Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

2,2 mln zł na szatnie LKS Brzezie. Wydatek budzi wątpliwości

Radni Lenka oraz Fity zwrócili uwagę na wysoki ich zdaniem wydatek planowany w dzielnicy Raciborza. Na szatnie dla grających w klasie B piłkarzy urząd chce wydać 2,2 mln zł. Zdaniem radnych pilniejszym wydatkiem w Brzeziu jest remont przedszkola.

2,2 mln zł na szatnie LKS Brzezie. Wydatek budzi wątpliwości
Anna Szukalska (Niezależni) uważa, że pilniejszym wydatkiem od szatni jest budowa nowego lodowiska

- To dużo - zaczął dyskusję o celowości wydawania 2,2 mln zł na budowę obiektu sportowego w Brzeziu. Posłuży przede wszystkim piłkarzom LKS-u, drużyny występującej w klasie B.

Radnym z Brzezia jest Leon Fiołka przewodniczący Rady Miasta Racibórz. Tłumaczy, że inwestycja była ustalona jeszcze przed zmianą władz i to ówczesny prezydent Mirosław Lenk deklarował przed wyborami budowę nowych szatni. - Miało się skończyć na 800 tys. zł - przypomniał były włodarz, przywołany przez Fiołkę.

Szef rady wyjaśnia, że 2,2 mln zł to kwota z kosztorysu inwestorskiego. - Taki zakres prac obiecano wtedy sportowcom. Rozłożymy ten wydatek na 2 lata. Obecny budynek grozi katastrofą budowlaną - podkreślił Leon Fiołka.

Zdaniem Mirosława Lenka aktualny budynek LKS można jeszcze modernizować. - Wiem, że nie spełnia oczekiwań miejscowych. Mizeria budżetowa, z którą mamy do czynienia, gdzie mało jest na drogi, prawie nie ma inwestycji w szkoły, czy obiekty kultury wyklucza moim zdaniem nakłady jak ten dla LKS Brzezie. To bardzo duża inwestycja dla małej liczby użytkowników. To nawet nie samo boisko gdzie urządza się festyny, tylko obiekt typowo na potrzeby klubu - mówił na posiedzeniu komisji budżetowej Mirosław Lenk.

Były prezydent powiedział, że jest tym zamiarem władz zaskoczony, bo rezygnuje się z wielu potrzebnych rzeczy. - Ulicy Jordana nie zrobiliśmy, ani docieplenia szkoły w Markowicach. To już prędzej te pieniądze są potrzebne na przedszkole w Brzeziu. Wydatek na LKS jest na wyrost - skwitował Mirosław Lenk.

Inwestycji bronił, mieszkający podobnie jak Fiołka w Brzeziu, wiceprezydent Konieczny.

- Na co dzień mam kontakt z tymi obiektami w dzielnicy. Kosztorys na przebudowę przedszkola też jest, ale nie wydaje mi się, że wymaga ono pilnych nakładów inwestycyjnych. Zdecydowanie pilniejszym zadaniem jest budowa szatni, bo stan klubowego budynku jest fatalny technicznie. Piętro jest wyłączone z użytkowania, strach tam chodzić. Niech radni naocznie zobaczą, żeby się przekonać - nadmienił zastępca Dariusza Polowego.

Konieczny zapowiedział, że Miasto zwróci się do ministerstwa sportu po dofinansowanie na tę inwestycję. - Będziemy się starać o pokrycie 50% ze środków zewnętrznych. W przetargu też może coś uzyskamy. Przy wyburzeniu starej szkoły w Miedoni zamiast 85 tys. zł zapłaciliśmy 35 tys. zł - rzucił przykładem „wice”.

Lenk przyznał, że pomieszczenia dla piłkarzy muszą w Brzeziu być, ale szokuje go kwota na ten cel. Przywołał przykład z LKS Studzienna, gdzie mieszkańcy sami zbudowali sobie halę oraz „Wicher” Płonia gdzie ustawiono szatnie barakowe. - Przecież LKS Brzezie to nie 1 liga. Gdyby inwestycji było dużo, byłoby nas na to stać, to byłaby inna sprawa, ale mamy mizerię budżetową - skwitował M. Lenk. Wskazał też stan obiektów Unii Racibórz, której apele o remont są odrzucane, choć jej baza jest opłakana. - Unia to tradycja, wyższe kategorie rozgrywkowe. Lepiej byłoby kontynuować wydatki na Srebrną - zaznaczył były prezydent.

Przed szermowaniem terminem „mizeria budżetowa” oponowała skarbniczka Beata Koszowska - Gralak. - Inwestycje poziomem nakładów nie odbiegają od lat poprzednich. Wcześniej wydawaliśmy 32,1 mln zł, a w tym roku - 31 mln zł. To nie mizeria - stwierdziła. Lenk skontrował to zdanie uwagą, że inwestycje są pozostałością po jego rządach - osiedle na Łąkowej, ogródek jordanowski i stara policja.

Dominik Konieczny zaznaczył, że kwota 2,2 mln zł wynika z programu funkcjonalno - użytkowego dla tej inwestycji, przyobiecanego przez Mirosława Lenka piłkarzom i działaczom. - Nie robimy nic ponadto, co zostało wtedy uzgodnione - podkreślił wiceprezydent.

Ludzie

Anna Kobierska - Mróz

Naczelnik Wydziału Rozwoju UM Racibórz

Anna Szukalska

Radna Miasta Racibórz, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów

Dariusz Polowy

Radny, były prezydent Raciborza

Dominik Konieczny

Radny,  były wiceprezydent Raciborza

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Leon Fiołka

Radny Raciborza

Marian Czerner

Radny Raciborza

Mirosław Lenk

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz, były prezydent.

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Miczum (46.134. * .6) 28.01.2020 23:53

Jak radni Polowego i Fity to klepną, to jak oni - zwłaszcza pan Michał - spojrzą w oczy tym rodzicom pływaków z SP15, którym mówili, że trzeba oszczędzać bo finanse miasta są takie ubogie? Jak się wytłumaczą rodzicom dzieci ze szkół w centrum Raciborza, którym tyle mówili o oszczędnościach w oświacie? Szatnie to ławki i wieszaki. I na to ponad 2 miliony?

~brzezikkarol (10.0. * .110) 28.01.2020 22:37

Mieszkam w Brzeziu i jako mieszkaniec tej dzielnicy właśnie spadłem z krzesła czytając ile ma to kosztować. Ludzie kochani przecież to B klasa piłkarze z okolic a nie rodowi Brzezici, a budynek który tam stoi to sami sobie niszczą nawet obiektu nie umieją ogarnąć, dzieci gonią z murawy bo im trawnik deptają... Ulica Pogrzebieńska dziura na dziurze a oni kilku osobom chcą obiekt za 2mln stawiać. Boże ty widzisz i nie grzmisz...

~ruskablina (185.56. * .11) 28.01.2020 16:07

kto tym ludziom dał te stanowiska? skąd ta beztroska w wydawaniu pieniędzy? aż wierzyć się nie chce.