Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 11 (777) Data wydania: 13.03.07

Bocian przyleci, będą dzieci

Mieszkańcy robią wszystko by bocian, który od lat mieszka i dba o przyrost naturalny, także i tego roku zamieszkał we wsi. Najstarsi bolesławianie wspominają liczne rodziny oraz pełną uczniów szkołę. 7 marca zbudowano na drzewie podstawę bocianiego gniazda.

Podczas wichury, 20 stycznia, złamało się spróchniałe drzewo i w dół runął symbol i duma Bolesławia. Odbudowa bocianiego gniazda, którego lokator od niepamiętnych czasów czuwa nad stałym przyrostem naturalnym wsi, była wprost konieczna.

Platforma, która posłuży za podstawę przyszłego gniazda, została 7 marca umieszczona na sąsiadującym ze złamanym drzewie. Na jego niższych gałęziach samiec bociana, nie mając dla siebie miejsca w gnieździe, w 2004 roku rozpoczął budowę nowego. Na tymże drzewie umocowano stabilną euro–paletę a następnie przeniesiono budulec. Paleta osadzona jest na trzech konarach, przytwierdzona została gwoźdźmi oraz drutem, tak by żaden podmuch wiatru jej więcej nie zaszkodził.

Kiedy bocian po raz pierwszy osiadł w Bolesławiu, Franciszka Strachota i Józef Tobiczyk nie  są w stanie powiedzieć – gniazdo było we wsi zawsze – wspominają starsi mieszkańcy wsi. Pamięć kobiety, rdzennej bolesławianki, sięga czasów gdy jako dziecko obserwowała ptaki w gospodarstwie młynarza Johanna Frencla. Gniazdo było na topoli, na drewnianym kole z wozu. – Żeby bocian przyjął przygotowane mu miejsce, nie mogło ono mieć w sobie żadnego metalu. Zamiast gwoździ w kole były drewniane kołki – mówi pani Franciszka.

Wspólnie się uzupełniając, opowiadają jak rodzina Frenclów o bociany dbała, liczyła i kontrolowała wylęg młodych piskląt, zakładała na nogach obrączki. Następnie gniazdo, aż do stycznia tego roku znajdowało się na olszy u kowala Koczy.  – Przylatywał każdego roku, miał zawsze dużo młodych – mówi Kornelia Zisch, która gniazdo miała w zasięgu wzroku. Ptak bacznie obserwował jej dom, bo aż pięciokrotnie została mamą.  

Na to, że bocian przez długie lata dbał o potomstwo bolesławskich małżeństw, jest niezbity dowód:  w czasach gdy Anna Strachota uczęszczała do szkoły było aż 120 uczniów! Ona sama miała dziewięcioro rodzeństwa. Józef  Tobiczyk jest ojcem sześciorga dzieci. – Kiedyś to było normalne. W każdej chałupie było tyle – mówią oboje.

Dziś do szkoły w Bolesławiu chodzi jedenaście a do przedszkola dwadzieścia najmłodszych mieszkańców wsi. W roku 2006 na świat przyszło ich zaledwie czterech, dlatego warto zrobić wszystko aby stworzyć bocianowi jak najlepsze warunki do pracy. Zamówienia na potomstwo  można składać już dziś.

Bocian i dzieci
Według ludowej tradycji bocian przynosi dzieci, jego przylot zwiastuje wiosnę, a w domu, w którego pobliżu jest gniazdo gości szczęście. Gniazdo chroni dom przed uderzeniem pioruna.

Ludwik Fichna
Gdy w styczniu złamało się drzewo, w związku z czym spadło z niego gniazdo, po wielu apelach mieszkańców od razu interweniowałem. Bocian i gniazdo wpisali się na stałe w krajobraz Bolesławia. To nasz symbol, widoczny od razu po przekroczeniu granicy wsi. Musimy dbać o przyrodę by nie doszło do sytuacji, że nasze mieszkające na wsi wnuki będą znały tegoż ptaka z telewizji. Mam nadzieję, że nowe miejsce mu się spodoba i już wkrótce będą tam pisklęta.

B.S.