Numer: 21 (580)
Data wydania: 21.05.03
- Raciborskie Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie Opoka zapraszają, 30 maja o godz. 17.00 do sali kameralnej przy ul. Chopina, na otwarcie wystawy malarstwa Kazimierza Frączka pt. „Macierzyństwo”.
- 24 maja mieszkańcy Brzezia będą obchodzić 780-lecie pierwszej źródłowej wzmianki o tej miejscowości, obecnie dzielnicy Raciborza.
- 14 maja, w ramach rządowej kampanii proeuropejskiej, Racibórz odwiedził Krzysztof Panas, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. Towarzyszył mu Andrzej Jeżewski, Dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego. W programie znalazło się spotkanie z młodzieżą w I Liceum Ogólnokształcącym oraz mieszkańcami i samorządowcami Raciborza w Raciborskim Centrum Kultury przy ulicy Chopina.
- 7 maja odbyło się spotkanie władz powiatu i dyrekcji Szpitala Rejonowego z proboszczami parafii z terenu Raciborszczyzny. Tematem rozmów było funkcjonowanie lecznicy, a w szczególności inwestycji budowy nowego szpitala. Starosta, wicestarosta, przewodniczący Rady Powiatu i Rady Miasta Racibórz a także dyrektor Szpitala Rejonowego rozmawiali z zaproszonymi gośćmi o bieżącej sytuacji w lecznictwie zamkniętym. Narastające zadłużenie szpitala, które obecnie wynosi blisko 12 mln zł oraz problemy z finansowaniem budowy nowego niepokoją mieszkańców powiatu. „Ochrona zdrowia to niewątpliwie bardzo ważna dziedzina działalności samorządu, konieczna jest więc rzetelna informacja o działaniach w tym zakresie. Coraz częściej pojawiają się nieprawdziwe informacje związane z funkcjonowaniem lecznictwa zamkniętego w Raciborzu. W związku z tym władze powiatu prowadzą szerokie konsultacje z różnymi środowiskami, mogącymi mieć wpływ na opinię publiczną. Jednym ze środowisk, które może współtworzyć korzystną, sprzyjającą i życzliwą atmosferę wokół szpitala w Raciborzu jest kler” - brzmi oficjalny komunikat Starostwa. Podczas spotkania duchowni zostali zapoznani z programem naprawczym lecznicy, a także z planami dalszej budowy nowego szpitala. Omawiano również współpracę szpitala z parafiami w zakresie prowadzenia opieki duchowej nad pacjentami. Jednym z kroków ku temu będzie pomoc parafii w wyposażeniu kaplicy szpitalnej.
- Radni miejscy przyjęli uchwałę w sprawie ustalenia zasad udzielania stypendiów sportowych dla uczniów i studentów.
- Rada Miasta przyjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia zasad zwrotu wydatków za świadczenia z pomocy społecznej w zakresie zadań własnych gminy. Dotyczy osób, w których rodzinach na jednego członka dochód nie przekracza 150 proc. kryterium z ustawy o pomocy społecznej.
- Rada Miasta nie przyjęła prezydenckiego projektu uchwały w sprawie obniżenia dyrektorom przedszkoli tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
- Zarząd powiatu raciborskiego, w celu realizacji polityki ekologicznej państwa, przystąpił do opracowania „Programu Ochrony Środowiska wraz z Planem Gospodarki Odpadami dla Powiatu Raciborskiego”. Program ma stanowić instrument pozwalający na efektywne zarządzanie ochroną środowiska i zapewniać niezbędną koordynację działań podejmowanych w tym zakresie na terenie całego powiatu. Podczas prac zarząd chce zapewnić maksymalnie szeroką konsultację społeczną. Opinie można wyrażać na stronie www.powiatraciborski.pl.
- Rada Miasta zmieniła tegoroczną uchwałę budżetową wprowadzając do wieloletniego programu inwestycyjnego kontynuację remontu Przedszkola nr 23. Prace mają się zakończyć do 2005 r.
- 12 maja w Starostwie miało miejsce spotkanie władz powiatu raciborskiego z młodzieżą niemiecką z Gronau, którzy goszczą w Raciborzu na zaproszenie nauczycieli i uczniów I Liceum Ogólnokształ-cącego im. Jana Kasprowicza.
- 12 maja w Gliwicach odbyła się konferencja dla wychowawców przedszkolnych z terenu województwa śląskiego poświęcona edukacji regionalnej, której organizatorem był tamtejszy Ośrodek Doradztwa Metodycznego w Gliwicach. Wziął w niej również udział starosta raciborski, Henryk Siedlaczek, który wygłosił referat pt. „Znaczenie edukacji regionalnej w wychowaniu dzieci i młodzieży”.
- Ubiegłotygodniowe posiedzenie zarządu powiatu raciborskiego rozpoczęła wizyta w Zakładzie Lecznictwa Ambulatoryjnego w Raciborzu, gdzie członkowie zapoznalisię z bieżącą sytuacją zakładu. W programie znalazło się również omówienie sprawozdania z realizacji programu naprawczego Szpitala Rejonowego w Raciborzu oraz rachunku zysku i strat lecznicy za I kwartał 2003 r.
- 24 maja obchodzony będzie kolejny Dzień Opawy w Raciborzu. W Muzeum odbędzie się wspólne posiedzenie rad miejskich obu partnerskich miast. Podsumowana zostanie dotychczasowa współpraca a także wytyczone cele na kolejne lata. W Raciborskim Centrum Kultury przy ul. Chopina otwarta zostanie wystawa europejska. Na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji rozegrane zostaną zawody sportowe radnych.
- NZOZ „VITA-MED” ul. Wileńska 1 (tel. 415 87 29) zaprasza panie w wieku 50-59 lat na bezpłatne badania mammograficzne wykonywane w ramach ministerialnego programu badań przesiewowych dla wczesnego rozpoznania raka.
- 23 maja w Muzeum przy ul. Gimnazjalnej zostanie otwarta wystawa pt. „Kartograficzny obraz dziejów Śląska”. Podczas uroczystego otwarcia o godz. 17.00 wystąpi Śląskie Trio Instrumentów Dętych.
- 28 maja Muzeum w Raciborzu zaprasza na koncert fortepianowy Won Kima (Korea Południowa), który odbędzie się w budynku przy ul. Gimnazjalnej. Początek o godz. 17.00.
- Jak poinformował nas dyrektor G5 w Raciborzu Bogdan Depta, 26 maja o godz. 12.30 planowane jest spotkanie Józefa Oleksego i senatora Adama Graczyńskiego z uczniami tej placówki.
- Śląski Fundusz Stypendialny, działający dzięki pieniądzom z fundacji założonej przez senatora Adama Graczyńskiego, ogłosił już VI program stypendialny dla najzdolniejszych śląskich studentów. Szczegóły można znaleźć na stronie www.sfs.katowice.pl. Przyznane zostaną stypendia semestralne, na kursy językowe oraz zestawy komputerowe. Pod uwagę brana będzie średnia ocen z letniej sesji egzaminacyjnej.
- Nowości Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach filia w Raciborzu przy ul. Słowackiego (PWSZ): Chwalba A. - „Historia Polski 1795-1918”, Sośnicki K. - „Zarys dydaktyki”, Kostrzewski J. - „Kultura prasłowiańska”, Grzybowiska Z. - „Nowela pozytywistyczna”, Braun-Gałkowska B. - „Psychologia domowa. Małżeństwo, dzieci, rodzina”, Baddeley A. - „Pamięć. Poradnik użytkownika”, „ABS psychologicznej pomocy” - antologia pod red. Jacka Santorskiego, Ścigała K. i Sopot-Zembok B. - „Nasz świat, program dla klas IV-VI szkoły podstawowej”, „Kraina europejskich wpływów i szans: Górny Śląsk oraz jego mieszkańcy - program edukacji regionalnej dla gimnazjum”; Łoś D. - „Gniazdo - moduł ścieżki edukacyjnej dla szkoły podstawowej”.
Z bibliotecznej półki
W Wypożyczalni i Czytelni Oświatowo-Naukowej Rynek 12 MiPBP w Raciborzu są już m.in.: „Polityka społeczna państwa w gospodarce rynkowej: studium ekonomiczne” S. Golinowskiej, „Prawo rzeczowe” J. Ignatowicza, „Zarządzanie środkami trwałymi w przedsiębiorstwie” W. Kowalczewskiego, „Podstawowe zagadnienia ekonomii” M. Księżyk, „Geny i życie: niepokoje współczesnego biologa” A. Jerzmanowskiego, „Wychowanie moralne w zarysie” M. Łobockiego, „Prawne i ekonomiczne aspekty zarządzania ludźmi w firmie” R. Jurkowskiego, „Psychopatologia” R. Meyera, „ABC Photoshop 7” Ł. Oberlana, „ABC Access 2002/XP PL”, „ABC Excel 2002/XP PL” i „ABC Word 2002/XP PL” E.C. Willetta i S. Cummingsa, „Pół wieku dziejów Polski 1939-1989” A. Paczkowskiego, „Cud melatoniny” W. Pierpaoli oraz „Autyzm: jak pomóc rodzinie” P. Randalla i J. Parkera. Zapraszamy w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki od 10.00 do 18.00 i w soboty od 9.00 do 14.00.