Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 49 (659) Data wydania: 30.11.04

Mówią o nich rzadko

O wodociągach słychać tylko przy okazji awarii. Na co dzień firma pozostaje w cieniu, choć bez niej nie mogłoby się obyć życie w mieście.
Wodociągi raciborskie sięgają swoją historią średniowiecza. Już w połowie XIII wieku poświadczony w dokumentach jest kanał Psinki łączący Racibórz z rzeką Psiną. Wybudowali go osadnicy z terenów obecnej Belgii i Holandii, którzy dali na przełomie XII i XIII w. początek naszemu miastu.
 
W XVI wieku wzmiankowane są już urządzenia wodociągowe, w tym pierwsza wieża ciśnień, która stała na wyspie między Odrą a Młynówką (dziś jest to międzywale wzdłuż ulicy Reymonta). Racibórz był pierwszym miastem w księstwie opolsko-raciborskim, który mógł się pochwalić taką infrastrukturą.
 
Poza Psinką (jej kanał płynął pierwotnie przez plac Długosza i w pobliżu Rynku, potem zachodnimi obrzeżami miasta) wodę dawało mieszczanom ujęcie źródlane w Oborze. Stamtąd, i to drewnianymi rurami, dostarczano życiodajny płyn aż do Rynku, gdzie stała tzw. rorkastla. Do tego dochodziły rozsiane po ogrodach mieszczańskich studnie.
 
130 lat temu, kiedy powstawały miejskie wodociągi, wodę pobierano z Odry. Nie było to najlepsze rozwiązanie ze względu na stale pogarszającą się jakość wód rzecznych. Przyczyną był rozkwit przemysłu w Zagłębiu Ostrawskim oraz na Górnym Śląsku. Po pierwszym okresie rozwoju wodociągów po-została cenna pamiątka - jedna z najstarszych na Śląsku wież ciśnień przy ul. Piaskowej-Eichendorffa.
 
Z czasem wodę z Odry zastąpiono ujęciami głębinowymi w Studziennej. Do dziś zasilają one miasto, choć ich dni są zdaje się policzone. W najbliższym czasie, kosztem ponad 100 mln zł, Racibórz będzie modernizował i rozbudowywał swoją sieć wodociągowo-kanalizacyjną. Dotację na ten cel ma przekazać Unia Europejska. Inwestycja obejmuje budowę nowego ujęcia w Strzybniku, które zastąpi złoża studzieńskie.
 
Hucznie obchody 130-lecia Zakładu Wodociągów i Kanalizacji odbyły się 19 listopada w Restauracji „Raciborska”. Na ręce dyrektora firmy Bernarda Janosza wręczono wyróżnienia - nadaną przez marszałka województwa śląskiego Złotą Odznakę „Zasłużony dla Województwa Śląskiego”  i oraz przyznany przez Radę Miasta medal „Zasłużony dla miasta Raciborza”.
 
Pracownicy o najdłuższym stażu pracy: Irena Będkowska i Zbigniew Kościański obaj 25 lat; Andrzej Bortel i Małgorzata Matusiewicz po 27 lat, Krystyna Urbisz i Andrzej Jagła obaj 28 lat, Stefan Raudzis 30 lat, Stanisław Bilski i Maria Kłosek 31 lat, Wanda Watraszyńska-Skałacka 32 lata oraz Arnold Rohowski 46 lat. 

(waw)