkoFundusz z Warszawy oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Kolejne proekologiczne przedsięwzięcia to m.in. kanalizacja sanitarna Leszczyny Stare, termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Książenicach oraz I etap termomodernizacji budynku KS „Górnik” Czerwionka.
(izis)