Artysta nieznany
W czwartek, 11 października, w kościele pw. św. Mikołaja w Raciborzu odbył się Koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego.
Wystąpili soliści: Iwona Hossa, Ewa Wolak, Thomas E. Bauer oraz Chór Polskiego Radia w Krakowie i Chór Filharmonii Śląskiej. Koncert zorganizowany został z okazji Roku Karola Szymanowskiego oraz 150. rocznicy śmierci Josepha von Eichendorffa.
Zgromadził tłumy mieszkańców nie tylko Raciborza, ale i okolicznych miejscowości ciekawych występu twórcy muzyki do filmu, który stał się hitem tej jesieni, czyli „Katynia” Andrzeja Wajdy. Krzysztof Penderecki jest również osobą, która ma skomponować utwór rozpoczynający Igrzyska Olimpijskie 2008 w Pekinie i twórcą wielu dzieł, ale, jak sprawdziliśmy, niezbyt znanych mieszkańcom Raciborza.
Mimo wielu emocji, które dało się słyszeć na ulicach naszego miasta, gdy ogłoszono, że Penderecki wystąpi w Raciborzu, okazuje się, że większości, która ekscytowała się jego przyjazdem, jest on znany tylko ze słyszenia i z nazwiska, natomiast utwory, które skomponował pozostają dla tych osób wielką niewiadomą. Na 20 spytanych raciborzan, kim jest Krzysztof Penderecki i czy znają jego twórczość, większość kojarzyło nazwisko, ale nic więcej nie było w stanie o nim i jego twórczości powiedzieć. Znalazły się 3 osoby, które potwierdziły, że twórczość Pendereckiego jest im znana, z tego jedna wybierała się na czwartkowy koncert. Jedna z tych osób przyznała, że z utworami polskiego kompozytora zaznajomiła się dzięki lekcjom muzyki w szkole średniej. Większość młodych w ogóle nie kojarzyła, kim jest Krzysztof Penderecki. I gdy wymówione zostało jego nazwisko, pytali: – Przepraszm, kto??? Więc może dobrze się stało, że współczesny kompozytor dotarł do naszego miasta. Być może dzięki temu nasza wiedza na temat muzyki poważnej i znanych polskich kompozytorów będzie większa.
Sonda: W dniu koncertu zapytaliśmy, co o muzyce Pendereckiego myślą władze naszego miasta?
Mirosław Lenk – prezydent miasta
Przyznam się szczerze, że śledzę Pendereckiego jedynie, tak jak większość ludzi, w radiu czy telewizji. Mam jego płytkę, przesłuchałem ją, ale jest to dla mnie muzyka trudna. Nie jestem wielkim entuzjastą muzyki poważnej, oratoryjnej. Dla mnie Penderecki jest nie tylko wielkim kompozytorem, ale też wspaniałym dyrygentem. Dla znawców muzyki jego twórczość jest z pewnością czymś dobrym, dla mnie to za trudne.
Marek Kurpis – naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu UM w Raciborzu
Na koncercie w Raciborzu oczywiście będę. Do tej pory miałem okazję słuchać muzyki Pendereckiego jedynie w telewizji. Nie jestem wielbicielem czy znawcą muzyki poważnej, ale z przyjemnością pójdę posłuchać i zobaczyć. Obawiam się, że w kościele zabraknie miejsc.
Adam Hajduk – starosta powiatu
Trudno, żeby ktoś w Polsce, kto działa szerzej, nie znał Pendereckiego. Słucham jego muzyki w radiu czy telewizji, ale w koncercie w jego wykonaniu nigdy nie uczestniczyłem, dlatego wybieram się na raciborski występ. Nie każdy lubi muzykę poważną nowoczesną, bo jest ona trudna, ale Pendereckiego, podobnie jak Góreckiego, da się słuchać. Nie mogę powiedzieć, że bardzo lubię jego utwory, nie jestem znawcą muzyki poważnej, ale na pewno jest to muzyka, której da się słuchać, czego nie można powiedzieć o wszystkich współczesnych kompozytorach.
Józef Janusz Czekajło – kierownik Referatu Edukacji, Kultury i Sportu starostwa
Szczerze mówiąc, wiem, kto to jest Penderecki, jednak nie jestem zwolennikiem jego muzyki. Lubię muzykę poważną i słucham jej, ale nie w jego wykonaniu, dlatego też na raciborski koncert nie wybieram się.
(JaGA)