Wieści gminne
Kuźnia Raciborska
- W Rudzie wyremontowany został odcinek drogi na ul. Głównej, uszkodzony przez ciężki transport związany z pracami nad regulacją prawego brzegu rzeki Odry.
- Trwają remonty w świetlicy OSP oraz byłym sklepie spożywczym w Rudzie. W pierwszym obiekcie wymieniane są okna, w drugim poza wymianą stolarki okiennej i drzwiowej ma zostać przeprowadzone zewnętrzne ocieplenie budynku.
Jeszcze przez dwie niedziele adwentu, 10 i 17 grudnia, w Zespole Klasztorno-Pałacowym w Rudach będzie się odbywał kiermasz świąteczny, podczas którego można nabyć ozdoby bożonarodzeniowe, posłuchać kolęd oraz skosztować przysmaków przygotowanych przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Rudach. - 6 grudnia o godz. 16.00 w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji będzie się odbywało Spotkanie z Mikołajem. W programie przewidziano seans dla dzieci „Epoka lodowcowa 2” oraz słodki poczęstunek.
Krzanowice
- Rada Miejska nowej kadencji rozpoczęła pracę. Na jej czele po raz kolejny stanął Henryk Tumulka. Zastępcą przewodniczącego obrano Józefa Abrahamczyka. Na czele komisji stoją: rewizyjnej– Rajnard Krautwurst, budżetowej i finansów– Łucja Basista, rolnictwa i ochrony środowiska– Jerzy Kocjan; zdrowia i opieki społecznej– Tadeusz Kulesza; oświaty i kultury– Kornelia Pawliczek-Błońska oraz rozwoju gospodarczego– Jan Lach.
- 10 grudnia Centrum Kultury w Tworkowie tradycyjnie zaprasza na festiwal bożonarodzeniowego jadła, organizowany przez Gminny Zespół Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki wspólnie ze Śląskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Mikołowie– Powiatowy Zespół Doradztwa w Raciborzu. W programie konkurs potraw regionalnych „Nasze kulinarne dziedzictwo”, rozwiązanie konkursu gminnego dla dzieci i młodzieży na szopkę bożonarodzeniową oraz koncert kolęd i pastorałek. Zaplanowano również kiermasz stroików świątecznych. Początek o godz. 15.00.
- Na czele Rady Gminy stanął Gerard Kretek, który w głosowaniach, na pierwszej sesji nowej kadencji 27 listopada, pokonał zarówno dotychczasowego przewodniczącego Artura Krzykałę oraz Urszulę Fas i Zdzisława Ciapkę. Wiceprzewodniczącym wybrano Pawła Lasaka. Rada ma obecnie pięć komisji: rewizyjną– przew. Urszula Fas; budżetu – przew. Michał Kura; rolnictwa i bezpieczeństwa – przew. Krystian Rybarz; oświaty – przew. Maria Riedel oraz zdrowia – przew. Alfons Cwik. Na pierwszej sesji radni uznali jednak, że liczba komisji powinna być mniejsza i przegłosowali zmianę statutu gminy. Powstaną cztery: rewizyjna, finansów i rozwoju, społeczna i gospodarcza. 4 grudnia, na kolejnej sesji, radni odebrali ślubowanie wójta.
Kornowac
- Na kolejną kadencję radni obrali, na sesji 27 listopada, przewodniczącym Rady Gminy Pawła Dudę. Funkcję wiceprzewodniczącego powierzono Janowi Zaczykowi. Na czele komisji rewizyjnej stanął Józef Kramarczyk, zaś rozwoju i budżetu – Czesław Jenderko. Komisją oświaty, kultury i zdrowia pokieruje Jan Zaczyk, zaś rolnictwa i ochrony środowiska Jan Bernacki. Wójt Józef Stukator złoży ślubowanie prawdopodobnie na sesji 6 grudnia.
Rudnik
- Na pierwszej sesji 27 listopada Rada Gminy wybrała na stanowisko przewodniczącego Mirosława Golijasza ze Strzybnika. Kontrkandydatem był Damian Niedballa. Wygrał w drugim głosowaniu 8:6 (jeden z radnych nie przyszedł na sesję). Damiana Niedballę wybrano za to wiceprzewodniczącym. Szefowie komisji: rewizyjna – Hubert Skornia; komunalna – Stanisław Janik, zdrowia, oświaty, kultury i opieki społecznej – Stefan Absalon. 4 grudnia odbyła się sesja, na której radni odebrali ślubowanie od owego wójta Alojzego Pieruszki. Przyjęto stawki podatków i opłat lokalnych na 2007 r.
- 27 listopada w Centrum Kultury i Spotkań im. Josepha von Eichendorffa w Łubowicach odbył się przegląd spektakli dziecięcych, przygotowywanych w ramach realizowanego od czerwca programu zajęć pozaszkolnych „Architekci Przyszłości”. Wyróżnienia otrzymały sztuki: Za inscenizację i widowiskowość – „Śnieżka” grana przez dzieci i młodzież ZSO w Grzegorzowicach, wystawiony przez ZSP w Brzeźnicy i „Śląska Rodzina” zagrana przez młodzież ZSO w Rudniku; za oprawę muzyczną – „Jak Kuba w Sejmie bywał” i „Malowany Król” wystawiany przez VI klasę ZSO w Rudniku; w kategorii „stroje” wyróżnione zostały przedstawienia „Zweig Indianer” z ZSO w Grzegorzowicach oraz „Śnieżka”; w kategorii „dobór repertuaru” spektakle: „Śląska rodzina” i „Jarzębinka” ZSO w Rudniku.
Nędza
- Na pierwszej sesji Rady Gminy 23 listopada wybrano jedynie przewodniczącego i jego zastępcę. Został nim ponownie Waldemar Wiesner. Wygrał głosowanie z Gerardem Przybyłą. Stosunek głosów 8 do 7. Zastępcą przewodniczącego został Gerard Pannek, pełniący tę funkcję w poprzedniej kadencji. Kolejna sesja będzie 5 grudnia.
Pietrowice Wielkie
- Przewodniczącym Rady Gminy nowej kadencji został Henryk Joachim Marcinek. Jako jedyny kandydował na to stanowisko. Zastępcą została Maria Sobola. Drugim kandydatem był Joachim Wieczorek. Wygrała stosunkiem głosów 8 do 7. Szefami komisji zostali: rewizyjnej – Zdzisław Kozub; gospodarki, budżetu i promocji gminy – Joachim Wieczorek; edukacji i kultury – Ilona Gawlica; bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej – Henryk Marcinek; ekologii, rolnictwa i leśnictwa – Leon Mludek; sportu, zdrowia i polityki społecznej – Gerard Bula. 1 grudnia Rada Gminy zaprzysięgła wójta Andrzeja Wawrzynka, ustaliła jego wynagrodzenie i skład osobowy komisji oraz przyjęła stawki podatkowe na 2007 r.
#nowastrona#
Marklowice
- Urząd Gminy w Marklowicach i dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 serdecznie zapraszają na bal sylwestrowy do sali sportowej. Koszt zabawy wynosi 180 złotych. Do tańca będzie przygrywał zespół „AMADEUS”. Zapisy przyjmowane są w wydziale miejscowym Urzędu, pokój 307.
Gogołowa
- Edyta Lubszczyk, uczennica kl. II LO z Zespołu Szkół w Gogołowej otrzymała stypendium Prezesa Rady Ministrów. Pieniądze otrzymuje uczeń wybitnie uzdolniony, który otrzymał promocję do klasy programowo wyższej z wyróżnieniem oraz uzyskał w szkole najwyższą średnią ocen z przedmiotów obowiązkowych ujętych w szkolnym planie nauczania.
Godów
- W piątek 1 grudnia zaprzysiężony został nowy wójt gminy Mariusz Adamczyk. Podczas obrad wybrano także członków czterech komisji i przewodniczącego rady. Został nim Antoni Tomas. Kolejna sesja odbędzie się 7 grudnia. Rajcy będą na niej debatować o przyszłorocznych podatkach.
Mszana
- Urząd Gminy Mszana ogłasza nabór na stanowisko dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej. Kandydaci powinni m.in. posiadać wykształcenie wyższe oraz kwalifikacje bibliotekarskie uprawniające do pracy na stanowiskach bibliotekarskich i co najmniej 5-letni staż pracy. Oferty należy składać w Punkcie Obsługi Klienta Urzędu Gminy w Mszanie ul. 1 Maja 81, w terminie do 1 stycznia.
- W związku z informacjami dotyczącymi awarii oświetlenia Urząd Gminy w Mszanie informuje, iż naprawami oświetlenia ulicznego zajmuje się Górnośląski Zakład Energetyczny w Gliwicach. Awarie oświetlenia ulicznego należy zgłaszać pod numerem telefonu (032) 30 30 303. Rozmowy pod tym numerem telefonu są rejestrowane. Awarie można również zgłaszać za pośrednictwem Urzędu Gminy - tel. (032) 47 597 47, 47 597 55, 47 597 59.
Powiat wodzisławski
- Na początku przyszłego roku odbędą się wybory członków do Rad Powiatowych Śląskiej Izby Rolniczej. Członkami samorządu rolniczego mogą być osoby, które opłacają podatek rolny i podatek dochodowy z działów specjalnych produkcji rolnej, a także członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych posiadający w tych spółdzielniach wkłady gruntowe. Wybory zaplanowano na 4 lutego przyszłego roku. Szczegółowe informacje dostępne są pod nr tel. (032) 258 04 45.