Pedagodzy obradują
Tematyka seminarium obejmowała: Wychowanie w XXI wieku, Równość szans w zmieniającym się społeczeństwie, Edukację wobec wyzwań rynkowych, Zagrożenia i patologie życia społecznego a sens i jakość profilaktyki.
Konferencja adresowana była do pracowników nauki, pedagogów, psychologów, socjologów, nauczycieli i wychowawców, przedsiębiorców, samorządowców, pracowników sądów i policji.
Otwarcia dokonał prof. Marian Kapica, mówiąc m.in. o roli i znaczeniu uczelni w środowisku lokalnym. Przewodnicząca PTP o/Racibórz, dr Ludmiła Nowacka, nawiązała do historii towarzystwa i jego łączności z raciborską uczelnią. – To pierwsze w nowej formule tego typu spotkanie pedagogów organizowane z naszej i uczelni inicjatywy. Tematyka obejmowała szerokie spektrum zagadnień związanych z nowymi realiami funkcjonowania w Unii Europejskiej. Pragniemy, aby seminarium weszło na stałe w kalendarz działalności naszego oddziału.
Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Uczestniczyło w niej ponad 30 prelegentów m.in. z Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Opolskiej, PWSZ i Uniwersytetu w Ołomuńcu. Z ciekawymi referatami wystąpili: prof. Marian Kapica „Europejska przestrzeń edukacyjna w mikroskali”, prof. Gabriela Kapica „Współczesne konteksty wczesnej edukacji”, dr Edward Nycz „Zmiana cywilizacyjna i kulturowa a wykluczenie społeczne i edukacyjne młodzieży”, dr Andrzej Kącki „O atrybutach kultury toksycznej oraz jej wpływie na zagrożenia i patologie życia społecznego”, dr Rafał Riedel „Krytyka zasadności używania pojęcia kategorii kapitału społecznego w odniesieniu do rzeczywistości społecznej w Polsce”, dr Jadwiga Mazur „Diagnoza zagrożeń w lokalnej społeczności a budowa programów profilaktycznych”.
Seminarium przewodniczył dr Edward Nycz. Wszyscy podkreślali dobre przygotowane organizacyjne przedsięwzięcia, w czym duża zasługa Janiny Konopnickiej. Przewiduje się opublikowanie zatwierdzonych do druku materiałów pokonferencyjnych w recenzowanym zbiorze.
(r)